Şaka yapmıyoruz bu ülkede Bale’yi spor dalı yapmak istiyorlar.

Gelecek Partisi kendisini artık sahada göstermeye başladı. İlimizde ve ülkemizde ciddi bir muhalefet eksikliği var. Ahmet Davutoğlu’nun çıkışlarını oldukça ciddi olduğunu görüyoruz. Genel Merkezde oluşturulan kurullar ise ülke sorunları hakkında..

Şaka yapmıyoruz bu ülkede Bale’yi spor dalı yapmak istiyorlar.
Son Güncelleme: Whatsapp

Gelecek Partisi kendisini artık sahada göstermeye başladı.

İlimizde ve ülkemizde ciddi bir muhalefet eksikliği var. Ahmet Davutoğlu’nun çıkışlarını oldukça ciddi olduğunu görüyoruz.

Genel Merkezde oluşturulan kurullar ise ülke sorunları hakkında politikalar ve siyaset üretiyor.

Aynı zamanda Kocaeli’de 2 ilçe dışında henüz yeni örgütlenmesini tamamlayan İl Başkanı Başaran’ın siyaset sahnesinde yerini almaya başladığını hissetmeye başladık.

İlçe örgütlerinin çalışmaları başladı, bir yandan üye yapıyorlar diğer yandan kent siyasetine dahil oluyorlar.

İktidarın Bale sanatını spor dalları arasına sokma çabaları karşısında Kültür ve Turizm İzleme Kurulunun hazırladığı rapor dikkat çekici.

Bir millet sanattan ve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur. …

Normal bir ülkede Bale’yi spor dalı yapma önerisine sadece gülüp geçerler, dalga geçiyorsunuz zannederler ama bizim ülkemizde ne yazık ki böyle bir girişim var.

Üstelik 2 aylık eğitimlerle Bale eğitmeni olabilecekmiş insanlar.

Vallahi eşeğe ters bindik gidiyoruz bir meçhule…

Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanı Ömer Faruk Başaran partisinin Kültür ve Turizm İzleme Kurulunun hazırladığı raporu sayfasında paylaştı.

BALE SPOR DEĞİL SANATTIR!

Son günlerde kamuoyuna yansıyan haberlere göre Bale Sanatının spor dalları arasında sayılacağı, 2 aylık eğitimler ile bale eğitmenliği belgesi, 1 haftalık kurslar ile de bale antrenörlüğü belgesi verileceği yönünde çalışmaların yapıldığı belirtilmektedir.

Bu söylentiler devam ederken Türkiye Dans Sporları Federasyonunun 56 saatlik ‘’Bale Antrenörlüğü Programı’’ Açması sanat camiasında infiale neden olmuştur. Öncelikle şu bilinmelidir ki Anayasamızın ‘’DEVLET OPERA VE BALESİ PERSONELİ HAKKINDA KANUN’’ gereği bal yapan kişiler sanatkar sayılmakta ve Bale Hocası olmak için minimum 12 yıl eğitim alınmaktadır.

Ayrıca Anayasamızın 64.maddesinde ‘‘Devlet sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur’’ maddesi yer almaktadır.

Üniversitelerimizde ise 30 yılı aşkın süredir balerinlik faaliyetleri Güzel Sanatlar Fakültelerinde yürütülmektedir. Bale eğiticiliği veren tüm MEB Onaylı kurum ve kuruluşlar Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Onaylı bir müfredat programı uygulamaktadır.

Spor belli tekniklerle kurallara uyularak yapılan ve asıl amacı yarışmak olan bedensel aktivitedir. Bale ise içerisinde dansı,jestleri,mimikleri barındıran, müzik , tiyatro ve dekorlarla desteklenmiş ileri düzey teknik gerektiren ve amacında yarış mantığı olmayan dünya standartları ve dili olan bir sanat dalıdır.

Özetle bale uygulamalarının hepsi bir sanat dalı olup bale sanatını icra edenlerde sanatçıdırlar.

Bale emekçilerinin emeklerini, tecrübelerini ve meslek değerlerini hiçe sayan her uygulama sanata vurulmuş bir darbedir. Yetkililerden ivedilikle hatalarından dönmelerini bekliyoruz.

‘’O YÜZDEN DİYORUZ Kİ BALE SPOR DEĞİL SANATTIR’’ GELECEK PARTİSİ KÜLTÜR VE TURİZM POLİTİKALARI İZLEME KURULU

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.