Derdimiz Saray Rejimi mi?

Siyasetin, siyasetçilerin, partilerin aynılaştığı günlerde söylemler de birbirine giriyor, bulanıklaşıyor. Aynı partiden siyasetçilerin farklı söylemlerine şaşırırken birisi çıkıp dün ettiği lafların tam aksine konuşabiliyor. Siyasetini yalnızca AKP ve saray rejimi karşıtlığı üzerinden kuran muhalefet..

Derdimiz Saray Rejimi mi?
Son Güncelleme: Whatsapp

Siyasetin, siyasetçilerin, partilerin aynılaştığı günlerde söylemler de birbirine giriyor, bulanıklaşıyor. Aynı partiden siyasetçilerin farklı söylemlerine şaşırırken birisi çıkıp dün ettiği lafların tam aksine konuşabiliyor. Siyasetini yalnızca AKP ve saray rejimi karşıtlığı üzerinden kuran muhalefet temelsiz ve ilkesiz bir yolun sonunda AKP’leşmeye varıyor, bizlere ne gelecek ne umut vadedebiliyor. Bunun sonuçlarından birini geçen hafta yaşadık: Kocaeli’de bir hafta içinde altı genç intihar etti. Henüz yirmili yaşlarında altı gencin bu dünyadan, hayattan, gelecekten ümidini kesmesi çok ağır çok yakıcı bir gerçek. İnsanlar öylesine kötü şartlarda yaşıyor, üstelik etrafına baktığında bir çözüm yolu bulamıyor. Bunda hepimizin payı var, hepimizin sorumluluğu… Oysa yarınlarımız için gerçek bir seçenek yaratmalıyız. Sosyalist bir seçeneğin gerekliliği ve aciliyetini bugünden daha ağır hissettiğimiz bir zaman olmuş muydu?  

Kaldı ki muhalefetin AKP karşıtlığı da siyaseti gibi temelsiz… Laikliğin adını ağzına dahi almayan, piyasacılığın karşısında durmayan, emperyalist ülkelerle el sıkışmak için sıraya girip “bağımsızlık” naraları atan bir AKP karşıtlığı ne anlam ifade eder? Saray rejiminden söz edip duruyor muhalefet, sahiden asıl derdimiz saray rejimi mi? İktidara geldiği günden bu yana cumhuriyetin ve işçi sınıfının bütün kazanımlarını düşünmeksizin buruşturup atan AKP ile derdimiz saray rejiminden önceye, öteye dayanıyor. AKP iktidarı patronların istekleri karşısında fütursuz ve umarsızca bütün bu kazanımları, bilim ve laikliği, bağımsızlığımızı hiç edebiliyorsa AKP karşıtlığını temellendireceğimiz nokta sadece saray rejimini yıkmak değil kamuculuk, ilericilik, antiemperyalizm olmalıdır.  

Bu bahsettiğimi ise yeni yayınladığı broşürde TKP şöyle özetlemiş: “Millet İttifakı’nda laiklik diye bir gündem yok. CHP siyasi iktidarın gerici hamlelerine karşı durmak bir yana, kendi içinde bu doğrultuda ses çıkarmaya kalkanları susturmakla meşgul. Millet İttifakı’nın şu sıralar AKP ile pazarlık yapan unsuru Saadet Partisi, laikliğe karşı yıllardır mücadele etmiş bir geleneğin temsilcisi. Muhalefetin yeni yıldızı Ali Babacan ise geçenlerde Anayasa’dan laiklik ilkesinin çıkartılması için “henüz koşulların uygun olmadığı”nı söyledi.  

Millet İttifakı’nın NATO ile, ABD emperyalizmi ile, Avrupalı emperyalist ülkeler ve onların birliği olan Avrupa Birliği ile bir sorunu yok. Aksine, Millet İttifakı AKP’yi batıdan kopmakla eleştiriyor. AKP’nin 2002’de iktidar olmasını biraz da bu güçlere borçlu olduğunu bilen muhalefet şimdi aynı güçleri kendilerini desteklemeye çağırıyor.” 

Peki bütün bunlara rağmen neden başka başka AKP’ler arasında seçim yapmak zorunda olalım? Halkın sözünün önüne ket vuran siyaset her geçen daha da çürürken neden seçimlere bel bağlayalım?  

TKP yayınladığı broşürde başka bir seçeneğin var olduğunu ne millet ittifakına ne AKP karanlığına mahkûm olduğumuzu söylüyor. Tüm bunların dışındaki sosyalist seçeneği güçlendirmek için dostlarına çağrı yapıyor. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında, “Yeniden Cumhuriyet” fikrinin ete kemiğe bürünmesini sağlamalıyız. Halkçı, Laik, Bağımsız, Sosyalist bir Emekçi Cumhuriyeti. 

Bütün cesaretiyle AKP’nin ve AKP karanlığının karşısında durabilecek tek güç örgütlü toplumlun gücüdür. TKP 2023’e girerken umudu ve mücadeleyi elden bırakmamaya, Sosyalist Türkiye’yi yaratmaya çağırıyor. Düzen siyaseti çöplüğünde boğulurken biz emekçilerin seçeneğini güçlendirelim! 

Ben de bu çağrıya kulak verin diyor, tüm okurları TKP Gönüllüsü olmaya davet ediyorum.

https://www.tkp.org.tr/tr/gonullu

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.