EMEP: İktidar patronlara teşvik sunmaya devam ediyor!

Elektrik şirketlerine yurttaşın cebinden “pandemi yardımı” yapılacak olmasına EMEP’ten tepki geldi. Art arda yapılan zamlarla yurttaşın sırtına önemli oranda yük getiren elektrik faturaları, zarardaki özel şirketlerin “pandemi yardımı” altında finansmanını sağlayacak.Konuya ilişkin..

EMEP: İktidar patronlara teşvik sunmaya devam ediyor!
Son Güncelleme: Whatsapp


Elektrik şirketlerine yurttaşın cebinden “pandemi yardımı” yapılacak olmasına EMEP’ten tepki geldi. Art arda yapılan zamlarla yurttaşın sırtına önemli oranda yük getiren elektrik faturaları, zarardaki özel şirketlerin “pandemi yardımı” altında finansmanını sağlayacak.
Konuya ilişkin yazılı açıklama yayınlayan Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, “Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği Değişiklik Taslağı’na göre elektrik şirketlerine 3 milyar TL para yardımı yapılacak, bu miktar da abonelerin faturalarına yansıtılacak. Yapılan bu düzenlemenin gerekçesi ise pandemi ve ekonomik daralma nedeniyle elektrik tüketiminin azalması, elektrik üretim fiyatlarının düşmesi, bu nedenle de santrallerin zor durumda kalması olarak ifade edildi” dedi. 
“İNSANLAR KARANLIKTA YAŞAMAYA MAHKUM EDİLDİ”Daha birkaç gün önce Fedai Kuşçu isimli işçinin koronavirüse yakalandığı, çalışamadığı için cebindeki 12 lirayı eşine bırakarak yaşamına son verdiğini hatırlatan Erkan, “İktidar hala patronlara teşvik sunmaya devam ediyor. 2020 yılında 3 milyon 768 bin 638 abonenin elektrik faturası zamanında ödeyemedikleri için kesilirken elektrik şirketlerine yapılacak bu destek emekçileri ekonomik olarak daha da zora sokacaktır. Pandemi dönemiyle birlikte evde bulunma süresini arttığı, elektrik tüketiminin önemli bir şekilde arttığı bu süreçte insanlar karanlıkta yaşamaya mahkum edilmiştir” diye konuştu. 
“EMEKÇİLER BİR KEZ DAHA MAĞDUR EDİLECEK”“Kocaeli’de pandeminin ilk on ayında her 4 çalışandan 1’i gelirlerinin dörtte birini kaybetmişken şirketlere yapılacak bu teşviğin faturalara yansıtılması halkın daha da yoksullaşmasına neden olacaktır” diyen Erkan, “Salgının başından bu yana açıklanan paketlerde emekçiler yok sayılmış, patronlara teşvikler sunulmuştur. Alınan bu kararla da bir kez daha emekçiler mağdur edilecektir. Daha dün yine bir gece yarısı kararnamesi ile ticaret bakanı arkasında bir yolsuzluk bırakarak görevden alındı. Eski Bakan Pekcan kendi şirketinden bakanlık adına 9 milyon liralık dezenfektan satın alınmasını kabul ederken soruşturma açılmadan, hesap vermeden tek adamın kararı ile görev alınmıştır. Bugün bakanların yaptıkları yolsuzlukların soruşturulmadan, halka hesap verilmeden tek adam tarafından affedilmesi tek adam rejiminin halkı yok saydığını somut olarak göstermektedir” ifadelerini kullandı. 
“İNSANCA BİR YAŞAM İÇİN 1 MAYIS’A!”Patronların yükünün vatandaşın omzuna yüklendiğini belirten Erkan, “Bugün Türkiye’de 10 milyon işsiz iş kuyruklarında beklerken, gündelik işler peşinde koşarken, milyonlarca işçi günde 47 lira ile  yaşamaya mahkum edilmiş iken yapılacak bu düzenleme halkı daha da yoksullaştıracaktır. Bizlere reva görülen patronların yükünü üstlenmek, yoksullaşmaktır. İktidarın bizlere reva gördüğü yoksulluğa karşı çıkmanın yolu yan yana gelip daha çok sesimizi çıkarmaktır. Patronların yükünün omzumuza yükledikleri faturaları reddetmek, tek adamın kararı ile affedilen yolsuzluklara son vermek için, insanca bir yaşam için 1 Mayısta mücadeleye!” dedi. 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.