Kocaeli’de Büyükakın için önemli bir başlangıç…

İzmit’e bağlı Bayraktar köyünde çiftçilere yapılan sunumla biberiye ekimi teşvik edildi. Öncelikle şöyle bakmak lazım AKP’nin yıllardır unuttuğu ve hizmet götürmediği Bayraktar ile ilgilenmesi Tahir Büyükakın için önemli bir başlangıç…..

Kocaeli’de Büyükakın için önemli bir başlangıç…
Son Güncelleme: Whatsapp

İzmit’e bağlı Bayraktar köyünde çiftçilere yapılan sunumla biberiye ekimi teşvik edildi.

Öncelikle şöyle bakmak lazım AKP’nin yıllardır unuttuğu ve hizmet götürmediği Bayraktar ile ilgilenmesi Tahir Büyükakın için önemli bir başlangıç…

Serası yıkılan, yolları ve kanaletleri pare, pare edilen, yoksullaştırılan köye dokunmak, destek olmak elbette değerlidir.

Ama fotoğraflarda göreceğiniz Kooperatif binasının haline bir bakılırsa Bayraktar’ın ne kadar ihmal edildiğini anlayacaksınız.

Bir masaları dahi yok, bilgisayarı sebze kasasının üzerine koymuşlar…

Tahir Büyükakın’ın tarım konusunda teşviklerini ve Tıbbi Aromatik Bitki yetiştiriciliği projesini eksik bulmakla birlikte önemsiyoruz.

1- Proje daha geniş kapsamlı olamlı ve yoksul köylüleri de kapsamalı…

2- Alım garantisi verirken Belediye kâr amacı gütmemeli, fiyat belirlemesi piyasa rayiç fiyatlarından aşağı olmamalıdır.

3- Topraksız köylülere yönelik proje geliştirilmelidir. Bu sayede kentlerden köylere dönüşler hızlanacaktır.

4- Araomatik ve alternatif bitkilerin yanında halkın temel besin kaynağı olan buğday, fasülye vb. ürünlerin maliyetlerinin düşürülmesi konusunda ciddi çalışma yapmak gerekmektedir.

5- Hayvancılık için yem bitkileri yetiştirilecek alanlar yaratmalı, hayvancılık yapanların en önemli sorunu olan yem sorununa bir çözüm üretilmelidir.

6- Bu tip üretimler kollektifleştirilmeli ve bu kollektivizmin doğuracağı üretimi değerlendirecek tesisler kurulmalı.

Bu ve benzeri daha pek çok eklemelerle Kocaeli yeniden Tarım ve Hayvancılıkta önemli bir noktaya gelir, istihdam yaratılır köylerde yaşam canlanırken kentli ucuz ve sağlıklı gıda ile buluşur.

KBB Başkanı Tahir Büyükakın sadece liberalizm kokan projeleri halkçılaştırmak adına bu girişimleri de yapabilir.

İşte asıl soru bu, yapabilir mi?

İmkan var, bütçe var tek yapılacak olan girişime başlamak…

Umarız bir gün bu kararı alırlar ve ülkemizi, en azında kentimizi bir tarım cenneti yapmayı başarırlar.

Tabi bu istemekle de alakalı.

KBB’nin Bayraktar’da yaptıkları Biberiye çalışması şöyle…

Bayraktar köyü biberiye ile kalkınacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği (TABİP) projesi kapsamında, İzmit’in Bayraktar köyünde muhtar ve çiftçilere biberiye ekimiyle ilgili sunum yapıldı. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde, Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü personeli tarafından yapılan sunumla Bayraktar köyünde tarımsal alanda ekonomik kalkınmanın üst seviyeye çıkarılması hedefleniyor.

12 İLÇEDE YAYGINLAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği’ni (TABİP) Kocaeli’nin tüm ilçelerine yaymak için faaliyetlerini yoğunlaştıran Büyükşehir Belediyesi, biberiye, oğul otu ve tıbbi nane yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılmasını amaçlanıyor.

ALIM GARANTİLİ SÖZLEŞME

Köylerde ekonomik girdisi yüksek ürünlerin yetiştirilerek kırsal alanların tekrar cazibe merkezi haline gelmesi planlanan projede, alım garantili sözleşmeli üretim yapılacak. Bu kapsamda, Bayraktar köyünde biberiye yetiştiriciliğin teşvik edilmesi amacıyla muhtar ve çiftçilere bilgilendirme yapıldı.

DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLECEK

Üretimine başlanan tıbbi aromatik bitkilerin fide dikiminden hasat ve pazarlamaya kadar tüm aşamaları yerinde incelenerek, Büyükşehir personeli tarafından danışmanlık hizmeti verilecek.

HER UYGULAMA SONRASI HAKEDİŞ DÜZENLENECEK

Çiftçi ile ziraat mühendislerinin işbirliği ile doğal çapalama, gübreleme, ilaçlama yapılarak, biberiye tarlaları hasada hazır hala getirilecek ve yapılan her uygulanma sonrası çiftçiye hakediş düzenlenecek.

BAŞVURU İÇİN İSTENEN BELGELER

·        Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Kaydı veya çiftçi belgesi ile tapu fotokopisi

·        En az tek parça 10 dekar arazide üretim yapılması gerekiyor. En fazla 15 dekar alan gerekmektedir.

·        Yetiştiricilik yapılacak ilçede ikamet ediyor olması

·        Arazi kiralık ise kiralık sözleşmesi

·        Kamu arazisi ise (hazine, orman) kullanım izni şartları gerekmektedir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.