Türkiye’de yasaklanan Andımız o ülkede her sabah okutuluyor

“Andımız”ın kaldırılmasına Türkiye’de tepkiler devam ederken, KKTC’de her sabah okullarda Andımız okutuluyor. KKTC’deki Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri Odatv’ye konuştu. AKP’nin 2013 yılında başlattığı “çözüm süreci” kapsamında, ilkokullarda okutulan Andımız kaldırılmıştı…

Türkiye’de yasaklanan Andımız o ülkede her sabah okutuluyor
Son Güncelleme: Whatsapp

“Andımız”ın kaldırılmasına Türkiye’de tepkiler devam ederken, KKTC’de her sabah okullarda Andımız okutuluyor. KKTC’deki Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri Odatv’ye konuştu.

AKP’nin 2013 yılında başlattığı “çözüm süreci” kapsamında, ilkokullarda okutulan Andımız kaldırılmıştı. Andımızın kaldırılmasına ilişkin karar Danıştay’a taşınmış ve Danıştay 8. Dairesi, 2018 yılında “Andımız kaldırılamaz” demişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu kararı itiraz etti. Bunun üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da 14 Mart’ta 8. Daire’nin kararını iptal etti ve Andımız’ı kaldırıldı.

Danıştay’ın bu kararı üzerine siyasetin ana gündemi de Andımız kararı oldu. “Andımız”ın kaldırılmasına tepkiler devam ederken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’i (KKTC) de tartışmaya dahil oldu. “Kıbrıs’ta da kaldırılmıştı” iddiaları ortaya atıldı.

ANDIMIZ KKTC’DE OKUTULMAYA DEVAM EDİYOR

Odatv de bu iddiaları araştırdı. KKTC Milli Eğitim Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, KKTC’de “Andımız” ilkokullarda okutulmaya devam ediliyor.

Odatv’ye konuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, “KKTC Milli Eğitiminde 2014’te görülen 5. Eğitim Şurası’nda çok kültürlü eğitim anlayışı dahilinde Andımız konusu tartışıldı. Ama bu konuda bizim uygulamalarımızda değişen bir şey olmadı. İlkokullarda Andımız okutulmaya devam ediyor. Kitaplarımızda da ikinci sayfalarda yer alıyor” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZI ATATÜRK YOLUNDA YETİŞTİRİYORUZ”

Açıklamasına devam eden Kıbrıs Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, “Bizim Milli Eğitim yasamıza göre, Atatürk İlke ve İnkılapları ile ilgili değerler ve tutumların çocuklarımıza kazandırılması hakkında maddeler ve hükümler var. Dolayısı ile bu hükümler dışında bir uygulamamız yok” dedi.

“ANADOLUDAN ÖNCE BİZ YAPIYORDUK”

Türkiye’de çözüm süreci kapsamında 2013 yılında, andımızın okullarda okutulmasına son verilmesinin ardından 2014 yılında “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de andımız kaldırıldı” iddiaları medyada yer almıştı. Bu iddialar hakkında ise yetkililer, “Orada kalktı burada da kalksın diye düşünüldüğünü sanmıyorum. Türkiye’de kaldırılması bambaşka bir sebep. Burada ise öyle bir durum söz konusu değil. Kıbrıs halkı henüz KKTC kurulmadan önce, 1920’lerden beri Atatürk ilke ve İnkılaplarına sahip çıkmıştır. İlke ve inkılaplar Anadolu’da yaygınlaşmadan çok daha önce bunları uygulamaya başlamıştır.” diyerek hem Andımız’a hem de Atatürk İlke ve İnkılaplarına sahip çıktılar.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.