EMEP: Bu borcun sorumlusu Körfez halkı mı?

‘SGK ve vergi borçlarından kurtuluyor’ haberleri ile gündeme gelen Körfez Belediyesi’nde yaşananlara dair açıklama yapan EMEP Körfez İlçe Başkanı Adem Korkmaz, “Yıllardır Körfez halkına yıktığınız borçların çözümü vatandaşın ortak malı..

EMEP: Bu borcun sorumlusu Körfez halkı mı?
Son Güncelleme: Whatsapp

‘SGK ve vergi borçlarından kurtuluyor’ haberleri ile gündeme gelen Körfez Belediyesi’nde yaşananlara dair açıklama yapan EMEP Körfez İlçe Başkanı Adem Korkmaz, “Yıllardır Körfez halkına yıktığınız borçların çözümü vatandaşın ortak malı olan taşınmazların satışı mıdır?” diye sordu. 
Körfez Belediyesi’nde toplamda 450 milyon lira olan SGK ve vergi borcu, “sıfırlanıyor.”

Borçlara karşılık 31 dönümlük arsa ile okul, cami ve hastane gibi taşınmazların SGK ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne devredilerek kapatılacağı iddia edildi. Duruma tepki gösteren Emek Partisi (EMEP) Körfez İlçe Başkanı Adem Korkmaz, “Borç yapan onlar, borcu ödeyen halk! Halkın ortak malı satılırken halk nasıl kazanacakmış, çıksın açıklasınlar” dedi.

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt’ün “Borçlar geçmiş dönemden” dediğini hatırlatan Korkmaz, 2014 yılında Sayıştay raporlarına yansıyan usulsüzlüklerden şöyle bahsetti: “Sayıştay raporunda işçilerin her yıl yatırılması gereken kıdem tazminatı karşılıklarının yatırılmadığı görülüyordu.

Yapılan incelemede, belediyede çalışan işçiler için kıdem tazminatı karşılığının ayrılmadığı, ilgisine göre 372 veya 472 no’lu hesapların kullanılmadığı ve kıdem tazminatlarının tamamının ödemenin yapıldığı yılda giderleştirildiği tespit edilmişti. Yine aynı raporda tespit edilen usulsüzlüklerden biri de belediyeye ait bazı taşınmazların belediye meclisi kararıyla bedelsiz veya çok düşük bedelle belediyenin ortağı olduğu iki şirkete tahsis edilmişti.

Bir önceki dönem Belediye başkanı İsmail Baran geçmişe dönük 170 milyon lira borç ödediklerini söylemişti. Yine Baran, ‘Bu borç bizim değil, geçmiş dönemin borcu’ demişti. Daha geriye gittiğimizde ise 2 dönem belediye başkanlığı yapan AKP’li Yunus Pehlivan’ın 2009 -2010 yılında yardımcısı bugünkü belediye başkanı Şener Söğüt’tür.

Aynı dönemde İsmail Baran ise belediyenin yan kuruluşu olan YARPAŞ Yönetim Kurulu Başkanıydı.”
“BELEDİYENİN VATANDAŞIN ÖNCELİĞİNDEN BAŞKA ÖNCELİKLERİ VAR”  
SGK ve vergi borçlarını ödemeyen ya da ödemek istemeyen bir anlayışın olduğunu söyleyen Korkmaz, “Dahası, her yıl yüz milyonlarca geliri olan bir belediye nasıl da SGK borcunu ödemez? Sebebi ise çok basittir. Yandaşlarını ihya etmekten, ihaleleri peşkeş çekmekten belediyenin parası kalmadığı içindir. Çünkü ceplerinden tek kuruş ödemeden halkın ortak mallarını, belediyenin taşınmazlarını satarak bu borçlardan kurtulmuş gibi yapıyorlar.

Her yıl açıklanan 200 milyona yakın bütçenin nasıl çarçur edildiğine ve halkın ihtiyaçlarının önceliklerinin gözetilmediğini sadece şu örneğe bakarak anlayabiliriz” dedi. Örnekler veren Korkmaz, “Hepimizin bildiği kendini dahi aydınlatamayan kiraz figürlü ışıklandırma için yaklaşık 300 bin lira para harcandı.

Yine pandemide Tütünçiftlik sahiline kutu harflerden oluşan ve ortasında kalp olan Körfez yazısı. Gece aydınlatması ilçeye renk kattı haberleri ile servis edilen, o muazzam belediye hizmeti! O kadar elzem bir ihtiyaç olacak ki Şener Söğüt diğer sahillere de yapılacağının müjdesini verdi.

Ağadere Caddesi yollarını birilerine para kazandırmak için kaç defa değiştirildiğini inanın sayamadık. Ya da reklam panolarında olan ama yeni hali için tek bir çivi çakılmayan Körfez Devlet Hastanesine ne demeli? Hastane için ayrılan bütçenin akıbeti hâlâ belli değil. Şener Söğüt belediye başkanı seçildikten sonra yapılan ilk belediye meclis toplantısında belediyenin borcunun az olduğunu ama yine de tasarrufa gideceklerini söylemişti. Söğüt’ün ilk tasarrufu ise her sabah işçilerin işe gitmeden sıcak çorba içtiği çorba çeşmesinin kaldırılması oldu. Neden mi? Çünkü belediyenin vatandaşın önceliklerinden başka öncelikleri vardır da ondan” diye konuştu.  
İsmail Baran’da belediyenin taşınmazlarını satarak borç ödüyordu, bugün aynı durum devam ediyor. Ve bu kendilerinin yaptığı borçları öderken, sanki körfez halkına hizmet götürüyormuşçasına birde bu durumdan övünerek bahsediyorlar. Borç yapan onlar, borcu ödeyen halk! Halkın ortak malı satılırken halk nasıl kazanacakmış, çıksın açıklasınlar.

 “İSTİFA EDECEK MİSİNİZ?”  

Mevcut Belediye Başkanı Şener Söğüt’in 2009-2010 yıllarında Belediye Başkan Yardımcılığı, belediyede İmar Komisyonu Başkanlığı, AKP Belediye Meclis Grup Başkanlığı ve AKP İlçe Başkanlığı görevlerinde bulunduğunu hatırlatan Korkmaz, “Şener Söğüt her dönem yönetimlerde görev almıştır. Kısaca bu borçtan, sorumluluktan azade değildir. Biz de buradan söylüyoruz, vatandaşın alın teriyle kurduğunuz saltanat elbet bir gün yıkılır” dedi. “Daha önce sorduk ama cevap alamadık buradan bu sorunların cevabının verilmesi gerekiyor” Korkmaz, sorularını şöyle sıraladı: 
* Sayın Başkan, 4 dönemdir ilçeyi siz ve sizin partiniz yönetiyor. Şimdi bu borç Körfez halkının mı?
* SGK borçlarını hangi başkan ödemedi, soruşturma açacak mısınız?* Yıllardır Körfez halkına yıktığınız borçların çözümü vatandaşın ortak malı olan taşınmazların satışı mıdır?* Yıllarca halka hizmet yerine toplanan vergilerin borçlara, faize gitmesinin sorumluları hesap vermeyecek ve hesap sormayacaksanız, sahi siz niye seçildiniz?* Borcu yapan siz, sizin borcunuzu ödeyen halk… Sefayı siz süreceksiniz, vatandaş rahatlayacak öyle mi?* Borçlar birikirken ve ödenmezken, halkın parası birilerine peşkeş çekilirken hepiniz oradaydınız. Bir kez daha soralım. Sayın Söğüt istifa edecek misiniz?

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.