KOCAELİ’DE 1 MAYIS YASAĞI

Kocaeli ve Aydın Valiliği ile Kartal Kaymakamlığı koronavirüs salgınını gerekçe göstererek tüm eylem ve etkinlikleri yasakladı. Gebze’de sendikaların 1 Mayıs başvurusu reddedildi. Kocaeli Valiliği, Kartal Kaymakamlığı ve Aydın Valiliği, 1..

KOCAELİ’DE 1 MAYIS YASAĞI
Son Güncelleme: Whatsapp

Kocaeli ve Aydın Valiliği ile Kartal Kaymakamlığı koronavirüs salgınını gerekçe göstererek tüm eylem ve etkinlikleri yasakladı. Gebze’de sendikaların 1 Mayıs başvurusu reddedildi.

Kocaeli Valiliği, Kartal Kaymakamlığı ve Aydın Valiliği, 1 Mayıs’ı da kapsayan bir süreç için her türlü eylem ve etkinliği koronavirüs salgınını gerekçe göstererek yasakladı.

Kocaeli Valiliğinin açıklamasında birlik, kooperatif gibi sendikaların da genel kurul dahi yapacakları geniş katılımlı etkinliklere 17 Mayıs tarihine kadar izin verilmeyeceği açıklandı.

Kartal Kaymakamlığı da eylem ve etkinlikleri 15 Mayıs’a kadar yasakladı.

Denizli Valiliği de koronavirüs tedbirleri gerekçesi ile 1 ay süreyle tüm açık alanlarda eylem, basın açıklaması ve gösteri yürüyüşlerini yasaklamıştı.

Kocaeli Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgesi gereği çıkartılan 2021/19 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararımızın 6. Maddesine ilave olarak; sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler gibi sendikaların da genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar izin verilmemesine. Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi.”

KARTAL’DA 15 MAYIS’A KADAR YASAK

Kartal Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

“Kaymakamlığımızca idaremizde bulunan meydan, cadde, sokak, yol, park gibi tüm umuma açık alanlarda, miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, yürüyüş ve toplanmalar, basın açıklamaları, stant açma, imza toplama, imza kampanyası, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere, anma toplantısı, anma töreni düzenleme, ticari kimliği bulunan tüzel kişilerinin ticari faaliyetleri hariç olmak üzere el ilanı, bildiri, broşür dağıtımı, afiş, poster asma, sticker yapıştırma ve benzeri türdeki her türlü eylemler bir ay (15.04.2021-15.05.2021) süresince yasaklanmıştı.”

GEBZE KAYMAKAMLIĞI, SENDİKALARIN BAŞVURUSUNU REDDETTİ

Gebze Kaymakamlığının ret yanıtı
Fotoğraf: Evrensel

Gebze Kaymakamlığı tarafından Gebze Sendikalar Birliği’ne gönderilen yanıt yazısında, “Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 14 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 19.00’dan itibaren ülke genelini kapsayacak şekilde iki haftalık kısmi kapanma dönemine geçilmiş olup, buna dair yayınlanan İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı genelgesinin 6. maddesinde “17 Mayıs 2021 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile bunlann üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine izin verilmeyecektir.” denildiğinden bahse konu talebiniz Kaymakamlığımızca uygun görülmemiştir” denildi. 

AYDIN VALİLİĞİNDEN YASAK KARARI

Aydın Valiliği yaptığı açıklamada koronavirüs tedbirleri gerekçesi ile 1 ay süreyle geniş katılımlı olan etkinliklere izin verilmeyeceğini açıkladı.

1 Mayıs’a sayılı günler kala Aydın Valiliği’nden 1 Mayıs’ı da kapsayan eylem ve etkinlik yasağı geldi. Koronavirüs salgını gerekçesiyle 1 ay boyunca her  türlü etkinliğin yasaklandığını belirten valiliğin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“17 Mayıs 2021 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine izin verilmeyecektir.” (HABER MERKEZİ)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.