Tarım Bakanından fidye istiyorlarmış…

Acı Türkiye gerçekleri… İnternet sitelerini, veri depolamalarını, bilgi sistemlerini dahi koruyamayan Tarım ve Orman Bakanı elbette Tarımı ve Ormanları da koruyamaz… Hoş zaten öyle bir niyetleri olsaydı Tarım ve hayvancılığı..

Tarım Bakanından fidye istiyorlarmış…
Son Güncelleme: Whatsapp

Acı Türkiye gerçekleri…

İnternet sitelerini, veri depolamalarını, bilgi sistemlerini dahi koruyamayan Tarım ve Orman Bakanı elbette Tarımı ve Ormanları da koruyamaz…

Hoş zaten öyle bir niyetleri olsaydı Tarım ve hayvancılığı bilinçli bir şekilde bitirmezlerdi…

Tarımı ve hayvancılığı katlettiler resmen, bu alanları maden şirketlerine peş keş çekerken Anadolu’yu insansızlaştırmak için insanların yaşam alanlarını terk etmeleri gerekiyordu öyle de yaptılar…

Evet şimdide acı gerçek bilgi sistemlerini dahi koruyamadılar ve Hackerler ele geçirdi, fidye istiyorlarmış…

Böyle ülke yönetilir mi?

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Pehlivan, “Arka Bahçe” adlı köşesinde dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Pehlivan, yazısının “Pakdemirli’nin Sakladığı Skandal” başlıklı bölümünde, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bilgi sisteminin ele geçirildiğine dair iddiaları anlattı.

Bakanlık kulislerindeki iddiaları aktaran Pehlivan, “İddia o ki, saldırganlar CryptoLocker adı verilen zararlı yazılımla bakanlığın tüm veri tabanını şifrelemiş durumda. Fidye istiyorlar ve böylesi saldırılarda ödeme yöntemi takibi zor olan Bitcoin aracılığıyla gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin ve Türksat’ın da devreye girdiği ileri sürülüyor.” ifadelerini kullandı.

Pehlivan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bu sözünü duymamla telefonumun çalması bir oldu. Arayan, bakanlıkta güvendiğim isimlerden biriydi. 

‘Neler gizleniyor, bir bilsen’ diye söze başladı. İddia üstüne iddia anlattı: 

Meğer bakanlığa ait tüm bilişim sistemleri birkaç gün önce siber saldırıya uğramış. Maalesef ki, ülkeye ait tüm tarım ve hayvancılık verisi de kaybedilmiş. 

Açık söyleyeyim; inanmadım. Doğrulamak için web adreslerini verdi. 

Girdiğim her sayfa ya açılmıyordu ya da ‘bakımda‘ deniyordu. 

Sözün özü: Bu satırlar yazıldığı sırada hayvancılık ve tarım bilgi sisteminden veterinerlerin ilaç takip sayfasına kadar onlarca hizmete erişilemiyordu. 

Yangından etkilenen çiftçilerin kayıtları bile sorgulanamıyor, afet bölgelerindeki arazi ve hayvanın verisine ulaşılamıyordu. 

Hatta ve hatta bakanlık ile bağlı kuruluşlar arasında resmi yazışma bile yapılamıyordu. 

Bakanlık kulisleri bu iddialarla kaynıyordu. Öyle ki konuşulanlar şu yöndeydi: 

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı kurumların bilişim sistemlerinin merkeze taşınması için 2020’de karar alındı. Bu karar doğrultusunda geçen hafta Süt Üreticileri Birliği’nin sistemleri taşındı. Normal şartlarda uygulamadaki açıkları görmek için sızma testi yapılması lazımdı. Ama iddia o ki; o güvenlik testi yapılmadan sistem çalıştırıldı. 

Sonra da kaçınılmaz sonuçla yüzleşildi.  

Bilinmez mi, hacker grupları kamu sistemlerini sürekli didikler ve açık arardı. 

Ama işte liyakat sahibi insanları sorumlu koltuklara oturtmazsanız, olacağı buydu. Öyle ya bu bilişim sistemlerinden sorumlu Entegre İdare ve Kontrol Sistemi Daire Başkanı son yıllarda kaç kez değişti? 

Sona geleyim. Şimdi ne mi olacak? 

İddia o ki, saldırganlar CryptoLocker adı verilen zararlı yazılımla bakanlığın tüm veri tabanını şifrelemiş durumda. Fidye istiyorlar ve böylesi saldırılarda ödeme yöntemi takibi zor olan Bitcoin aracılığıyla gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin ve Türksat’ın da devreye girdiği ileri sürülüyor. 

Acı olan şu ki, kaybolan hazine değerindeki verilerin yedeği de elde yok. 

Düşünün; şu an biri sorsa Tarım ve Orman Bakanı’na “ne kadar hayvanımız ve ekilebilir alanımız var” diye… 

Bakan güncel bilgiyi paylaşamaz.  

Ört ki ölem!”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.