Gebze-Köseköy Hattının acı öyküsü

GEBZE-KÖSEKÖY 3. ve 4. hat peron inşaatı, altyapı, üstyapı ve elektrifikasyon yapım işi daha önce ihaleyi alan, parasını alan ve bitirmeyen firmaya tekrar verildi. Duvar’dan Bahadır Özgür’ün haberi memlekette TCDD’nin..

Gebze-Köseköy Hattının acı öyküsü
Son Güncelleme: Whatsapp

GEBZE-KÖSEKÖY 3. ve 4. hat peron inşaatı, altyapı, üstyapı ve elektrifikasyon yapım işi daha önce ihaleyi alan, parasını alan ve bitirmeyen firmaya tekrar verildi.

Duvar’dan Bahadır Özgür’ün haberi memlekette TCDD’nin nasıl batırıldığını sadece devedeki kulağı gösteriyor.

Bir yağmadır almış başını gidiyor. Adam ihaleyi almış, parayı almış işi bitirmemiş ve bir daha para almış yine bitirmemiş, şimdi bir ihale daha yapılıyor aynı iş yine aynı adama 3 katı para ödeyerek yaptıracak.

Bakalım daha kaç defa para ödenecek?

İhaleyi almakla bitmiyor iş, üzerine ek ödemeler de alıyorlar, süreyi uzatıyorlar, soygun devam ediyor ama iş bitmiyor.

Haber şöyle…

Devlet Demiryolları’nın (TCDD) 2019 yılında 2 milyar 546 milyon lira zarar ettiği açıklandı. Sayıştay denetimine göre kurum 2016’da 2 milyar 516 milyon, 2018’de de 3 milyar 466 milyon lira zarara uğradı. Son 10 yıldaki toplam zarar 17.3 milyar lirayı buluyor. Az buz para değil bu. Ama öyle ihaleler veriliyor ki, kurumun zarar etmemesi mümkün değil zaten.

İşte o ihalelerden birisinin imzası da dün atıldı. İhalesi yapılan Gebze-Köseköy demiryolu hattının 3. ve 4. peron inşaatı ile altyapı, üstyapı, elektrifikasyon işleri için 16 Aralık 2020 günü bir “ikmal” ihalesi düzenlendi. Bir ihalede “ikmal” kelimesi geçiyorsa, mutlaka bitmemiş ama parası ödenmiş bir işi yine birilerine veriyorlar demektir.

İhalenin maliyeti 345 milyon 859 bin 227 lira ve yapım süresi ise 600 gün olarak açıklandı. İhaleye 5 firma teklif sundu. En uygun teklif, 323 milyon 353 bin 369 lira ile Uğursal Elektrik-Abu Yapı ortaklığından geldi. Ve 7 Ocak 2021 günü sözleşme imzalandı. Oysa aynı hattaki aynı işler için iki yıl önce de ihale yapılmıştı.

Peki ne oldu da yeniden ihale düzenlendi?

24 Nisan 2018 günü yapılan ihalenin konusu da Gebze-Köseköy Demiryolu 3. ve 4. hat peron inşaatı, altyapı, üstyapı ve elektrifikasyon yapım işiydi. 188 milyon 667 bin 736 lira maliyetli iş, 190 günde tamamlanacaktı. İhaleyi 144 milyon liraya Uğursal Elektronik- Abu Yapı ortaklığı kazandı. Sözleşme 24 Temmuz 2018 günü imzalandı.

Ne var ki, işle ilgili vahim bir gelime ortaya çıktı. Cumhuriyet gazetesinden 10 Haziran 2020 günü Seyhan Avşar imzalı haberde, skandal şöyle aktarılıyordu: 

“İhaleyi alan firma için 31 Temmuz 2019 tarihinde 8 No’lu hakediş düzenlendi. Ama yapılmayan birçok imalatın ödemesi de hakedişe sokuldu. Hakediş raporuna göre, söz konusu işin 190 günde tamamlanması gerekirken, şirket 405 süre uzatımı aldı. Buna rağmen neredeyse hiç yapılmamış işler için 30 milyon lira ödendi.”

Yani TCDD, iki yıl önce 144 milyon liraya verdiği ve 190 günde bitirilemeyen, ama 30 milyon lira ödeme yapılan işi, bu sefer 323 milyon lira ihale yapıp, 600 gün süre tanıyor.

Yapılmayan işi ha bire aynı şirkete, her seferinde yükselen bedelle ihale eden TCDD, zarar etmesin de ne yapsın.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.