EMEP: Çünkü bu ülkede patronlar için işçi yaşamı sudan ucuzdur.

Emek Partisi Körfez İlçe Örgütü: İşçilerin Yaşamı, Kârınızdan Önemli! İGSAŞ’ta yaşanan sızıntı nedeniyle hayatını kaybeden işçi Ali Ekber Demirtaş için Emek Partisi Körfez İlçe Örgütü bir açıklama gerçekleştirdi. Ali Ekber..

EMEP: Çünkü bu ülkede patronlar için işçi yaşamı sudan ucuzdur.
Son Güncelleme: Whatsapp

Emek Partisi Körfez İlçe Örgütü: İşçilerin Yaşamı, Kârınızdan Önemli!

İGSAŞ’ta yaşanan sızıntı nedeniyle hayatını kaybeden işçi Ali Ekber Demirtaş için Emek Partisi Körfez İlçe Örgütü bir açıklama gerçekleştirdi. Ali Ekber Demirtaş’ın ailesi ve yakınlarına baş sağlığı dilenen açıklamada, ‘’ İşyerlerinde en basit önlemler dahi alınmadığı için bu ülkede işçilerin iş cinayetlerinde ölmediği tek bir gün yok. İstatistiklere birer rakam olarak geçen bu insanlar, yaşamını idame ettirebilmek için çalışırken hayatını kaybeden insanlar. Tek derdi daha çok kar etmek olan patronlar, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin tamamını maliyet olarak gördükleri için, yetkililer işyerlerinde gerekli denetimleri yapmadıkları için her gün yeni iş kazaları ve iş cinayetleri yaşanıyor. Hatırlayalım, Soma maden faciası yaşandığında, bu son olsun bir daha yaşanmasın demiştik ama facia sonrası kaç soma yaşandı hesaplayabilir misiniz? Daha 2021 yılı bitmemişken en az 1674 kişi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Sadece geçtiğimiz eylül ayında en az 175 işçi can verdi.  İş cinayetlerinin en çok yaşandığı ikinci il Kocaeli’dir. Geçim derdi, yoksulluk, işsizlik korkusu, gıdadan giyime faturalara kadar işçiler yaşam ve ölüm kıskacındalar. Bunu fırsat bilen patronlar işçilere daha ucuza ve daha uzun süre çalışmayı dayatıyor’’ İfadeleri yer aldı.

‘’İŞVEREN ÖLEN İŞÇİYİ SUÇLUYOR’’

İGSAŞ yönetiminin olayın ardından yaptığı açıklamaya da değinilerek, ‘’İGSAŞ Yönetimi savcılık soruşturması tamamlanmadan, ihmal var mı yok mu araştırılmadan, gazdan etkilenen teknisyenin ifadesi bile alınmamışken; ölen işçiyi suçlamıştır. İGSAŞ Yönetiminin açıklaması patronların işçilere bakışının kısa ve en net özetidir. ALİ Ekber Demirtaş’ın ölümünde ihmallerin olduğu ve önlemlerin yeterli olmadığı açıktır. Ali Ekber Demirtaş’ın cenazesi soğumadan İGSAŞ yönetimi yememiş içmemiş ölen işçi arkadaşımızı suçlamıştır. Soruyoruz Türkiye’nin en büyük 500 şirketi içinde 148. olan İGSAŞ işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almaktan aciz midir? Tabi ki değildir. Bu bilinçli bir tercihtir. Çünkü bu ülkede patronlar için işçi yaşamı sudan ucuzdur. Cezasızlık ortamı da iş cinayetlerinin iş kazalarının devam etmesine sebep olmaktadır. İGSAŞ patronu daha fazla kâr edecek diye Ali Ekber Demirtaş canından oldu. İşçilerin yaşamı, sizin kârınızdan önemlidir. İşverenler, işçilere sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sunmakla, olası kazaları bertaraf edecek her türlü önlemi almakla yükümlüdür. Bu yüzden işyerlerinde denetimler arttırılmalı, başta Çalışma Bakanlığı olmak üzere işyerlerini denetlemekle yükümlü olan ve görevini ihmal eden kamu görevlileri soruşturulmalı, ihmali olan işyerleri en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Emek Partisi denetimsizlik ve cezasızlığın yarattığı iş kazalarının, iş cinayetlerinin ortadan kaldırılması; işçilerin patronların kâr hırsı uğruna yaşamını yitirmemesi için bütün emekçileri birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz’’ ifadelerine yer verildi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.