Oy yoksa kömür de yok

Kömür dağıtımında veriler ortaya çıktı… Oy yoksa kömür de yok TKİ verilerine göre, AKP’nin son üç yerel seçimin tamamını kaybettiği dört kent ile üç seçimden ikisini kaybettiği iki kentte yapılan..

Oy yoksa kömür de yok
Son Güncelleme: Whatsapp

Kömür dağıtımında veriler ortaya çıktı… Oy yoksa kömür de yok

TKİ verilerine göre, AKP’nin son üç yerel seçimin tamamını kaybettiği dört kent ile üç seçimden ikisini kaybettiği iki kentte yapılan kömür yardımları, diğer illerin gerisinde kaldı.

Türkiye Taşkömürü İşletmeleri (TKİ), iktidarın az oy aldığı kentlere sembolik oranda bedelsiz kömür dağıttı.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularının bir kısmını yanıtlamayan TKİ Genel Müdürlüğü, bu sorulara yazılı olarak yanıt verdi. TTK tarafından TBMM Başkanlığı’na gönderilen yanıtlar, AKP’nin seçim endeksli çalışmalarının TKİ’ye de yansıdığını ortaya koydu.

EN AZ EN ÇOK DAĞITILAN İLLER

TKİ Genel Müdürlüğü’nün verdiği yanıtlara göre, “yardım amaçlı dağıtılan kömürlerin” miktarı ile AKP’ye oy verme oranı arasındaki ilişki dikkati çekti. Buna göre, AKP’nin son üç yerel seçimin ikisini kaybettiği Artvin ve Karabük ile üç seçimin üçünü de kaybettiği Muğla, Tunceli, Sinop, Iğdır, 17 yıl boyunca en az kömür dağıtılan kentler arasında yer aldı. TKİ’nin yanıtına göre, “sosyal yardım” adı altında altı kentte toplam 409 bin kişiye kömür dağıtılırken bu sayı tek başına Adana’da 978 bin, Adıyaman’da 787 bin, Antep’te 1 milyon 288 bin, Konya’da 1 milyon 195 bin oldu. 17 yılda dağıtılan kömürler için devletin kasasından 11 milyar 750 milyon TL çıktı.

36 MİLYON TL TAZMİNAT ÖDENDİ

TKİ’ye hizmet alım sözleşmelerinden kaynaklı olarak sadece 2017 ve 2018 yıllar arasında bin 933 dava açıldığı da gelen yanıtlar arasında yer aldı. Buna göre, bu davaların 901’i sonuçlandı ve 36 milyon 865 bin TL tazminat ödendi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.