Sanırım Tahir Büyükakın işe hiç uğramıyor!

Keramettin GENÇTÜRK yazdı… Liyakatsiz işveren, deneyimsiz müteahhit, acemi işçi… İzmit’in güzelim sokaklarını elbirliğiyle harabeye çevirdiler. Kırk yıllık meslek hayatımda bu denli kötü bir uygulama görmedim. Kullanılan malzemenin kalitesine rağmen; bu..

Sanırım Tahir Büyükakın işe hiç uğramıyor!
Son Güncelleme: Whatsapp

Keramettin GENÇTÜRK yazdı…

Liyakatsiz işveren, deneyimsiz müteahhit, acemi işçi… İzmit’in güzelim sokaklarını elbirliğiyle harabeye çevirdiler.

Kırk yıllık meslek hayatımda bu denli kötü bir uygulama görmedim. Kullanılan malzemenin kalitesine rağmen; bu denli kötü planlama; bu kadar beceriksiz bir uygulamaya şahit olmadım.

İzmit’i baştanbaşa kazıp öylece bırakarak; parça parça işlemler, kötü teknik ve kuralsızlık ile sözüm ona alt/üst yapı yenilemesi yapılıyor. Yazıktır! Malzemeye, kaynağa, emeğe yazıktır. Sokakların geleceğini karartmaktır bu. Göz göre göre hem teknik hem estetik olarak yeni düzeltme ve yenileme ihtiyacı doğuracak bir uygulama. Kabile devletlerinde dahi böyle inşaat yapılmaz.

Peki, bu işler nasıl yapılır?

Yolların konumu, uzunluğu, genişliği; temiz/atık su; elektrik ve doğalgaz ile iletişim hatları ve üst kaplamaları bütün olarak değerlendirilir. Toplam iş, TEMRİNlere ayrılır. İş programı, ciddiyetle ve ayrıntılı olarak yapılır. Bu program iş temrinlerinin tamamlanması ile uygulanır. Bir temrin tamamlanmadan diğerine geçilmez. Yani bir sokak tümüyle kazılıp öylece bırakılmaz, çukurlar haftalarca açık kalmaz, şehir toz toprak içinde bırakılmaz. Yenileme işlemi, kentte yaşayanlar ve esnaf için işkenceye çevrilmez.

Bu işe benzer bir fıkra anlatayım. Yol kenarında çalışan iki işçi var, biri çukur kazıyor, diğeri de hemen kapatıyor. Evinin balkonundan çay içerek(!) izleyen vatandaşın ilgisini çekiyor durum. Çalışanlara soruyor  “ kardeşim ne yapıyorsunuz böyle? Biriniz kazıyor öbürünüz kapatıyor, bu nasıl iş?” İşçi cevap veriyor “Biz aslında üç kişi çalışıyoruz. Birimiz çukuru kazıyor, diğeri ağaç dikiyor, öbürü de çukuru kapatıyor.  Ama bugün ağacı diken arkadaş işe gelmedi…”

Tahir Bey işe gitmiyor mu?

Keramettin GENÇTÜRK

İnşaat Mühendisi/Geoteknik Uzmanı

Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası Kurucu Başkanı

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.