İzmit Belediyesi, istiridye mantarı üretimine başladı

Belediye bu projeleri halk, çiftçi ve kadın girişimcilerle buluşturmadığı sürece bir şey ifade etmeyeceği açıktır. 100 metrekarelik bir alanda üreteceğiniz mantarın kentin iktisadi alanına bir yansıması yoktur. Önemli olan kaç..

İzmit Belediyesi, istiridye mantarı üretimine başladı
Son Güncelleme: Whatsapp

Belediye bu projeleri halk, çiftçi ve kadın girişimcilerle buluşturmadığı sürece bir şey ifade etmeyeceği açıktır. 100 metrekarelik bir alanda üreteceğiniz mantarın kentin iktisadi alanına bir yansıması yoktur. Önemli olan kaç tane çiftçiyi bu yönde desteklediğiniz ve üretime yönelttiğinizdir. Eğer İzmit kırsalında en az bin çiftçiyi bu yönde bir destek sağlarsanız bir şey yapmış olursunuz yoksa bu yaptığınız bir reklam aracından başka bir şey olmaz…

Fatma Kaplan’ın projeleri hep aynı şekilde… Adına tarım projesi dediği uyduruk işlerin hiç birinde kent iktisadi yaşamını değiştirecek bir şey yok. Köylüye ekonomik bir değer yaratmak yok… 5-10 dönüm lavanta, domates, biber ekip köylüye 3-5 tane hibrit fide dağıtmakla olmaz bu işler…

Kendi kendini tatmin edip, insanları da kandırmaktan öteye gidemezsiniz…

Belediyeye ait yerlerin etrafını çevirmekle de bu işi başaramazsınız. Köylüye ait olan bu ortak kullanım alanlarını tekrar köylüye iade etmek ve köylünün ürünlerini mamüle çevirecek tesisler kurmak zorundasınız… Halk yararına işler böyle olur oraları reklam filmi setlerine çevirerek değil…

Başiskele CHP Örgütünün Halkın Serası projesi dahi Fatma Kaplan’ın tüm yatıklarından daha değerli…

Belediyenin elindeki imkanlarla karşılaştırdığınızda aklın ve bilincin farkını anlayabiliriz…

Tabi en başta amaç reklam değil bir şey yapmak olmalı…

Fotoğraftaki kadroya bakın birde yapılan işe bakın, içinde halk yok, içinde kadın yok, içinde çocuk yok, içinde köylü yok, çiftçi yok kaç kilo mantar üreteceksin, halka ne faydası olacak?

İZMİT BELEDİYESİ, TARIMSAL KALKINMA HAMLELERİ KAPSAMINDA İSTİRİDYE MANTARI ÜRETİMİNE BAŞLADI (FEHİME KARTAL/KOCAELİ-İHA) İzmit Belediyesi, tarımsal kalkınma hamleleri kapsamında istiridye mantarı üretimine başladı.

Konu ile ilgili haber şöyle…

Fehime Kartal
KOCAELİ (İHA) – İzmit Belediyesi, tarımsal kalkınma hamleleri kapsamında istiridye mantarı üretimine başladı.
Besin değeri yüksek olan istiridye mantarı için kolları sıvayan İzmit Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, üretim çadırını modern hayvan pazarında kurdu. İstiridye mantarı üretim çadırında incelemelerde bulunan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bir süre önce çalışmalarına başladığımız mantar üretimi ile ilgili son noktaya geldik. İzmit Belediyesi üreten belediye vizyonuyla yoluna devam ediyor. Şuanda mantar üretim tesisindeyiz. Bu tesisi ve mekanizmayı biz kurduk. Veteriner İşleri Müdürlüğümüzün yaptığı teknik incelemeler, bu üretimi yapan firma ve belediyelere yaptıkları geziler sonucunda biz de kendimize ait bir alanda mantar üretim tesisimizi kurduk. Kaliteli, doğal ve çevreye duyarlı bir üretimi neden yapmayalım dedik. Bu üretim belediyemize ait şirketlerimizin de ticaretine katkı sunacak. Daha da önemlisi burada yerel üreticiyi teşvik edecek, destekleyecek bir çalışma. İncelemelerimiz sonucunda bu üretim hamlesi devreye girmiş oldu” dedi.
“2 buçuk ton istiridye mantarı elde etmeyi planlıyoruz”
Hürriyet, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu üretim iki açıdan çok önemli. Topraksız ve minimum insan gücüyle tamamen otomasyon sistemiyle yapılan bir üretim. Hayatımızın olmazsa olmazı olan su. Bütün üretimlerimizi susuz üretim üzerine kurulmuş bir mekanizmaya dönüştürmek zorundayız ki su kaynaklarımızı koruyabilelim. Aksi halde insanoğlu için, doğa için ve dünya için ileride dönülmesi zor koşullar ortaya çıkmasın. Bu yüzden ikinci önemli hususumuz üretimimizi susuz üretim metoduyla hayata geçirmemiz. İki aylık zaman diliminde 100 metrekare tabanı olan bu çadırda ortalama 2 buçuk ton istiridye mantarı elde etmeyi bekliyoruz”
(HFV-Y)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.