Palamuttaki “bolluk”, tehlikenin habercisi

Palamut akını olarak duyurulan haberler balık stokların bilinçsizce tükenmesine yol açarak bir sonraki sezonu yokluk yılına çevirebilir. Uzmanlara göre Palamut bolluğu aslında yokluğun habercisi… Türkiye’de denizlerden elde edilen su ürünlerinde..

Palamuttaki “bolluk”, tehlikenin habercisi
Son Güncelleme: Whatsapp

Palamut akını olarak duyurulan haberler balık stokların bilinçsizce tükenmesine yol açarak bir sonraki sezonu yokluk yılına çevirebilir. Uzmanlara göre Palamut bolluğu aslında yokluğun habercisi…

Türkiye’de denizlerden elde edilen su ürünlerinde 2009 yılından bu yana büyük bir düşüş yaşanıyor. Buna karşı yetiştiricilikten elde edilen ürünlerde aynı oranda artış gözleniyor. Balık stoklarının kendini yenilemesine olanak tanımayan aşırı avcılık baskısı, önce denizlerdeki iri cüsseli avcı balık türlerini yok ediyor, ardından da küçük balıkları.

Bu yıl bolluk haberleriyle gündeme gelen Palamut da benzer şekilde giderek azalıyor. 2020’de avlanan palamut oranı 2021’de 9 kat düştü. Uzmanlar, av sezonunun başında yansıtılan “Palamut akını” haberlerinin stokların tükenmesine neden olacağını ve bir sonraki sezonun Palamut’ta yokluk yılı olacağına işaret ediyor.

‘KARADENİZ’DEN PALAMUT FIŞKIRIYOR’ HABERLERİ GÜNDEMDE

Denizlerde av yasağının 1 Eylül’de kalkmasıyla balık avı sezonu da başladı. Av sezonunun ilk iki haftasında özellikle Karadeniz’den gelen haberlerde palamut bolluğuna işaret ediliyor.

Haber ajansları “Palamut akını” ve “Karadeniz’den Palamut fışkırıyor” gibi başlıklarla abonelerine balık bolluğunu duyururken, sosyal medyadaki paylaşımlar da bu akıma katılarak bu yıl Karadeniz’deki balık avının bolluk içinde geçtiği yönünde paylaşımlar yapıyor. 

Taneyle satılan Palamut zincir marketlerin reyonlarındaki yerini de aldı.

SOSYAL MEDYA YORUMCULARI PALAMUT AKININA KATILDI

Balık bolluğuna ilişkin yorumların odaklandığı ortak nokta ise Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Karadeniz’de gemi trafiğinin azalması ve Kuzey kıyılarındaki kimi sanayi tesislerinin kapılarına kilit vurması olarak gösteriliyor.

Sosyal medya yorumcularının iddiasına göre savaş Karadeniz’e yaradı ve ekosistemin onarılmasıyla birlikte balık bolluğu yaşanıyor. 

Adeta kısır döngüye dönüşen bu bilgi kirliliği aşırı avlanmayı ve balık stokları üzerindeki baskıyı artırmaya yol açıyor.

KARADENİZ’DE BÜYÜK BALIKLAR BİRER BİRER YOK OLUYOR

Son günlerde gündeme gelen “Palamut akını” haberlerinin göz ardı ettiği bir başka önemli gerçek ise eğer önlem alınmazsa bilinçsiz, kuralsız, yasadışı ve kayıt dışı avcılık yüzünden son yıllarda birer birer Karadeniz’i terk eden orkinos, kılıç balığı, uskumru ve kolyoz gibi türlere palamudun da katılabileceği endişesi.

ÖNLEM ALINMAZSA YOK OLUŞ SIRASI LÜFER VE PALAMUTTA

Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan uzmanlar, Türk boğazları üzerinden göç ederek yaşam döngüsünü sürdüren balık türlerinin son yıllarda yaşadığı yok oluşa işaret ederek önemli uyarılarda bulunuyor: “Göç yapan balıklar genellikle sürü oluşturan ve uzun göçler yapmaya elverişli hızlı yüzen, pelajik balıklardır. Bunlar arasında Sardalya göç yapan en küçük balık olup, göçü başlatan balık olarak da kabul edilir.

İlkbaharda Ege Denizi’nden Karadeniz’e doğru göçe başlayan Sardalya’yı takiben daha büyük cüsseli balıklar göçü devam ettirir. Lüfer, Uskumru, Kolyoz, Palamut ve yine onları takiben Orkinos ve Kılıç Balıkları yüzyıllardır bu göçü tamamlıyorlardı. 

Halk arasında balık akını olarak da tabir edilen bu geçiş sırasında balık avcılığı nispeten kolaydır. Balıkların göç yolunda dar suyollarından geçerken kolayca avlanabilmesi, ne yazık ki yıllardır göç yapan bu balıkların artık Karadeniz’e çıkamamasına neden olmuştur.

Önce en büyük cüsseli orkinos ve kılıç balıkları Karadeniz ve sonrasında da Marmara Denizi’nden kaybolmuştur. Sonrasında da Uskumru ve Kolyoz Karadeniz’de kaybolmuş ve Marmara Denizi’nde de çok azalmıştır. Sıra Lüfer ve Palamut’a gelmiş, bu balıkların da ortalama boyu avlanabilir boyun altında kalmaya başlamıştır.”

DENİZLER TÜKENİRKEN SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ARTIŞ VAR

Türkiye’de denizlerden elde edilen ürünler ile yetiştiricilikten elde edilen ürünler arasındaki makas son yıllarda giderek açılmış durumda. TÜİK verilerine göre 2009 yılında deniz ürünleri 425.046 ton iken aynı yıl yetiştiricilikten elde edilen su ürünleri 158.729 ton olarak kayıtlara geçti. 2016’da deniz ürünleri 301.464 tona düşerken, yetiştiricilik ürünleri 253.395 tona yükseldi.

Geçtiğimiz yıl ise yetiştiricilikten elde edilen su ürünleri miktarı denizlerden elde edilen miktarın yaklaşık 1,5 katına çıktı. Buna göre 2021 yılında denizlerden elde edilen ürünler 298.018 ton olurken, yetiştiricilik ürünleri 471.686 ton olarak kaydedildi.

2020’DE 22 BİN TON AVLANAN PALAMUT 2021’DE 2500 TONA DÜŞTÜ

Bu yıl denizden “fışkırdığı” öne sürülen Palamut’taki istatistikler de benzer şekilde büyük bir düşüş yaşandığı gözler önüne seriyor. 2020 yılında 22.742 ton Palamut kayıtlara geçerken 2021’de bu rakam yaklaşık 9 kat düşerek 2595 tona geriledi.

Yusuf Yavuz

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.