ulaşım zammı bardağı taşıran son damla

İşsizlik, yoksulluk zamlar ve çok önemli bir imza kampanyası… Türkiye 61,5 milyon çalışabilir nüfusa sahip bir ülke. Ancak 26 milyon kişi istihdam ediliyor. Bu çalışabilir nüfusun %50’sinden azının bir işe..

ulaşım zammı bardağı taşıran son damla
Son Güncelleme: Whatsapp

İşsizlik, yoksulluk zamlar ve çok önemli bir imza kampanyası…

Türkiye 61,5 milyon çalışabilir nüfusa sahip bir ülke. Ancak 26 milyon kişi istihdam ediliyor. Bu çalışabilir nüfusun %50’sinden azının bir işe sahip olduğu anlamına geliyor. İşsizlik bir ülke için kara bir leke olarak ele alınmalıdır. Ama iktidar ve patronların bununla bir derdi yok. Çünkü işsiz milyonların çalışabilen nüfusun ortalama gelirinin asgari ücret seviyesinde olmasına hizmet ettiğini çok iyi biliyorlar. “Üç kuruşa çalışmaz mısın? Senin yerine çalışacak milyonlar var…” Kapitalizmin bir numaralı altın kuralı!

Lakin, işsizlik ve yoksulluk artık baş edilemeyecek boyutlarda. Barınma ihtiyacı karşılanmadığı için her gün soğuktan ölenler; açlık, işsizlik ve baş edilemeyecek yükte borçlar yüzünden intihar eden gencecik insanlar; askıda ekmeğe muhtaç ya da ekmek karnesiyle ekmek almak zoruda olan yüzbinler; pazarlarda yere atılan ürünleri pazar kalktıktan sonra toplamaya gelen emekliler, öğrenciler, işsizler, kadınlar…Belki de Türkiye tarihinde daha önce yaşanmamış ölçüde bir açlık ve yoksulluk yaşanıyor. 

Tabii bir de madalyonun diğer yüzü var. Pandemide emekçilerin milli gelirden aldıkları pay yüzde 35,1’den yüzde 26,6’ya gerilerken, sermayenin payı yüzde 56,2’den yüzde 63,9’a yükseldi. Finanstan, gıdaya, hizmet sektöründen otomotive, yüzbinlerce emekçi ya işten çıkarılma ya da uzun çalışma saatleri, kısa çalışma ödenekleri ve daha birçok yolla gelir kaybı yaşarken bu sektörlerin patronlarının kârları en az % 100 arttı. Evet, madalyonun diğer yüzü patronlarla aynı gemide olmadığımızı gösteriyor. Pandemide de ülkenin kaynakları, zenginlikleri öncesinde olduğu gibi iktidar eliyle patronlara aktı. Ekonomik krizin yükü ise iktidar eliyle ve patronlar için emekçilerin sırtına bindirildi. Kapitalizmin ikinci altın kuralı!

Tüm bunlar ortadayken, emekçilerin artık dayanacak gücü kalmamışken elektrikten suya, doğalgazdan gıdaya ihtiyacımız olan her hizmet ve ürünün fiyatlarına zam üstüne zam geliyor. Asgari ücrete yaptıkları üç kuruşluk artış bu zamlarla emekçinin cebinden tekrar alınıyor, patronların kasasına gönderiliyor. 

Kentimiz bir işçi kenti. Kentimizdeki emekçilerin durumu Türkiye’nin yukarıda bahsettiğimiz durumundan daha iyi değil, kimi bölgelerde daha bile kötü. Herkes bunu biliyor ve görüyor. Ama görüp de artıranlar var. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gibi. Belediyenin Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) aldığı kararla ulaşıma yüzde 16,7 oranında zam yapmıştı hatırlarsanız Kasım ayında. 1 Ocak itibariyle şehir içi tam bilete 3,50 Tramvay ücretine 2,5 TL,  deniz ulaşımına 4,25 TL vermeye başladık. 

Bir maaşınız varsa evin kirasını maaşı alınca verdiniz, kaldıysa elektriği suyu doğalgazı verdiniz. Kalan iki kuruşla bir ay, aileniz kaç kişi ise o kadar kişinin karnını doyurmaya çalıştınız. Bu mümkün mü? Semt pazarlarının akşamki halleri bunun mümkün olmadığını göstermiyor mu? 

Kaldıysa bir kuruşunuz, onu da her gün işe gitmek için ulaşıma veriyorsunuz. İnsanların bir kısmı ise bir değil iki vasıta değiştirerek işe gidip gelmek zorunda. 

Ekmeğini askıdan verdiniz, yediğini pazardan toplattınız, toplu taşımayı da veresiye verecek misiniz? Kentimizde işsizlik ve yoksulluk gittikçe derinleşirken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin son ulaşım zammı bardağı taşıran son damla gibi. CHP’li İzmit Belediyesi’nden ise pek ses çıkmıyor.  
İktidar patronlarla birlikte kanımızı sömürür, muhalefetteki partiler ise bunu görmemezlikten gelirken (ve belirtmek gerekir ki kimi durumda iktidar mensuplarından daha sağcı kimi durumda daha patronsever görünmeye çalışırken), emekçilerin ulaşım hakkı için mücadele eden ve  “Ulaşım zammı geri alınmalıdır!” imza kampanyasını başlatan TKP Kocaeli İl Örgütü’nün hakkını teslim etmek lazım. Kentimiz ve halkımız için gerçek somut mücadele böyle olur. Kentimizin tüm emekçilerini imza vererek bu kampanyaya destek olmaya ve (https://t.ly/gerialinsin) imza linkini çevrelerine yaymaya davet ediyorum.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.