Harun Yıldızlı, Büyükakın’a böyle seslendi

“Yatırımların sebebi AK Parti’nin İstanbul ve Ankara’yı kaybetmesidir!”  CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, Kocaeli’ye merkezi hükümetten gelen yatırımların Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başarısı olmadığını, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirleri kaybeden AK Parti’nin çaresizce içerisine düştüğü iktidar kaygısı olduğunu..

Harun Yıldızlı, Büyükakın’a böyle seslendi
Son Güncelleme: Whatsapp

Yatırımların sebebi AK Parti’nin İstanbul ve Ankara’yı kaybetmesidir! 

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, Kocaeli’ye merkezi hükümetten gelen yatırımların Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başarısı olmadığını, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirleri kaybeden AK Parti’nin çaresizce içerisine düştüğü iktidar kaygısı olduğunu söyledi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, 2 yılını değerlendiren Tahir Büyükakın ve seçim vaatleri ile ilgili bir açıklama yaptı. Büyükakın’a 17 yıldır Kocaeli’de AK Parti’nin yerel yönetimlerde iktidarda olduğunu hatırlatan Özgür Harun Yıldızlı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın açıklamalarını bugün şaşkınlıkla dinledim. Kocaeli muhteşem bir Avrupa kenti olmuş da bizim haberimiz yokmuş. 17 yıldır bu kenti AK Parti yönetiyor. Tahir Büyükakın bugün kamuoyunun karşısına çıkmış 15 yıl boyunca AK Partili yönetimin beceremediği, yarım bıraktığı projeleri nasıl devam ettirdiğini anlatıyor. Kendisini AK Parti’nin 15 yılından ayırmak istiyor. Bu 15 yıl içerisinde yapılmayan vaatlerden hiç bahsetmiyor. Sürekli AK Partililerin yalanları ile oyalanan, teleferiğe hasret kalan Kocaeli’ye teleferiği bir müjde gibi yeniden anlatabiliyor mesela.  

YATIRIMLARIN SEBEBİ BÜYÜKAKIN DEĞİL 

Bugüne kadar söz verilip yapılmayan ne varsa bu dönem yapılıyor oluşundan dolayı gururlanıyor Tahir Büyükakın. Bu durumun gayet doğal olduğunu herkesin bilmesi gerek. İstanbul’u, Ankara’yı ve daha pek çok büyükşehir belediyesini kaybeden AK Parti, yıllardır unuttuğu ve kaderine terk ettiği Kocaelimizi sonunda hatırladı. Elinde kalan en önemli belediye olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için AK Parti yönetimi devletin bütün imkanlarını seferber etti. Bugüne kadar Kocaeli’nin ödediği verginin karşılığını alamadığını dile getiriyorduk. Son 15 yıldır ilk defa Kocaeli merkezi hükümetten yatırım almayı başardı. 15 yıl boyunca unutulan Kocaeli’de bu yatırımın sebebi Tahir Büyükakın değil, AK Parti’nin kaybettiği büyükşehirler nedeniyle içine düştüğü iktidar kaygısıdır. 

KİTAPÇIĞIN İLK 10 SAYFASI YAPILMAYANLARA YETERLİ 

Tahir Büyükakın 2 yıllık çalışmalarını anlatırken merkezi hükümete devredilen projelerden, devam eden ve tamamlanan yatırımlardan bahsetti. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirleri kaybettikten sonra bütün imkanların aktarıldığı Kocaeli’de para ile proje hayata geçirmek kolay. Kolay olmayan ise vaat edilen yönetim anlayışlarının hayata geçirilmesidir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi aradan geçen 2 yılda bu konuda sınıfta kalmıştır. Tahir Büyükakın’ın 2 yıllık sunumu öncesinde ‘Sevdamız Kocaeli, daima ileri’ isimli seçim vaat kitapçığını yeniden inceledim. Anlatılanlar ile kitapçıkta yer alan vaatleri tek tek karşılaştırmak istedim. 237 sayfalık vaat kitapçığının sadece 10 sayfasını okudum ve durdum. O, 10 sayfa bile yapılmayanları görmek için yeterli oldu. 

REFAH SEVİYESİ YÜKSELECEKTİ 

Üstün körü, yuvarlık cümlelerle anlatılan vaatleri geçersek kitapçığın en önemli ilk vaadi Alo Başkan Hattı. ‘Belediye şikayet ve talep mekanizması içinde iş ve işlemlerini çözemeyen vatandaşlar başkana doğrudan ulaşabilecek.’ deniyor. 2 yıldır böyle bir şey hayata geçirilebilmiş değil. Böyle bir hat ortada yok. Bir diğer vaat ise Kocaeli’nin Refah Şehir olacağı ile ilgili. ‘Kamu, özel sektör ve tüm sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle Kocaeli’ni bir Refah Şehri yapmak için çalışacağız.’ diyor Sayın Büyükakın. Elbette böyle bir çalışma da yok. Aksine Sayın Büyükakın’ın da mensubu olduğu AK Parti’nin hatalı ekonomik politikaları nedeniyle Türkiye ile aynı hızda Kocaeli’nin de ekonomi ve refah seviyesi hızla düşüyor. Kocaeli, Türkiye genelinde yaşam pahalılığı bakımından üst sıralarda yer alıyor. 

YAŞANACAK ŞEHİR OLACAKTIK 

Refah Şehir ile paralel bir konu daha var. Tahir Büyükakın seçim vaatlerinin ilk 10 sayfasında Kocaeli’yi yaşamak için tercih edilen ilk 3 şehirden biri yapacaklarını iddia ediyor. Son 2 yılda bu konuda atılan herhangi bir adım var mı? Biz mi göremiyoruz? Hava kirliliği, ekonomik sıkıntılar, ulaşım ve park sorunları, trafik kentin ana sorunları olarak devam ediyor. İş bulabilen kentli asgari ücrete talim ediyor. Ekonomik kazanç dengesizliği kentin dört bir yanında hissediliyor. Ancak bunlar da temel sorunlar değil. Kocaeli’nin en büyük sorunu son 2 yılda ayrımcılık oldu. Tahir Büyükakın’ın seçim vaatlerinin ilk 10 sayfasında yer alan en önemli konu Demokratik Kent idi.  

DEMOKRATİK KENTTE İZMİT’İ YOK SAYDILAR 

Sayın Büyükakın söz konusu vaadini şu ifadelerle anlatıyordu: ‘Farklı kültürel kimliklerin bir arada huzur içinde yaşamalarını sağlayan Demokratik Kent yönetim anlayışımızın temeli olmaya devam edecek.’ Ancak bırakın böyle bir anlayışı hakim kılmayı var olan en ufak uzlaşı kırıntılarını bile yerle bir ettiler. 31 Mart seçimlerinden sonra göreve gelen İzmit Belediyesi’nin CHP’li yönetimini yok saydılar, ötelediler ve ikinci plana ittiler. Bakanın davet edildiği ve kentin bütün belediye başkanlarının katıldığı yönetim toplantılarına dahi İzmit Belediyemizi davet etmeyerek demokratik kent yönetiminden ne anladıklarını herkese gösterdiler. 

2 YILIN ÖZETİ EGO VE YARATILMIŞ İMAJ 

Tahir Büyükakın’ın 2 yılını değerlendirmek için çok uzağa bakmaya gerek yok. Seçim vaatlerinin ilk 10 sayfası ne yapıldığını, nelerin eksik kaldığını bizlere gösteriyor. Büyükakın’ın 2 yıllık yönetimi büyük bir egodan, AK Parti’nin belediye yoksunluğundan kaynaklı gelen yatırımların verdiği, AK Partililer tarafından büyük bir ilgiyle yaratılmış ‘yatırım yapılıyor imajı’ndan başka bir şey değil. Bu ego ve imaj Kocaeli’ye birkaç proje kazandırabilir ancak kentlilik kültürüne, yönetim anlayışına en ufak bir faydası olmaz. Kocaeli’nin refah seviyesinin yükselmesi için, Kocaeli’de eşitliğin sağlanması için iktidar partisinin 15 yıl boyunca hiçbir şey yapmayan belediye başkanlarının mensup olduğu siyasi anlayışın temsilcisi değil, sosyal demokrat bir kent sevdalısı göreve gelmektedir. Çok uzun süre sonra değil, 3 yıl sonra yerel seçimlerde Kocaeli’de halkın iktidarı kurulacak. Kocaelimiz sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile hak ettiği hizmete kavuşacaktır.” 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.