Dikiz aynasından görünen emekçilerin Vergileridir!

EMEP: Dikiz aynasından görünen emekçilerin Vergileridir!Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün 2 yılını değerlendirdiği basın toplantısında Mutluköy Yaşam Merkezi’nde çöpe giden 2 Milyon lira için “Dikiz aynasından bakmayın, ileri bakın” sözlerine..

Dikiz aynasından görünen emekçilerin Vergileridir!
Son Güncelleme: Whatsapp

EMEP: Dikiz aynasından görünen emekçilerin Vergileridir!

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün 2 yılını değerlendirdiği basın toplantısında Mutluköy Yaşam Merkezi’nde çöpe giden 2 Milyon lira için “Dikiz aynasından bakmayın, ileri bakın” sözlerine tepki geldi. 
Zeki Aygün, gerçekleştirdiği toplantıda yapılan harcamalardan, maaş ödemelerinden ve gelecek projelerden bahsetti. Toplantıda bir gazeteci, Derince’de İshakçılar Barajı olarak bilinen Tahtalı Göleti’ne yapılacak Mutluköy Yaşam Merkezi’nden bahsetti. Gazetecinin, buraya yapılan önceki yatırımlar hakkında “2 milyon lirayı çöpe atanlardan hesap sormayacak mısınız?” sorusuna “Dikiz aynasına bakma, ileriye bak” cevabı veren Aygün’e Emek Partisi’nden (EMEP) tepki geldi: Aygün’ün “Dikiz aynasına bakma” dediği emekçilerin alın teridir, vergisidir…

EMEP Derince İlçe Örgütü adına yapılan yazılı açıklama şöyle
“Tahtalı Göleti’nin hemen yanı başında, göle sıfır Doğancılar İlkokulu yıkılmış, yerine modern bir izci merkezi inşa edilmişti. Buradaki arazide Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) öncülüğünde engelli vatandaşlar için ‘Mutluköy Yaşam Merkez’ oluşturuldu. İzci kampından kalma bütün yapılar yenilendi, yüzme havuzu ve spor alanları oluşturuldu. Derince Belediyesi, Derince Kaymakamlığı, Derince Milli Eğitim Müdürlüğü, Derince Toplum Sağlığı Merkezi, Kocaeli Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi gibi iştirakçileri bulunan projenin amacı engelli bireylere ve ailelerine sportif, rekreatif ve eğitsel çalışmalar yapmaktı. 
ŞİMDİLERDE HAYVANLAR OTLUYOR…

İzci merkezinden dönüştürme çalışmaları için 580 bin lira para harcandı. Yaşam merkezinin toplam maliyeti ise yaklaşık 2 Milyon lirayı buldu. Ancak çalışmalar yarım kaldı. Harcanan bu para da çöpe gitmiş oldu. Yaşam merkezinde yer alan yapılar fırtına ve kötü hava şartları nedeniyle tahrip oldu, yıkıldı. Kaymakamlık projeden çekildi. Tek sorumlu Derince Belediyesi kaldı. Derince Belediyesi de pek çok proje ortağına rağmen altından kalkamadığı, mobilyalarını alıp hizmete sokamadığı projenin bulunduğu alanı 2 yıl önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devretti. Büyükşehir Belediyesi ise 3 yıl içerisinde bölgede herhangi bir çalışma yapmadı. Tamamen harabeye dönen projede hala birkaç yapı ayakta duruyor. Bugünlerde tesiste büyükbaş hayvanlar otluyor…
Merak ediyoruz; buraya harcanan paralar o kadar mı önemsizdi? Halktan alınan vergilerle yapılan yatırımlara dair halkın hesap sorma hakkı yok mu? O dönemki Belediye Başkanı AKP’li olduğu için mi yapılan harcamalar sorgulanamıyor?
“DİKİZ AYNASINA BAKMA DENİLEN ALIN TERİDİR, VERGİMİZDİR”

Evet bugün daha çok soruyoruz! Memlekette ekonomik krizin işçi ve emekçileri sürüklediği yoksulluk koşullarında; alım gücünün her gün düştüğü, işsizlik rakamlarının ciddi rakamlara ulaştığı, enflasyonun, gelir eşitsizliğinin arttığı bugünlerde hiç edilen 2 Milyon TL’nin hesabını soruyoruz. Her yeni güne yeni zamlarla başlayan emekçiler için geçinebilmek artık büyük bir sorun haline gelmiş durumda. Kentimizde son günlerde sıklıkla intihar haberlerine tanık oluyoruz. Temel sebebi; işsizlik, yoksulluk ve borç yükü altında ezilen emekçilerin sorunlarını çözemedikçe yaşamlarından vazgeçmesidir. Aygün’ün ‘Dikiz aynasına bakma’ dediği emekçilerin alın teridir, vergisidir…
HALKIN PARASI SORUMLULARDAN TAZMİN EDİLMELİ

Biz o geride bıraktıkları, görmek istemedikleri yaşamların getirdiği sorumlulukla Zeki Aygün’e diyoruz ki; siz sormasanız da biz 2 Milyon liranın hesabını soracağız. Emekçilerin dişini tırnağına takarak verdikleri vergilerin nereye gittiğini sorgulamak suç değil, haktır. Bizler Emek Partisi Derince İlçe Örgütü olarak, ilçemize yaşatılan bu 2 Milyonluk zarara karşılık soruşturma başlatılması için İçişleri Bakanlığı, kentin mülki amirleri ve savcıları göreve çağırıyoruz. Sorumlular hakkında idarî ve adli soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldı ise sonuçları kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Bu halkın parasıdır ve sorumlulardan tazmin edilmelidir, kimse halkın parasını çarçur edip, halka hesap vermeden elini kolunu sallayarak Derince sokaklarında dolaşmamalıdır. Kamuya verilen zararın hesabını sormaktan vazgeçmeyeceğiz!”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.