Nilay Merttürk’ten Kent Konseyi önerisi

Merttürk’ten Kent Konseyi önerisi; “Örnek olacak bir iklim oluşturmak bizim elimizde” CHP Kartepe İlçe Başkanı Nilay Merttürk, Kartepe Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısında CHP’li meclis üyelerinin Kartepe’de Kent Konseyi’nin oluşturulması..

Nilay Merttürk’ten Kent Konseyi önerisi
Son Güncelleme: Whatsapp

Merttürk’ten Kent Konseyi önerisi; “Örnek olacak bir iklim oluşturmak bizim elimizde”

CHP Kartepe İlçe Başkanı Nilay Merttürk, Kartepe Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısında CHP’li meclis üyelerinin Kartepe’de Kent Konseyi’nin oluşturulması ile ilgili verdiği önergeyi değerlendirdi. Başkan Merttürk; “Kent Konseyi oluşumuyla birlikte, birikimlerimizin üzerine katarak, ortak akılla ortak paydamızda Kartepemiz’de birleşmek herkesin ilgisini çeken, örnek olacak bir iklim oluşturmak bizim elimizde” dedi. 

“EN ÖNEMLİEKSİKLERİMİZDEN BİRİ KENT KONSEYİ”

CHP Kartepe İlçe Yönetiminin olağan toplantısında gündeme alınan ve CHP’li Meclis Üyelerince de Kartepe Meclis gündemine taşınan Kent Konseyi oluşturulması ile ilgili önerge üzerine açıklama yapan Başkan Nilay Merttürk şu ifadelere yer verdi; “Hepimiz biliriz ki Kent Konseyleri yerel demokrasinin işlemesine katkı sağlayan, en önemli demokrasi aracıdır. Halkın yerelde yönetim sürecine katılmasını ve seçilmiş karar organlarının çalışmalarının denetlenmesini hedefleyen kent konseyleri, kent yönetimindeki her türlü etkinliği izleyebilen, hazırladığı raporları kamuoyuna sunarak yerel halkı bilgilendirebilen ve tartışmaya açtığı projeler ile yerel sorunların çözümüne yönelik katkı sağlayabilen demokratik platformlardır. Bizim Kartepe olarak en büyük eksiklerimizden biri de bu oluşuma sahip olmayışımızdır” dedi.

“KATILIMCI BİR ANLAYIŞI DESTEKLİYORUZ”

“Kent Konseyi birçok meclisten oluşan ve kentin sorunlarını tartışan, her kesimden insanın olduğu bir yapı. Dolayısıyla Kent Konseyi’nin tavsiyesi Kartepe’nin tavsiyesi olacak” diyen Merttürk; “Göreve geldiğimiz günden itibaren Kartepeli hemşerilerimize farklı bir siyasi anlayışla muhalefet görevimizi idame ettireceğimizi söylemiştik. Bu bağlamda da katılımcı bir anlayış benimsediğimiz için önceliğimizin, her kesimi içine alan Kartepe Kent Konseyi’nin oluşumu olduğunu söyledik. Değerli Kaymakamımız Altuğ Çağlar’a yaptığımız ziyarette de, Sayın Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman ile görüşmemizde de bu talebimizi dile getirdik. Her ikisinden de aldığımız olumlu ifadelere istinaden de gündeme taşıdık. Bununla ilgili olarak da STK’lar, muhtarlar, esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelerek bu konuyla ilgili bir rapor düzenlemesi için CHP Kartepe İlçe Başkan Yardımcımız Tamer Kösemen’i görevlendirdik.” dedi.

“UMARIM BİR KENT KONSEYİMİZ OLUR”

Merttürk; “Çoğunluğun verdiği karar bir kişinin verdiği karardan her zaman daha doğrudur. Biz de bu mantıkla katılımcılığı ön plana çıkarmak istiyoruz. İlçe olma vasfını yeni üstlenen bir ilçe olarak buna ihtiyaç var. Kent vizyonunu ve hemşerilik bilincinin geliştirecek, kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ilkelerini ön planda tutarak toplumun öncelikli sorunlarını ve çözüm önerilerini tartışıp yerel yöneticilere iletecek bir Kent Konseyi bugünümüzün önceliği olmalı. Eğer belediye başkanı kent konseyinin önünü açıp, onların fikirlerine önem veriyorsa kent konseyinin ombudsman gibi bir işlevi olacak. Siyasi ayrım yapmaksızın Kartepe’yi Kartepelilerle birlikte yönetmek adına bu adım önemli bir adımdır. Umarım hakkıyla, layıkıyla olması gerektiği gibi bir kent konseyimiz olur” ifadesini kullandı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.