Vatan haini iskilipli Atıf için kurulan dernekte kimler varmış…

Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’ün İskilipli Atıf’ı anmasını bugün köşesine taşıdı. Milli Kurtuluş savaşına karşı İngilizlerle işbirliği yapan..

Vatan haini iskilipli Atıf için kurulan dernekte kimler varmış…
Son Güncelleme: Whatsapp

Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’ün İskilipli Atıf’ı anmasını bugün köşesine taşıdı.

Milli Kurtuluş savaşına karşı İngilizlerle işbirliği yapan İskilipli Atıf’ı anan Vali Çiftçi ve Rektör Öztürk için, Atıf Derneği’nin peşine takıldılar ifadesini kullanan Işık Kansu, Atıf Derneği yöneticilerinin AKP’li geçmişlerini yazdı.

Işık Kansu’nun yazısı şöyle:

“Atıf Derneği, 2014’te kuruldu. Amaçları arasında Milli Mücadele düşmanı İskilipli Atıf ile ilgili çalışmalar yapmak dışında “zulme uğrayan herkesi korumak, zalimleri teşhir etmek” de var.

Derneğin amacıyla demek istiyorlar ki İskilipli Atıf zulme uğradı, Atatürk ve Türk devrimini gerçekleştirenler ise zalim…

Şimdi de derneğin kurucularına göz atalım:

Mustafa Lek: Eski AKP İskilip İlçe Başkanı. “95 senedir sen ve senin zihniyetin benim ceddime hain diyor. Sizlerin elitist, Kemalist zihniyeti bir gün elbet yerle yeksan olacaktır” yönünde açıklamalar yapıyor. 

Muhittin Telli: AKP İskilip İlçe Başkan Yardımcılığı yaptı. Telli’nin kayınbiraderi Prof. Dr. Ahmet Yaramış da tıpkı kendisi gibi İskilipli Atıf övücülerinden. Geçen yıl Saray kararnamesi ile Atatürk’ün kurduğu Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanlığı’na atanmıştı. Yaramış, o görevdeyken bir açıkoturumda 15 Temmuz FETÖ darbe girişimine karışmış olanlara sahip çıkılması, onların topluma kazandırılması gerektiğini söyleyince TTK Başkanlığı’ndan istifa etmek zorunda kalmıştı. 

Erdal Bıyık: AKP İskilip İlçe Başkanlığı yaptı. 

Hasan Çalık: Eski İskilip belediye başkanlarından Mustafa Çalık’ın oğlu. AKP’den belediye başkanlığına aday oldu.

Mehmet Ali Zontur: AKP İskilip İlçe Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

Mehmet Kestek: AKP İskilip İlçe Sekterliği yaptı.

Mehmet Ardoğan: AKP Gençlik Kolları’nda çalıştı. AKP İskilip İlçe Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 

Murat Kaya: AKP İskilip Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 

Hasan Hüseyin Demircan: AKP’den Çorum milletvekilliği ve belediye başkanlığı için aday oldu. 

Mehmet İnanç Ertekin: İskilipgücüspor yönetimindeyken Senegalli futbolcu Muhammed’i AKP’li yapanlardan.

Görüldüğü üzere, Çorum Valisi ile Hitit Üniversitesi Rektörü’nün el ele verip birlikte İskilipli Atıf’ı andığı derneğin üyelerinin tümü, aynı zamanda AKP yöneticisi ya da üyesi…

Atatürk’ü, 1923 devrimini, laik, demokratik Cumhuriyeti reddedenler, 2002’den başlayarak bugüne değin Saray’dan aşağıya doğru valisinden rektörüne dek bir teokratik, otokratik AKP devleti yapısının ana iskeletini oluşturdular.

Son Anayasa değişikliği önerisi ise bu yapının çatısını tamamlamaya dönüktür. “

NE OLMUŞTU

Milli Mücadele döneminde İngilizlerin desteği ile gerici isyanlara destek veren ve Kuvayi Milliye’ye düşman Teali İslam Cemiyeti’nin yöneticisi İskilipli Atıf, ölümünün 95. yılında devlet erkânı ve AKP’lilerin de katıldığı törenle anılmıştı.

Anmaya Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, AKP Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül, Atıf Derneği Başkanı Mustafa Lek, Atıf’ın aile yakınları katılmıştı.

Burada konuşan AKP Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, “İskilipli Atıf Hoca, talimatla kurulan, idam mangaları, sabıkalı İstiklal Mahkemeleri’nin verdiği karar neticesinde haksız ve hukuksuz bir şekilde idam ediliyor. Vatanı, milleti, inancı uğruna canını feda eden Atıf Hoca’yı zulmen idam eden zihniyetin bir özür borcu vardır” demişti.

Çorum Valiliği de sosyal medya hesabından anmaya ait fotoğrafları, “İskilipli Mehmet Atıf Hoca şehadetinin 95. yıldönümünde mezarı başında dualarla anıldı” diye paylaşmış, Valiliğin paylaşımının altına çok sayıda tepki mesajı gelmişti.

Anmaya siyasi partiler de tepki göstermişti.

İSKİLİPLİ ATIF NELER YAPTI

Aralık 1919’da kurulan Teali İslam Cemiyeti’nin başkanlığını yapan İskilipli Atıf, Türkiye’yi işgale karşı yürütülen Milli Mücadele’ye karşı çıktı ve bu doğrultuda çalıştı. İngiliz Dostları Cemiyeti kurucusu olan Sait Molla yakın çalışma arkadaşıdır.

İskilipli Atıf’ın başkanı olduğu Teali İslam Cemiyeti, Milli Mücadele’ye karşı Konya, Niğde, Nevşehir bölgelerinde örgüt kurdu, Gâvur İmam ve Anzavur ayaklanmalarında isyancılara destek verdi.

Milli Mücadele karşı yazılan ve Kuvayi Milliyecilere “adi”, “eşkıya”, “kudurmuş haydutlar” diye hakaret bildiride İskilipli Atıf’ın da imzası bulunuyordu.

İskilipli Atıf’ın başkanı olduğu Teali İslam Cemiyeti, Milli Mücadeleyi yürüten Kuvayi Milliyeciler aleyhine yazılan bir başka bildiri de Mustafa Kemal ve tüm Kuvayi Milliyeciler için “Bu asiler en kısa zamanda yakalanıp ortadan kaldırılmalıdır. Bu, hepimiz için bir farzdır” denildi. Bu bildiri, 30 Ağustos 1920’de Yunan uçaklarıyla Anadolu kentlerine havadan atıldı.

Cumhuriyet’in ilanı sonrasında Ankara İstiklal Mahkemesi, İskilipli Atıf’ı, “ayaklanma çıkarmak”, “halkı kışkırtmak”, “dini politikaya alet etmek” ve “vatana ihanet etmek”(İngilizlerle işbirliği yapmak) suçlarından 3 Şubat 1926’da idama mahkum etti.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.