Taliban üyeleri kaçak yollardan Türkiye’ye geliyor…

Daha önce yazılarımızda uyarmıştık… Denetimsiz ve kontrolsüz olarak sınırlardan ülkemize3 dolan bu insanların IŞİD; TALİBAN veya başka bir terör örgütü militanı olmadığını nereden bilebiliriz… Taliban savaşını ülkesinin dışına taşımak istiyor..

Taliban üyeleri kaçak yollardan Türkiye’ye geliyor…
Son Güncelleme: Whatsapp

Daha önce yazılarımızda uyarmıştık…

Denetimsiz ve kontrolsüz olarak sınırlardan ülkemize3 dolan bu insanların IŞİD; TALİBAN veya başka bir terör örgütü militanı olmadığını nereden bilebiliriz…

Taliban savaşını ülkesinin dışına taşımak istiyor ve çeşitli eylemler yapmak için hazırlık içinde olabilir mi, olabilir…

Türkiye ciddi bir güvenlik sorunu ile karşı karşıyadır. Bu bir ABD planıdır. Sağ gösterip sol vuracaklar.

Taliban’ı Anadolu’ya taşıyorlar… Demiştik…

İranlı gazeteciden kritik açıklama: Taliban üyeleri kaçak yollardan Türkiye’ye geliyor

Afganistan’dan başlayan göç dalgası İran üzerinden Türkiye’ye binlerce göçmen gelmesine neden oldu. Cumhuriyet’e açıklama yapan İranlı gazeteciler, gelenler arasında Taliban üyelerinin de olduğunu belirtti.

Terör örgütü Taliban’dan dolayı on binlerce Afgan göçmen, İran üzerinden kaçak yollarla Türkiye’ye geliyor. Gazetemize konuşan İranlı gazeteciler ise gelen göçmenlere ve ülkelerinin göçmen politikasına ilişkin “İran güvenlik güçleri ile insan kaçakçıları birlikte çalışıyor. İran, Türkiye’ye karşı göçmenleri kullanıyor. Türkiye’nin Afganistan’da elini kısıtlıyor. Türkiye’ye geçmek için İran’da 300 bine yakın göçmen bekliyor. İran, Türkiye sınırını açık bırakıyor. Türkiye’ye gelen göçmenler arasında Taliban üyeleri de var” diyor. Ülkelerini arkalarında bırakarak göç yolunca giren Afganlar, başta İran ve Türkiye olmak üzere özellikle komşu ülkelere gitti. Türkiye’ye gelen göçmenlerin Afganistan’a sınır komşusu olan İran’da kalmayıp niçin ve nasıl Türkiye’ye geldiklerini, İran’ın göçmen geçişlerine neden izin verdiğini İranlı gazetecilerle konuştuk…

TAHA KERMANİ: KİMSE İRAN’I KONUŞMUYOR

Türkiye’de yaşayan İran asıllı gazeteci Taha Kermani, Türkiye’ye yoğun bir şekilde göçmen gelmesinde İran’ın büyük payı olduğunu belirterek “Afganlar İran’a bir pasaport bir de kaçak olmak üzere iki şekilde girebiliyor. Özellikle Kâbil düşmeden önce rahat bir şekilde pasaportla İran’a geçişler oluyordu. İran yıllardır yaptığı gibi yine ülkeye girişleri o dönemde de kaydedip Batı’ya ‘Bu kadar göçmen var’ diyordu. Ama göçmenlerin Türkiye’ye geçişleri kayıt altına alınması tercih edilmiyor” dedi. Göçmenlerin Türkiye’ye nasıl geldiğine ilişkin ise “Türkiye’den İran’a büyük miktarda tekstil gibi ambargoda normal yollarla ithal edilemeyen her şey taşınıyor. Bu kaçakçılar, İran’dan Türkiye’ye boş dönmemek için İran’ın merkezi şehirlerinden Türkiye sınırına kadar göçmenlerin transfer işlerini yapıyor. Bu şekilde Tahran ve Meşhed gibi kentlerde kaçakçılarla görüşen göçmenler Türkiye sınırına getiriliyor. Buralarda bir dakikada birkaç insan kaçakçısının telefonuna ulaşmak mümkün. İran güvenlik güçleri ile insan kaçakçılarının birlikte çalıştığı olasılığı çok yüksek. Nasıl kaçak çay, mazot geliyorsa aynı şekilde göçmenler de getiriliyor” bilgilerini verdi.

‘GÖÇ DALGASI GELİYOR’

İran’ın Türkiye’ye karşı göçmenleri koz olarak kullandığını vurgulayan Kermani şöyle konuştu: “İran sınırından 100’e yakın göçmenin aynı anda Türkiye’ye geçtiğini yansıtan bir video, sosyal medyaya düştüğünde Ankara siyasetini sarsıyor. İran bunu çok iyi biliyor. Bu da Türkiye’nin Afganistan’da elini kısıtlıyor. İran, göçmenleri Batı’ya karşı da kullanacaksa bunu yine Türkiye üzerinden yapar. Türkiye kamuoyunda sanki sınır komşu İran değil de Afganistan. Kimse İran’ı konuşmuyor. Taliban’ın gitmesi mümkün değil. Bir direniş başlamış durumda. İstikrar da sağlanacak gibi değil. İran elini güçlendirmek için Taliban ile hareket ediyor. İran, rakip ülkelerden Türkiye’yi zorlayabilecek faktörlerinden olan göçmenleri elinde hazır bulunduruyor. Türkiye’ye geçmek için İran’da 300 bine yakın göçmenin beklediği iddia ediliyor. Bir hafta içinde bir göç dalgasının daha olma ihtimali yüksek.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.