Emekçiler artık karar vermeli: bu ülkede yaşamayı bir mucize haline getirmelerine izin verecek miyiz?

Memleket öyle bir yangın yeri ki, her dakika gündeme yeni bir önemli haber düşüyor. Normalde her birinin ayrı bir skandal ya da hukuk konusu sayılabileceği haberler, gündeme geldiği hızla kayboluyor…

Emekçiler artık karar vermeli: bu ülkede yaşamayı bir mucize haline getirmelerine izin verecek miyiz?
Son Güncelleme: Whatsapp

Memleket öyle bir yangın yeri ki, her dakika gündeme yeni bir önemli haber düşüyor. Normalde her birinin ayrı bir skandal ya da hukuk konusu sayılabileceği haberler, gündeme geldiği hızla kayboluyor. Bu sabah haberlere bir göz gezdirince fark ettim ki sadece haber başlıkları bile kapitalist düzenin ve AKP iktidarının üzerimizde nasıl tepindiğini göstermeye yetiyor.

2020’de 3,8 milyon yurttaşın elektriği borcundan dolayı kesildi.”

“İSİG: Son sekiz yılda en az 502 emekçi intihar etti.”

“Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre, Mart ayında 28 kadın cinayeti işlenirken, 19 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.”

“Beyza Yurttaş eski sevgilisi tarafından darp edildi.”

“Kütahya’nın Emet ilçesinde yaşayan 18 yaşındaki İrem Gül’den 100 gündür haber alınamıyor. Ailesi kızlarının hayatından endişe ediyor.”

“25 gün yatak sırası beklediğini söyleyen Aslı Özkısırlar yaşamını yitirdi.”

“Turkcell AKP’yi maaşa bağlamış: AKP’li yöneticilerden biri 250 bin avro, diğerleri 100 bin avro maaş alıyor!”

“Erdoğan’dan gece yarısı yeni görevlendirmeler… AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onlarca kişiyi görevden aldığı Resmi Gazete’nin yayımlanması ile ortaya çıktı.

“AKP’li milletvekilleri detayları henüz paylaşılmayan bir dizi düzenlemeyi içeren ekonomiye ilişkin kanun teklifini Meclis’e sundu.”

“Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Kütahya, Afyon ve Uşak illerine hizmet vermek üzere yap-işlet-devret (YİD) modeli ile yaptırılan Zafer Havalimanı için verilen garanti gereği ödemelerin koronavirüs nedeniyle ertelenmesi önerisini “kamu menfaatine uygun” bulmadı.”

“Suudi Arabistan Kraliyet Hava Kuvvetlerine satılan 3 çeşit uçak bombası karşılığı ödenmesi gereken paranın, 66,2 milyon dolarlık kısmının tahsil edilemediği yolundaki iddialar gündeme geldi”

“40 büyükelçi yıllardır atama beklerken, eski AKP’li vekil büyükelçi olarak atandı”

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesine ilişkin ‘Eko sistemi bozacak bir şey yok. 2021’de Kanal İstanbul’la ilgili önemli gelişmeler olacak’ dedi.”

Bakın, bu haberler son 24 saatte gündeme düşen haberlerin çok çok küçük bir kısmı. Ortak noktaları fark ettiniz mi? 

Emekçiler zamlarla daha fazla sömürülüyor, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale getiriliyor, elektriksiz, doğalgazsız ve aç bırakılıyor. Kadın şiddeti hız kesmeden devam ediyor, kadınlara istismar ve ölüm reva görülüyor. Sağlık sistemi çökmüş durumda; AKP’li değilseniz tedavi bile olamıyor hastanede yer bulamıyorsunuz. 

Madalyonun diğer tarafında ise ülkedeki kaynakların nasıl iktidar ve yandaşlarına, sermayeye akıtıldığını görüyoruz. Emekçilere yoksulluk, işsizlik dayatılırken iktidar ve yandaşlarına en üst mevkilerde pozisyonlar, deste deste maaşlar sunuluyor. Emekçilere, işsizlere ayrılmayan kaynaklar, kamu menfaatleri öyle gerektirdiği için “garanti” ödemesi olarak yap-işlet-devret’lerin sahibi patronlara veriliyor. Üç kuruş borcunu ödemeyen vatandaşının gırtlağına yapışan AKP iktidarı, milyonlarca doları hısmına hibe edebiliyor. 

Kuralsızlığı kural haline getiren kapitalist düzen gemisini işte böyle yüzdürüyor. 

Bu düzen sürdüğü müddetçe, bu iktidar halka hesap vermeden dilediği gibi at koşturma hakkını kendinde görmeye devam edecek ve gündemdeki haberler hiç değişmeyecek. 

Peki biz emekçiler, yani milyonlarca olan bizler, bir avuç sömürgenin hayatlarımızı çalmasına, bu ülkede yaşayabilmeyi bir mucize haline getirmelerine izin vermeye devam edecek miyiz?

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.