Teleferik çoktan biterdi ama…

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı yaptığı açıklama ile defalarca ertelenen Teleferik projesini tanıtan Tahir Büyükakın’a kamu kaynaklarının adrese teslim pazarlık usülü yapılan ihalelerle heba edildiğini ve kamunun zarara uğratıldığını..

Teleferik çoktan biterdi ama…
Son Güncelleme: Whatsapp

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı yaptığı açıklama ile defalarca ertelenen Teleferik projesini tanıtan Tahir Büyükakın’a kamu kaynaklarının adrese teslim pazarlık usülü yapılan ihalelerle heba edildiğini ve kamunun zarara uğratıldığını söyleyerek eğer bugüne kadar belediye bu zararlara uğratılmasaydı teleferik projesi çoktan biterdi dedi.

12 ihaleyi de örnek göstererek kamunun uğradığı zararın boyutlarını gözler önüne serdi.

Konu ile ilgili haber ise şöyle…

Başkan Yıldızlı’dan Büyükakın’a;
“ihalelerinizi açık ihale usulü yapsaydınız, tasarruf edeceğiniz kamu kaynaklarıyla teleferik projesini de şimdiye kadar bitirmiş olurdunuz”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, Kartepe Teleferik Projesi’nin lansman toplantısında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın’ın sözlerine cevap verdi. Başkan Yıldızlı konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
“Sayın Tahir Büyükakın, Kartepe Teleferik Projesi lansman toplantısında daha önce defalarca ertelenen proje ile ilgili getirdiğimiz eleştirileri cımbızlayarak tanıtım sürecindeki propagandasını oluşturmuş.

Kamu yararı gözetmeyen hiç bir eleştiriyi Cumhuriyet Halk
Partisi kademeleri olarak paylaşmayız.

Kartepe Teleferik Projesi yapılacak denilerek yıllarca Kocaeli’nin uğratıldığı kamu zararını dile getirdik.

Bir işi usulüne uygun olarak yapmak, kamu kaynaklarını doğru kullanmak yerel yönetimlerin asli görevidir. Kamu ihaleleri kanununda
belirtildiği üzere doğal afet gibi durumlar olmadıkça ihalelerin pazarlık usulünde yapılması suçtur.

Pazarlık usulü ihaleler adrese teslim, yandaşı doyurma aracı haline gelmiştir. 2021 yılı itibariyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ihalelerin 12’si pazarlık usulü ile yapılmıştır.

Erteleme kararı alınan Kartepe Teleferik İhalesi’nde de pazarlık usulü ihaleye çıkartılmıştı.

Yarım kalan, yapılamayan, kamu zararına uğratılan birçok proje pazarlık usulüyle adrese teslim yapılan ihalelerden kaynaklıdır.

Senelerdir süregelen bu pazarlık usulü ihalelerinizi açık ihale usulü yapsaydınız, tasarruf edeceğiniz kamu kaynaklarıyla teleferik
projesini de şimdiye kadar bitirmiş olurdunuz.

Bizler de o zaman sizin dediğiniz gibi dünya gözüyle teleferiğe binmiş olurduk, elinize sağlık derdik.

Umarım ki bu sefer yapılan uyarıları ve eleştirileri anlamamazlıktan gelmeden, yanlışlarınızı tekrar etmeden daha önce milyonlarca liraya kamu zararına sebep olan Kartepe Teleferik Projesi’ni doğru bir şekilde
hayata geçirirsiniz, canıyla cüzdanı arasına sıkışan vatandaşın vergileri buhar olup uçmaz”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.