EMEP: Soruyoruz kayıp 107 bin silah nerede?

OHAL düzenlemelerini uzatan torba yasaya tepki gösteren EMEP: “İktidar olağanüstü yetkileri hukuksal kılıf giydirip sonuna kadar kullanarak hesap soruyor ama iş kendilerine gelince hiç hesap vermiyor” “Darbe girişimini Allah’ın bir..

EMEP: Soruyoruz kayıp 107 bin silah nerede?
Son Güncelleme: Whatsapp


OHAL düzenlemelerini uzatan torba yasaya tepki gösteren EMEP: “İktidar olağanüstü yetkileri hukuksal kılıf giydirip sonuna kadar kullanarak hesap soruyor ama iş kendilerine gelince hiç hesap vermiyor”

“Darbe girişimini Allah’ın bir lütfu olarak gören iktidar; torba yasayla OHAL’e devam edip hak talebinde bulunanları da torbanın içine hapsetmek istiyor” diyen Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, “Sendikal mücadele kapsamında emek demokrasi ve barış mücadelesi veren kamu personelinin başında sallanan ‘ihraç sopası’ uygulaması son bulmalı, haksız ihraç edilenler görevine iade edilmelidir. Basın açıklaması, düşünceyi ifade, söz ve basın özgürlüğünü engelleyen tüm uygulamalara son verilmelidir” dedi.

SİYASİ İKTİDAR, SÖZ KONUSU KAYIP SİLAHLAR OLUNCA “ÜÇ MAYMUNU” OYNUYOR
Arzu Erkan, yaptığı yazılı açıklamada 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirerek “Olağanüstü Hal” ilan eden AKP iktidarının OHAL tartışıldığında “biz OHAL’i kaldıran partiyiz” dediklerini ancak 5 yıldır ülkenin OHAL ve devamı olağanüstü yetkilerle yönetildiğini vurguladı. Erkan, “Şimdi de 3 yıl daha devam etmesini istedikleri ‘mala el koyma’, ’12 gün gözaltı süresi’ ve ‘kamudan ihraç yetkisini’ içeren kanun teklifleri fazlasıyla tepki görünce, yetkisi süresini ‘3 yıldan 1 yıla indirdik’ diyerek, yeniden (hukuk dışı) olağanüstü yetki istiyorlar. AKP yönetimi, iktidarlarına karşı çıkan herkesten, olağan üstü yetkileri hukuksal kılıf giydirip sonuna kadar kullanarak hesap soruyor ama iş kendilerine gelince hiç hesap vermiyorlar. 15 Temmuz darbe girişimi gecesi kaybolan silahlar söz konusu olduğunda AKP yetkilileri sus pus oluyor. Darbe girişimi gecesi TRT’den kaybolan silahlar ya da Ankara Emniyeti önünde dağıtılan silahlar nerede ve neden bu silahları bulmadıkları konusunda hesap vermiyorlar. Greve çıkan işçinin fabrika bahçesinde kaburgalarını kıracak kadar şiddet uygulayan, madencilerin Ankara’ya girişine izin vermeyen, yerli tütün satışını yasaklayarak yerli tütün üretiminin bitirilmesini protesto için yol kapatan Adıyamanlı köylüleri tek tek tespit edip tutuklayan siyasi iktidar, söz konusu kayıp silahlar olunca “üç maymunu” oynuyor ve bilmiyor, görmüyor, duymuyor” dedi. 

“OHAL UYGULAMASI TÜM DÜZENLEMELER KALDIRILMALIDIR”
İktidarın OHAL düzenlemelerini tekrar uzatarak halkın yükselen öfkesini sindirmek istediğini belirten Erkan şöyle devam etti:

“AKP iktidarda kalabilmek için olağanüstü yetkilere ihtiyaç duyuyor. Çünkü, erken ya da zamanında farketmez Erdoğan ve partisi OHAL yetkisi ile eli güçlenmiş bir seçimde kendisinin daha avantajlı olacağını düşünüyor. Bir yanda her türlü yetki ile donatılmış AKP iktidarı diğer yanda siyasal mücadele ve faaliyeti türlü yöntemler ve OHAL yetkisi ile kısıtlanmış muhalefet işte AKP’nin hayal ettiği seçim süreci budur.

Erdoğan ve küçük ortağı kendilerinden olanı yerli ve milli, karşısında duranı ise vatan haini ilan etmektedir. İktidarları bu kutuplaşma üzerinden yaratılan bölünmeye bağlıdır. Bu durum yönetmeyi kolaylaştırırken, işçi emekçi halk kitlelerinin iş, ekmek ve özgürlük talebini de baskı şiddet ve kısıtlamalarla sindirmeyi de kolaylaştırmakta, muhalefetin ise sesini kısmaya yaramaktadır. İşte AKP’nin OHAL yetkilerinin uzatılmasındaki gayesi budur.

Sendikal mücadele kapsamında emek demokrasi ve barış mücadelesi veren kamu personelinin başında sallanan “ihraç sopası” uygulaması son bulmalı, haksız ihraç edilenler görevine iade edilmelidir.

Basın açıklaması, düşünceyi ifade, söz ve basın özgürlüğünü engelleyen tüm uygulamalara son verilmelidir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.