Suyumuzu da Katar mı yönetecek?

Suyumuzu da mı yönetmekten aciziz? Katarlılar veya bir başka ülke Türkiye’nin suyuna ne karışır? Oda yetmiyor gıda güvenliğimiz da onlardan sorulacak… Oda Tv’nin bu haberi Yusuf Yavuz’un geçenlerde paylaştığımız yazısını..

Suyumuzu da Katar mı yönetecek?
Son Güncelleme: Whatsapp

Suyumuzu da mı yönetmekten aciziz?

Katarlılar veya bir başka ülke Türkiye’nin suyuna ne karışır?

Oda yetmiyor gıda güvenliğimiz da onlardan sorulacak…

Oda Tv’nin bu haberi Yusuf Yavuz’un geçenlerde paylaştığımız yazısını iyi okumak gerek, yerli ve milli diyerek memleket ne hale getiriliyor?….

Türkiye ile Katar arasında su yönetimi konusuna dair anlaşmanın onayı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan 21 Mart 2021 tarihli kararda “26 Kasım 2020 tarihinde Ankara’da imzalanan ekli “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Katar Devleti Hükümeti Arasında Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı’nın onaylanmasına, 244 sayılı Kanunun 5’inci maddesi ve 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’inci ve 3’üncü maddeleri gereğince karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Resmi Gazete’de yer alan kararda, Türkiye ve Katar’ın işbirliği alanları “entegre su kaynakları yönetimi, su tesisleri yönetimi, kıyı ve geçiş suları yönetimi” olarak maddelendi.

İşte Resmi Gazete:

KATAR’LA YAPILAN SU ANLAŞMASI NE ANLAMA GELİYOR

Peki bu anlaşma ne anlama geliyor?

Bir çöl ülkesi olan Katar’ın su ihtiyacını büyük ölçüde deniz suyunu arıtarak karşılamaya çalıştığı biliniyor. Bu durumda hangi suyun yönetileceği sorusu akla geliyor. İklim krizi, kuraklık ve hatalı su yönetimi politikaları yüzünden Türkiye’nin barajlarındaki doluluk oranı yüzde 33’lere kadar gerilerken bu anlaşma ile Katar’a su verilip verilmeyeceği tartışması gündeme geldi.

Odatv’den Yusuf Yavuz, konuya ilişkin şu satıları kaleme almıştı:

DSİ’nin bağlı olduğu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Katar Enerji İşleri Bakanı Saad Bin Sherida El Kaabı arasında imzalanan ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Katar Devleti Hükümeti Arasında Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı’ anlaşmasının detayları henüz açıklanmış değil.

HANGİ SUYUN YÖNETİMİ İÇİN ANLAŞMA İMZALANDI

Katar’ın yeterli içme suyu kaynakları bulunmayan, deniz suyunu arıtarak kullanan bir ülke olduğu göz önüne alınırsa hangi suyun yönetimi konusunda mutabakat imzalandığını anlamak zor değil. Türkiye genel olarak su kısıtı çeken ülkelerden biri olsa da halen bu konuda Ortadoğu’daki en şanslı ülkelerden biri. Ancak küresel iklim krizi ve kuraklık bu şansın uzun sürmeyeceğini gösteriyor. Hızlı bir şekilde su fakiri ülkeler arasına sürüklenen Türkiye’nin su yönetimi politikası da çok akılcı değil.

SULU TARIMI TEŞVİK EDEN TÜRKİYE KURU TARIM ÜRÜNÜ İTHAL EDİYOR

Tatlı su kaynaklarının sadece yüzde 5 gibi küçük bir kısmı içme suyu olarak kullanılırken yaklaşık yüzde 70’i ise tarımda kullanılıyor. Geri kalanı da sanayi ve diğer alanlarda. Tarımda vahşi sulamayı azaltmak ve uygun bölgelerde kuru tarımı sürdürmek önemli. Ancak Türkiye’nin tarım politikası sulu tarımı teşvik etmek üzerine kurulu. DSİ durmaksızın sulama göletleri yapıyor ve tohumdan gübreye, pestisitten herbisite büyük ölçüde bağımlı bir üretim modeli olan sulu tarım üreticiye adeta dayatılıyor. Oysa diğer yandan mercimek, buğday, nohut gibi kuru tarım ürünleri de ithal ediliyor.

GELECEKTE FATURASI DAHA AĞIR OLABİLİR

Bu kapsamda parçalı tarım arazilerinin toplulaştırılması görevinin de DSİ’ye verilmiş olması, suyun ve toprağın üretime salt sulu tarım gözlüğü ile bakan ve kalkınma modelini bunun üzerinden geliştiren bir yönetim anlayışını ülkeye egemen kılıyor. Oysa daha şimdiden somut örneklerini görmeye başladığımız hatalı su politikalarının faturası yakın gelecekte çok daha ağır olabilir. 

İDDİAYA GÖRE ANLAŞMANIN İÇİNDE GIDA GÜVENLİĞİ KONUSU DA VAR

Bu tablo ortadayken Katar’la yapılan “Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”nın ne anlama geldiği ve detayları kamuoyu ile henüz paylaşılmadı. Bununla ilgili edindiğimiz bilgilere göre Katar’la yapılan anlaşmanın ana hatları su kaynaklarının korunması, su politikaları ve buna bağlı kalkınma stratejilerinin belirlenmesi, su kalitesi, doğal ve yapay beslenme gibi konuları içeriyor. Yeraltı suları ile birlikte gıda güvenliği de anlaşmanın ana başlıkları içinde yer alıyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.