SOYLU’NUN KUZENİNİN SGK YOLSUZLUĞU İLE İLGİSİ VAR MI?

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, gündeme getirdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun sahibi olduğu RD GLOBAL-INVAMED medikal firmasının yolsuzluk iddiaları ile ilgisini sordu. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya..

SOYLU’NUN KUZENİNİN SGK YOLSUZLUĞU İLE İLGİSİ VAR MI?
Son Güncelleme: Whatsapp

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, gündeme getirdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun sahibi olduğu RD GLOBAL-INVAMED medikal firmasının yolsuzluk iddiaları ile ilgisini sordu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya yapılan operasyon tartışılmaya devam ediliyor. 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, kamuoyuna “SGK’da milyarlık operasyon” olarak duyurulan ve pek çok üst düzey bürokratın görevden alınması ile sonuçlanan olayları daha önce gündeme getirdiğini kaydetti. 

Adıgüzel, gündeme getirdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun sahibi olduğu RD GLOBAL-INVAMED medikal firmasının yolsuzluk iddiaları ile ilgisini sordu. 

“BU FİRMADAN MALZEMELERİN 15 KAT FİYATLA ALINDIĞI…”

CHP Milletvekili Adıgüzel şunları söyledi:

“Son dönem SGK’daki yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları ile görevden almalar ‘SGK’da milyarlık operasyon’ şeklinde gündemdedir. Bu görevden azillerin sebepleri arasında Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun ortağı olduğu RD GLOBAL-INVAMED firmasının Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) üzerinden fahiş fiyatta yaptığı satışlarla dahil olduğu yolsuzluk iddiaları da var mıdır? Bu konuda 2 Temmuz 2021’de yaptığımız basın açıklamamızda açık detaylarını vererek sormuştuk. 

Ayrıca yine aynı açıklamamızda pandeminin başlarında yine bu firmaya millet maskesizlikten kırılırken maske satışında ihracatta ayrıcalık tanındığı iddiaları dile getirmiştik. Bu firmadan SUT üzerinden kalp ve damar cerrahisi malzemelerinin 15 kat fiyatla alındığı, firmanın her yıl %100-200 büyüdüğü, yüksek fiyatlı kalemlerin maskelenmesi için SUT’ta önceden tek kalem olarak verilen fiyatların bölünerek pek çok ayrı malzeme gibi gösterildiği, bu konuda Soylu’nun Sağlık Bakanı’na şantaj yaptığı iddialarına ilişkin sorularımız da halen orta yerde durmaktadır.

Bu arada cevap gelmeyen diğer sorumuzu da unutmadık. Hangi konu mu? Çelik yelek meselesi… Yine aynı firmanın ürettiğine ve Jandarma ve Polis dernekleri üzerinden İçişleri Bakanlığı’na çelik yelek sattığına ilişkin iddialar da yine yanıtsız orta yerde durmaktadır. Bu konuda 29 Temmuz 2021’de verdiğim soru önergesi de halen yanıtsız.”

SORULARINA YANIT ALAMADI

Adıgüzel, söz konusu iddiaları Temmuz ayında da gündeme getirmişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanıtlaması istemiyle 29 Temmuz’da soru önergesi veren CHP’li Adıgüzel, sorularına herhangi bir yanıt alamamıştı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.