TİP Genel Başkanı Erkan Baş Mecliste Kocaeli Üniversitesi’nde Yaşanan Hukuksuzlukları Dile Getirdi

TİP Genel Başkanı Erkan Baş Mecliste Kocaeli Üniversitesi’nde Yaşanan Hukuksuzlukları Dile Getirdi Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş bugün TBMM’de gerçekleştirdiği haftalık basın toplantısında Kocaeli Üniversitesi’nde yaşanan hukuksuzluklara..

TİP Genel Başkanı Erkan Baş Mecliste Kocaeli Üniversitesi’nde Yaşanan Hukuksuzlukları Dile Getirdi
Son Güncelleme: Whatsapp

TİP Genel Başkanı Erkan Baş Mecliste Kocaeli Üniversitesi’nde Yaşanan Hukuksuzlukları Dile Getirdi

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş bugün TBMM’de gerçekleştirdiği haftalık basın toplantısında Kocaeli Üniversitesi’nde yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekti ve yapılanlara sessiz kalmayacaklarını ifade etti.

“Bir Yol Var” Kampanyası kapsamında 5 Kasım Cuma günü Kocaeli’de temaslarda bulunduğunu anımsatan Erkan Baş; “Kocaeli önemli bir sanayi kenti, emekçi kenti ve üniversitesi de bir o kadar önemli. Ancak ziyaret ettiğim kurumlardan biri olan Kocaeli Eğitim-Sen şubesinde bana iletilen rapor burada durumun hiç de iç açıcı olmadığını gösteriyor dedi. Geçmişte emekten, barıştan, doğadan yana tutumlarıyla tanınan akademisyenlerin ihraç edildiği dönemde başı çeken Kocaeli Üniversitesi rektörü Sadettin Hülagü görünen o ki üniversiteyi tam bir keyfilikle ve hukuksuzca yönetiyor” ifadelerini kullanan Baş, kendilerine ulaştırılan rapora göre Kocaeli Üniversitesi’nde akademisyenlere ve öğrencilere yönelik politik ayrımcılık yapıldığının anlaşıldığını belirtti.

Yaşanan politik ayrımcılık nedeniyle hak ettikleri akademik kadrolarını, ünvanlarını alamayan hocalarımız var diyen Baş, akademisyen Aslı Kayhan’ın  akademiden uzaklaştırılmasını ve Aziz Çelik’in hak ettiği profesörlük kadrosunun keyfi biçimde engellenmesini yaşanan son örnekler olarak belirtti.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş aynı zamanda iddiaların bununla sınırlı olmadığını; Kocaeli Üniversitesi’nde kayıt dışı, sigortasız çalıştırma, idari personele mobbing uygulanması, öğrencilere açılan haksız soruşturmalar, temizlik işçilerini köle gibi çalıştırma gibi olayların yaşandığını, psikiyatri tedavisi gören çok sayıda çalışan olduğunu vurguladı. 

Baş son olarak şunları söyledi:

“Biz şimdilik buradan bütün bu olan bitenlerin görüldüğünü ve tarafımızca da takip edileceğini söylemek istiyoruz. Asla bu hukuksuzluğa, bu keyfiliğe göz yummayacağımızı paylaşmak istiyorum.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.