NEREDEN NEREYE, LAİKLİK DÜŞMANI DİYANET

Kuruluş amacı Laikliği pekiştirmek, din ile devlet işlerini ayırmak, inançları hurafelerden, bağnazlıktan ve sapkınlıklardan korumak olan Diyanet devlet yönetimine direkt olarak tesir etmek istiyor. Bu ülkede yaşayan insanların oturuşuna, kalkışına,..

NEREDEN NEREYE, LAİKLİK DÜŞMANI DİYANET
Son Güncelleme: Whatsapp

Kuruluş amacı Laikliği pekiştirmek, din ile devlet işlerini ayırmak, inançları hurafelerden, bağnazlıktan ve sapkınlıklardan korumak olan Diyanet devlet yönetimine direkt olarak tesir etmek istiyor.

Bu ülkede yaşayan insanların oturuşuna, kalkışına, yatışına, eğitimine, iş hayatına ben yön veririm demek istiyor.

Siyasal islam tamda böyle bir şeydir.

Her insanı köleleştirerek bu kökten dincilerin önünde kayıtsız şartsız her dediklerini doğru kabul edecek, onlar saltanat sürerken makarnaya talim etmeyi, yoksulluğu bir şefaatmiş gibi görecek bir teba yaratmak istiyor beyefendiler.

Bilim yok, insanlık yok, bağımsızlığa dair tek kelam yok sömürüye, işgale ve gericiliğe sonuna kadar destek verirken onlar zırhlı mersedeslerde fetva yazacaklar, kul olun, kölelik iyidir, makarna iyidir cennette sizi bekliyor huriler hadi bakalım müminler…

Şeyhülislam Hazretleri buyurdular ki…

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, inancın ikinci plana atılmaya çalışıldığını belirterek laiklik karşıtı bir açıklama daha yaptı…

Ali Erbaş, laikliğin tam tersi olan tanımı yaparak “İnanç, insan ile Allah arasında olsun, evine ve ticaretine, siyasetine, adaletine, yansımasın diye ortalığı ayağa kaldırıyorlar” diyerek yine din ve devlet işlerinin ayrı olmasına karşı olduğunu belirtti.

Aksaray’da Önder İmam Hatipliler Derneği’nce 18’inci İmam Hatipliler Kurultayı düzenlendi. Kurultayın ikinci gününe katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, laiklik karşıtı davranış ve konuşmalarına bir yenisini daha ekledi.

İnancın ikinci plana atılmaya çalışıldığını belirten Erbaş “İlmin bütün alanlarında ve insanlığın inkişafına Müslümanlar olarak öncülük etmişiz. Burada dinin, yaşanan hayatla irtibatının zayıflatılması. Bireysel ve sosyal olarak İslam olarak doğru ve gerçekçi olarak pratik çözümler getirilememesi. Bu durum, hayatın içindeki konularda inancın ikinci planda kalmasına, yahut inancın hayatın dışına itilmesine sebep olmaktadır. İnanç, sokakta olmasın, mahallede olmasın, şehirde olmasın ve insanın içinde olsun gibi bir anlayış var. İnsan ile Allah arasında olsun, evine ve ticaretine, siyasetine, adaletine, yansımasın diye ortalığı ayağa kaldırıyorlar. İnançtan oralar adeta aydınlansın. Bu düşünce insanlığı bu noktaya getirmektedir. Yaşanan hayatın ve bireysel sorunların ve sosyal gerçeklikleri dikkate almayan bir din anlayışının nesiller ve kitleler tarafından kabul görmesi mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYAYA DA KARIŞTI

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cihannüma Derneği tarafından çevrim içi olarak düzenlenen Seher Vakti Buluşmaları’nda konuştu. Ali Erbaş sosyal medya düzenlemesiyle ilgili de düşüncülerini dile getirdi.

Erbaş şunları söyledi:

“YASAL DÜZENLEME ZORUNLUDUR”

Sanal ve dijital dünyadan taşarak gerçek hayatı etkisi altına alan bu durum, dinin fert ve toplum düzleminde hedeflediği ahlaki ilke, değer ve erdemlerden uzaklaşmaya sebebiyet verebilmektedir. Bu itibarla, sosyal medyanın kullanımıyla alakalı hukuki çerçeveyi belirleyecek yasal bir mekanizmanın ihdası ve güçlü bir bilincin inşası, ötelenemez bir zorunluluk olarak karşımızda durmaktadır.”

“İslam alemi de dahil olmak üzere, yeryüzünde yaşanan ahlaki erozyon, kaybedilen huzur ve güven; insanlığın kanayan yaralarının merhemi mesabesindeki güzel ahlaki değerlerden uzaklaşmanın tabii sonucudur” diyen Başkan Erbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu sebeple, bütün insanlık için daha güzel bir gelecek adına atılması gereken en önemli adım; bireysel, toplumsal ve küresel boyutta bir ahlak inşasıdır, hayatın tamamını içeren bir davranış biçimi olarak güzel ahlakı egemen kılmaktır. Müşterek ahlaki ilkeleri ortak bir davranış bilincine dönüştürerek teoriden ziyade, yaşayan değerler manzumesi olarak ideal hayat tarzı haline getirmektir.”

RTÜK ÜYESİNDEN SERT TEPKİ

RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcı ise Erbaş’a çok sert tepki gösterdi. 

Twitter’dan bir paylaşım yapan Taşcı, “Sosyal medyaya denetim isteyen Diyanet İşleri Başkanı; kızına, komşusuna musallat olanların canlı yayında meşrulaştırılmasına ses eder mi? Ekranlardaki enseste tepki koyar mı? Yozlaşmanın çukuru başkanı yere göğe sığdıramayan kanallarda. Asıl bunlar denetlenmeli diyebilir mi?” ifadelerini yaptı. 

Odatv.com

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.