YENİ BASKI POLİTİKALARINA KARŞI ÇIKILMALIDIR

     Geniş halk kitlesinin AKP+MHP+Mafya ittifakına karşı mücadelesinde bir öz kazandırmak lazım. Bu ittifak içerisindeki sürtüşme, çatlaklar her gün biraz daha derinleşmeye devam ederken; toplumsal muhalefete önderlik yapan siyasal partiler,..

YENİ BASKI POLİTİKALARINA KARŞI ÇIKILMALIDIR
Son Güncelleme: Whatsapp


     Geniş halk kitlesinin AKP+MHP+Mafya ittifakına karşı mücadelesinde bir öz kazandırmak lazım. Bu ittifak içerisindeki sürtüşme, çatlaklar her gün biraz daha derinleşmeye devam ederken; toplumsal muhalefete önderlik yapan siyasal partiler, sendikalar somut bir program ile ortaya çıkmalıdır. Apaçık ortadadır ki bu kirli ittifak bir çıkar birliği üzerine kurulmuştur.

   Genel olarak emperyalizm ile iş birliği içerisinde olan tekelci burjuvazi ile mafyaya ve kişisel çıkarlar üzerinde kurulmuş bir oligarşinin iktidarı ile yüz yüzeyiz. Yerel seçimleri kaybetmesi ile pastanın küçülmesi ve pastayı paylaşanlar arasında zaten var olan çatışmaların bu küçülme ile daha da derinleştiğini gözlemekteyiz. Kaynağını pasta paylaşımında bulan iktidar içi çatışmalar iyice gün ışığına çıkmıştır. Bu çatışmaların bugün için göstergesi olan bir takım gelişmelere kısaca bir bakalım:
 1-) Kolombiya’da yakalanan yaklaşık 5 ton kokain 2-) Suç örgütü lideri Sedat Peker ve İç İşleri Bakanı Soylu arasında yaşanan karşılıklı suçlamalar 3-) Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım’ın Venezuela ziyareti ve bu ziyaret sonucu ortaya atılan iddialar 4-) Mehmet Ağar’ın bir marinaya çökmesi (Bu çökme kelimesi Ağar’ın kendi ifadesidir) ve sonra bu görevden ayrıldığını açıklaması 5-) Peker’in iddiasına göre Kıbrıslı bir gazetecinin devletin güvenlik güçleri ile iş birliği içerisinde katledilmesi 6-) Peker’in (Soylu’nun iddiasına göre) bir milletvekilini ayda 10 bin dolar maaşa bağlaması
   Bu ve buna benzer birçok iddia ortaya atılmış. İddiaların kaynağı olan videolar yaklaşık 25 milyon kişi tarafından izlenmiştir. Tüm kamuoyu yoklamaları toplumun %70’inin ortaya atılan iddialara inanmaktadır. Bu iddialara cevap veren hükümete ise ancak %30 civarında bir kitle inanmaktadır. AKP içerisinde ortaya atılan iddialar karşılıklı cevaplaşmalar huzursuzluğu ve çatışmayı doruk noktasına çıkartmıştır. Pudra şekeri çeken, cinayetlerle suçlanan AKP’lileri saymıyorum. Bu iddialar ortaya atıldığında Peker’in yayınladığı videolardan öğrendiğimiz olaylar bağımsız basın kuruluşlarının açıklaması birlikte düşündüğümüzde ilginç şeyler ortaya çıkmaktadır. 31 Kasım 2020’de Venezuela basınında yer alan haberler, peynir taşıdığı iddia edilen bir kamyonda peynir ile kamufle edilmiş uyuşturucu madde ele geçirildiğinde dikkatleri Yıldırım ailesine çekmiştir. Ele geçirilen uyuşturucu maddesinin 120 kg civarında olduğu basında geçmektedir. Hükümet çevrelerinin bu iddialar karşısında kokain ile ilişkisi olduğu yazılan Ekran Yıldırım’ın Venezuela’ya maske götürdüğü ileri sürülerek vaziyet kurtarılmaya çalışılmıştır. Yine bağımsız basın kuruluşlarının yorumlarına göre Kolombiya’da yakalanan 5 ton kokainden sonra dikkatler Venezuela’ya çevrilmiştir. Bilindiği üzere Kolombiya ve Venezuela sınır komşularıdır. Kolombiya’da yakalanan 5 ton kokainin ne yazık ki Türkiye’deki alıcısı bir türlü açıklanmamaktadır. Yine iddialara göre Kolombiya’da kokainin yakalanmasından sonra trafik Venezuela’ya kaymıştır. Aslında yukarıda 6 madde halinde açıklanan iddialar aradan ancak 20 günden fazla zaman geçtikten sonra AKP+MHP ittifakı tarafından cevaplanmaya çalışılmıştır. Çünkü AKP içerisinde suç örgütü lideri Peker’in açıklamaları derin bir kriz çıkartmış ve var olan çatlağı daha da büyütmüştür. Derinleşen bu çatlağı bir nebze kapatmak için cevap verilme ihtiyacı duyulmuştur.

   Bu çatlak sıva tutmaz!
  Süleyman Soylu TRT’de katıldığı bir programda çok önemli bir itirafta bulunmuştur. Soylu’nun itirafı “Organize suç örgütleri, gayrinizami harbin en önemi aparatlarından biridir.” şeklindeydi. Buradan anladığımız kontrgerillanın etrafımızı nasıl bir örümcak ağı gibi kuşattığını görmüş oluyoruz.
  Bugün, dünün devamıdır.

  Topal Osman’dan bu yana kontrgerilla hareketinin özellikle 60’lı yıllardan sonra ABD tarafından beslendiğini, eğitildiğini sol basın hep yazagelmiştir. Soylu’nun itirafı bu yazılanların doğruluğunun kanıtıdır. Zavallı ülkemiz bağlı bulunduğum yalnız, güzel “ülkem” en azından benim için bir hasrete bir derin acıya, bir temiz tutkuya, bir derin mutluluğa ülkeyi yönetenler kanalıyla nasıl bir soyulmaya tabi tutulduğunu iç geçirerek izlemekteyiz. Yine yukarıda 6 madde olarak açıkladığımız gelişmeler şu gerçeği bir kez daha açığa çıkartmıştır: tekelci burjuvazi ve onun temsilcisi AKP+MHP+mafya ittifakı ülkeyi yönetebilmek ve daha da sömürebilmek için daha baskıcı ve otoriter yöntemlere yani faşizme başvurmaktadır.

  Biz emekçiler ise ülkemiz mafya, tekelci burjuvazi ve onların temsilcisi siyasiler tarafından donuna kadar soyulurken, bizler tıpkı bir sınıfta arka sıralarda tahtayı zor görebilen öğrenciler gibi seyretmekteyiz.

  Burada garip olan şudur; emek örgütlerinin yaklaşık 25 gündür ülkenin hangi kanallarla nasıl soyulduğu tek tek açığa çıkmış olmasına rağmen hiçbir tepki göstermemeleri birçok soru işaretini içinde barındırmaktadır. Oysa soyulan işçilerin, emekçilerin, memurun, emeklinin kısaca halkın emeğidir. Açlık sınırının asgari ücreti katladığı bu ortamda (TÜRK-İŞ’in araştırması bize bunu gösteriyor) sendikaların demokratik kitle örgütlerinin olaya seyirci kalması uzaktan izlemesi, taraf olmaması oldukça düşünülmesi gereken bir şeydir. İnsanın aklına şunu getiriyor. Tam da bu noktada hükümete sessiz kalarak destek mi sunuyorlar acaba? Bir bütün olarak toplumun bu deli gömleğini yırtacağına inanarak emekçi halkın mücadelesine başarılar diliyorum.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.