AKÇAOVA, TEKSEN KÖYLERİNDE VE GENELDE KANDIRA KIRSALINDA DOĞAL GAZ NİYE YOK!

Bugünlerde ikinci bir makta verilecek ve köylünün ihtiyaç duyduğu kışlık odun ihtiyacı sağlanacakmış. Ormanları barınmak/ısınmak amacıyla nereye kadar keseceğiz. Oksijen kaynağımız olan ormanlar sonsuz mu? Isınmak  için kentlerde doğalgaz gibi..

AKÇAOVA, TEKSEN KÖYLERİNDE VE GENELDE KANDIRA KIRSALINDA DOĞAL GAZ NİYE YOK!
Son Güncelleme: Whatsapp

Bugünlerde ikinci bir makta verilecek ve köylünün ihtiyaç duyduğu kışlık odun ihtiyacı sağlanacakmış. Ormanları barınmak/ısınmak amacıyla nereye kadar keseceğiz. Oksijen kaynağımız olan ormanlar sonsuz mu? Isınmak  için kentlerde doğalgaz gibi daha konforlu imkanlar varken neden bu imkan kırsalda yaşayanlar için düşünülmez.

Bazı aklı evveller diyecek ki “efendim ormanların sağlıklı gelişmesi için zaten seyreltilmesi gerekir. Köylü de  odunu ısınmak için kullansın”  Peki ilk makta diyelim ormanı seyreltmek için verilen kesim izniydi niye ikinci makta veriliyor. Anlaşılıyor ki ormandan kesilmesine müsaade edilebilecek odun köylüye yetmemiş daha fazla kesilecek . Yani orman kesmenin ölçüsü ormanın sağlıklı gelişmesiyle alakalı değil köylünün ısınma ihtiyacını karşılamak.

Doğalgaz niye kırsala gelmez. Doğalgaz son yıllarda lüks konutlar için fiyat arttırıcı bir unsur olarak görülüyor, halkın temel ısınma ihtiyacı olarak değil. Epey yıllar önce otobüsle yaptığımız doğu Karadeniz turunda Posof sınırını geçer geçmez Gürcistan köylerinde yol boyunca yerden bir metre yükseklikte sarı renkli doğalgaz borularını  görünce şaşırmıştım. Teknik imkanları vebelki paraları yoktu boruları yeraltına gömememişlerdi ama doğalgazı halkın temel ihtiyacı gördüklerinden basit şekillerde de olsa doğalgazı taşıyorlardı.  Bizde ise Rusya dan veya başka ülkelerden gelen doğalgaz boru hattı döşenirken şirketler kazanır, dağıtımını yapan şirketler kazanır üzerine konan vergiler sanki lüks tüketimmiş gibi katmerlidir ve devletin savurganlık yapması için toplanır. Bu nedenle dünyada bol ve ucuz olan doğalgaz Türkiye’de halkın özelde Akçaova ve Teksen köylülerinin ucuz olarak kullanımına sunulamaz.

Daha neler yapılmaz veya yapılamaz. Köylerde kreşler okullar açılmaz. Gösteriş için hap kadar çocuk bahçeleri vardır çünkü köylerde çocuk yoktur. Üretken ve doğurgan nüfus köyde oturmaz. Beylik laftır köy kızları şehre gelin gidiyor.  Köy kızları ve genç erkekler kentteki yaşam standardını köyde bulsalar ve toprağa dayalı çalışma imkanları oluşsa ve gezmek için kente ziyarete tatil için sahillere gitme imkanı olsa kentte dört duvarda sınırlı gelirle yaşamanın eziyetini çekerler mi? Aile işletmelerinde besicilik tarım vs işlerde çalışmayı seçen rasyonel düşünen akıllı gençler de var. Bunların çoğalması için başta yönetimler ile hep birlikte kırsalda yaşam ve çalışma standartlarını yükseltmeliyiz.

KİŞİ İSTERSE VE ÇABA SARFEDERSE KATLANDIĞI KÖTÜ YAŞAM ŞARTLARINI İYİLEŞTİRMEYİ BAŞARABİLİR.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.