Aromatik Bitki Projesinde Büyük Aşama ve Kocaeli’de yeni bir sektör doğuyor…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Aromatik Bitkiler projesinde Tübitak ardından 2. tesis Kullar yolu üzerinde bitmek üzere… Kocaeli’de yeni bir sektör ve Türkiye’de eşi olmayan Aromatik Bitkiler projesinde tarlada üretip mamül hale getirilen bitkiler pek çok alanda aranan ve değerli ürünler.

Bugün ülkemizin halen Hindistan gibi ülkelerden ithal ettiği bu ürünlerin katkısız hali Kocaeli’de üretilecek ve piyasaya sürülecek… Bu prje hem köylüye hemde Kocaeli’ye büyük katkı sağlayacak ve bu sayede yeni bir sektör hayata geçiyor…

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın bu atılımları büyük takdir topluyor ve her kesimden destek görüyor….

Büyükşehir’in Türkiye’nin en büyük Tıbbi Aromatik Bitki Üretim ve İşleme Tesisi olacak distilasyon merkezinde, montaj çalışmalarına geçildi

Distilasyon tesisinde montaj çalışmasına başlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz aylarda temeli atılan Türkiye’nin en büyük Tıbbi Aromatik Bitki Üretim ve İşleme Tesisinde ekipler yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Başiskele Kullar’da yapılan tesiste beton, çatı kaplama ve sıva işlerinin yanı sıra montaj çalışmalarına da başlandı.

SERAMİK İŞLERİ DEVAM EDİYOR

42 dönüm alan içinde 2.500 metrekarelik tesis kapalı alanı, 1.000 metrekare üstü kapalı kurutma alanı, 350 metrekare civarı idare bina olmak üzere toplam 4.000 metrekare büyüklüğündeki tesisin yapımına geçtiğimiz aylarda başlanmıştı. Proje çalışmasında ana tesis binasının H aksında +6.60 kotunda çelik montajına geçildi. Ayrıca kazan dairesi temel donatı imalatında idari binada iç duvar alçı sıva işleri bitti, seramik işlemleri ise devam ediyor. Yapı Kontrol Dairesi Başkanlığı ekiplerinin çalışmalarında ise ön kurutma binasının çatı kaplama işlemlerinde sona gelindi. İdari bina mutfak malzemeleri montajı yapılırken modüler su deposunun temel imalatları ise yapılıyor. Çalışmalar hızlandırılarak tesisin önümüzdeki hasat döneminde faaliyetlerine başlaması hedefleniyor.

AR-GE VE ÇİFTÇİ EĞİTİM MERKEZİ OLACAK

Kullar’da 15 dönümlük araziye üzerine kurulan bu tesiste demostrasyon bitki  yetiştirilerek, su buharı yöntemi ile uçucu yağlar elde edilmesi, katma değeri yüksek tarım ürünleri ekilerek, bu ürünlerin ilaç, takviye gıda ve kozmetik sektöründe kullanılması hedefleniyor. İlk etapta 6 tank 18.000kg/gün ürün işleme kapasitesi öngörülmüş olan tesiste sonraki dönemlerde tank sayısı 24’e çıkarılarak ürün işleme kapasitesi 72.000 kg/gün olarak planlandı. Tesis SekaPark A.Ş. tarafından işletilecek, tıbbi aromatik bitki çeşitlerinin AR-GE ve deneme üretimi çalışmaları yapılacak olup aynı zamanda çiftçi eğitim merkezi olarak da faaliyet gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.