Korona İzmit Halkına zarar veremez çünkü Alkol satışı yasak…

İzmit Migros içki yasağına uydu ve içki reyonlarına “tebligat gereğince” afişlerini asarak satışlarını durdurdu… Böyle dönemlerde Migros’tan alkol ihtiyacını karşılayan vatandaşlar gördükleri manzara karşısında oldukça sinirlendi… Bir tane okurumuzda bize..

Korona İzmit Halkına zarar veremez çünkü Alkol satışı yasak…
Son Güncelleme: Whatsapp

İzmit Migros içki yasağına uydu ve içki reyonlarına “tebligat gereğince” afişlerini asarak satışlarını durdurdu…

Böyle dönemlerde Migros’tan alkol ihtiyacını karşılayan vatandaşlar gördükleri manzara karşısında oldukça sinirlendi…

Bir tane okurumuzda bize bu fotoğrafları göndererek isyanını dile getirdi…

Tekel Bayileri ve bir çok vatandaş tarafından protesto edilen Genelgeyi Çanakkale’de bir Tekel Bayi yargıya taşıdı ve dava açtı…

Salgınla Alkol satışı arasında nasıl bir bağ kurulduğunu anlayamamakla birlikte hukuku da aykırı olduğunu söyleyen Deniz Öztürk 1 Mayıs’ta dava açmıştı.

Tüm tepkilere rağmen, Bilim Kurulu üyesinin ” şok oldum” demesine rağmen, Hukukçuların Anayasaya aykırı demesine rağmen yasak devam ediyor.

Bakalım Kocaeli’den yasak ile ilgili bir dava açılacak mı?

Konu ile ilgili haber şöyle…

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre işyeri kapatılan Deniz Öztürk, kararın yürürlüğünün durdurulması ve iptali için Çanakkale İdare Mahkemesi’nde 1 Mayıs’ta dava açtı.

Dava dilekçesinde, içki içilmesi ve Covid-19’un bulaşması arasında bağlantı kurulmasını sağlayacak bilimsel veri bulunmadığı belirtildi.

Dilekçede, Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 30 Nisan’daki kararının, kişilerin özel hayatına, yaşam tercihlerine, tüketim alışkanlıklarına ve kültürüne yönelik hukuka aykırı bir müdahale olduğu kaydedildi.

“İl Umumi Hıfzsıhha Kurulu’nun marketten neyin alınıp alınmayacağını düzenleme yetkisi yoktur. Bu açık bir yetki aşımıdır” denen dilekçede, idarenin savunması alınmadan kararın yürürlüğünün durdurulması talep edildi.Reklam

Ne olmuştu?

Tam kapanma kararıyla birlikte 19 günlük sürede içki satışının yapılıp yapılmayacağı meselesi resmi açıklama yapılmadığı için kafaları karıştırmıştı.

17 Mayıs’a kadar içki satılamayacağını Tekel Bayileri Platformu (TBP) Başkanı Özgür Aybaş ilk olarak Diken aracılığıyla duyurmuştu. Sonrasında İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer almayan yasak, sözlü olarak mülki idari amirler tarafından iletildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da söz konusu yasağı yalanlamadı. 

Hukukçular tarafından ‘açıkça hukuka aykırı’ olarak nitelenen içki yasağı polis tarafından 29 Nisan’da tebliğ edilmeye başladı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken ise ‘tam kapanma’ genelgesinde yasağa dair bir ifade bulunmadığı için satışına devam edileceğini duyurdu. Aybaş da ‘yasağın kaldırıldığını’ dile getirdi.

Bakanlık ise yalnızca resmi açıklamaların dikkate alınmasını istedi. Ardından farklı illerden içki satışının yasaklandığına dair valilik duyuruları gelmeye başladı. Kırklareli, Bolu, İzmir ve Aydın’ın CHP’li belediye başkanları ise içki yasağına dair valiliklerin ‘oybirliğiyle’ alındığını söylediği kararlara imza atmadıklarını duyurdu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.