TOPBAŞ DÖNEMİNİN 9 MİLYAR BORCU ÖDENDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisinin dün Yenikapı’daki Avrasya Gösteri Merkezinde yapılan ocak ayı birinci birleşiminde konuşan İBB CHP Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı, “Göreve geldiğimizden beri eski yönetimin 9 milyar..

TOPBAŞ DÖNEMİNİN 9 MİLYAR BORCU ÖDENDİ
Son Güncelleme: Whatsapp

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisinin dün Yenikapı’daki Avrasya Gösteri Merkezinde yapılan ocak ayı birinci birleşiminde konuşan İBB CHP Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı, “Göreve geldiğimizden beri eski yönetimin 9 milyar liralık borcunu ödedik” dedi.

CHP İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencileri ziyaretine yönelik iktidardan gelen eleştirilere cevap veren Subaşı, “Kendisi CHP’nin İstanbul İl Başkanı’dır. Keşke AK Parti İl Başkanı da gitseydi. Türkiye’nin el üstünde tutmamız gereken gençlere sizin yaptığınız muameleyi herkes görüyor. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kaftancıoğlu’nun Boğaziçi’ne gitmesini öğrencilere haksızlık olarak değerlendirmiş. Öğrencilere terörist demek haksızlık değil, sabaha karşı ev basmak haksızlık değil, öğrencilerin yanında olmak haksızlık öyle mi! Yapmayın böyle” ifadelerini kullandı.

“BİR KAZMA BİLE VURMAMIŞSINIZ”

AKP grubunun “İstanbul’da bizim projelerrimizi yapıyorsunuz” sözlerine de cevap veren Subaşı, Eminönü-Alibeyköy hattınının yüzde 45’ini tamamlamış, sonra parasızlıktan durduruşsunuz. Yarım mı bıraksaydık? Kemeburgaz Kent Ormanı’nda yıllarca bir şey  yapmamışsınız, halka kazandırılmasa mıydı? Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının yüzde 55’ini yapıp durmuşsunuz. O da şimdi hizmete girdi. Şimdi Mahmutbey-Esenyut Metro Hattı var, projesini siz yapmışsınız ama bir kazma bile vurmamışsınız. İnşaat bitsin onu da biz yaptık dersiniz siz. Siz biz diye bir şey de yok. Tüm bu işleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptı, halkın parasıyla yaptı. Projeler hazırlanıyor, Beylikdüzü-İncirli metrosu var, Hızray var. Ama önce evi toplamamız lazım ” dedi.

“İBB GEÇEN DÖNEM AKP’Lİ İLÇE BELEDİYELERİNE ÇALIŞMIŞ”

Subaşı, devamında “Geçen 5 yıllık döneme baktık,  İBB’nin en az yatırım yaptığı ilçeler CHP’li ilçeler. Haksızlık olmasın diye kişi başına yatııma baktık yine AKP’li belediyeler. Kişi başına 506 lira AKP’li belediyelere, 230 lira  CHP’li belediyeler yapılmış. İşte biz bu duruma partizanlık diyoruz. Rakamlara bakmaya da gerek yok, kendisi dışında herkese terörist diyenler zaten bunlar değil mi” diye konuştu.

“ESKİ YÖNETİMİN 9 MİLYAR LİRALIK BORCU ÖDENDİ”

AKP Meclis Grubu’ndan gelen “Biz size 15,5 milyar lira borç yetkisi verdik” sözü hakkında da konuşan Subaşı, “Bu miktarın 10,5 milyar lirası metro hatlarında kullanılacak. İBB’nin cebine girmiyor bu para. Pojelere gidiyor. Ödenen borçtan ise hiç söz edilmiyor. 9 milyar lira borcunuzu ödedik. Geçen yılki gelirin yarısını borç ödemeye verdik. Osmanlı’nın borcunu da Cumhuriyet Halk Partisi ödemişti. Bizim kaderimizdir bu” şeklinde konuştu.

İBB Meclisi Ocak ayı ikinci Birleşimi 14 Ocak Perşembe günü saat 14.00’te gerçekleştirilecek.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.