Memleket Partisi’nde kurultay günü…İnce, 12 bin 783 üyenin oyuyla genel başkan adayı

Memleket Partisi’nde kurultay günü Muharrem İnce liderliğinde kurulan Memleket Partisi, Ankara’da 1’inci Olağan Kurultay’ını gerçekleştiriyor. İnce, 12 bin 783 üyenin oyuyla genel başkan adayı. Duvar’dan Serkan Alan….  Son seçimlerde Cumhurbaşkanı..

Memleket Partisi’nde kurultay günü…İnce, 12 bin 783 üyenin oyuyla genel başkan adayı
Son Güncelleme: Whatsapp

Memleket Partisi’nde kurultay günü

Muharrem İnce liderliğinde kurulan Memleket Partisi, Ankara’da 1’inci Olağan Kurultay’ını gerçekleştiriyor. İnce, 12 bin 783 üyenin oyuyla genel başkan adayı.

Duvar’dan Serkan Alan….

 Son seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olan ve Memleket Hareketi’ni başlatan Muharrem İnce liderliğinde kurulan Memleket Partisi, Ankara’da 1’inci Olağan Kurultayı’nı düzenliyor.https://www.dailymotion.com/embed/video/x849e6p

İnce’nin Eylül 2020’de Sivas’ta başlattığı ‘Memleket Hareketi’ oluşumu, Mayıs 2021’de ‘Memleket Partisi’ adında siyasi partiye dönüşmüştü. İl ve ilçe kongrelerini geride kalan yaklaşık dört ayda tamamlayan partinin 1’inci Olağan Kurultayı Ankara Spor Salonu’nda yapılıyor.

Pandemi döneminde korona önlemlerine uyulması uyarılarıyla gerçekleşen kurultayda salondaki koltuklara Türk bayrağı ve Memleket Partisi’nin bayrakları yerleştirildi. “Tepeden Tırnağa Cesaret Her Şey Türkiye’yi Sevmekten ibaret”, “Ne Cumhur Ne Millet Tek Yok Memleket”, “Memleket Ayağa Kalkıyor”, “Para değil, emek harcıyoruz” pankartlarıyla asılan Ankara Spor Salonu’nun büyük bölümünün boş olduğu dikkat çekti. Partililer, sık sık yapılan “Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce” anonslarına sloganlarla eşlik ettiler.

İNCE, 12 BİN 783 ÜYENİN OYUYLA GENEL BAŞKAN ADAYI

Ankara’da gerçekleştirilen kurultay öncesinde Memleket Partisi örgütlerinde kurulan sandıklarla partinin genel başkan adaylığı için eğilim yoklaması yapıldı. 250 kurultay delegesinin oyu ile aday adayı olan İnce, 12 bin 783 üyenin oyuyla da Memleket Partisi’nin Genel Başkan adayı oldu.

MUHARREM İNCE’DEN PARTİSİ’NE BİN LİRALIK BAĞIŞ

Memleket Partisi’nin kurucusu Muharrem İnce, eşi Ülkü İnce’yle birlikte Ankara Spor Salonu’na geldi. “Memleketin umudu Muharrem İnce”, “Cumhurbaşkanı Muharrem İnce” sloganları eşliğinde salondakileri selamlayan İnce, partililere gül dağıttı. Alkışlar eşliğinde devam eden selamlamanın ardından İnce partisine bin liralık bağışta bulundu. Partililer İnce’nin emekli maaşından bağışı yaptığını belirterek makbuz kesti.

KURULTAYIN DİVAN BAŞKANI İSTANBUL İL BAŞKANI GÜLSEVER OLDU

Memleket Partisi İstanbul İl Başkanı Ertuğrul Gülsever, Memleket Partisi 1’inci Olağan Kurultayı’nın Divan Başkanı seçildi. Anket şirketlerinin yaptığı anket çalışmalarında “Bu hafta sonu seçim olsa kime oy verirsiniz” diye sorulan seçmenlerin ortalama yüzde 23’nün “kararsızım” yanıtı verdiğini, 12 milyon seçmenin “Sizin hiçbirinize güvenmiyorum” diyerek oy vermek istemediğini belirten Gülsever, yaptığı konuşmada, “Kararsız seçmenlerin sayısı ana muhalefete oy verenlerin sayısını aşmışken şimdi birileri utanmadan sıkılmadan, ‘ne gerek vardı’ diyerek bizi hizaya çekmeye çalışıyorlar. Önümüzü kesmeye, yükselişimizi engellemeye çalışıyorlar. Kendilerince. Korkunun ecele faydası yok efendiler” dedi.

Memleket Partisi’nin kurultayında divan başkan yardımcıları ise İzmir İl Başkanı Cüneyt Oğuz ve Sakarya İl Başkanı Fatma Kurtuluş seçildi. Divanda yazman olarak ise, Kahramanmaraş İl Başkanı Hilmi Emre Kazancı, Tokat İl Başkanı Dursun Bayram, Kırşehir İl Başkanı Gülay Baltalı, Tekirdağ İl Başkanı Bora Küçükçetin, Malatya İl Başkanı Burcu Benay Tufanda ve Yalova İl Başkanı Ertan Şener yer aldı.

DOKUZ FARKLI SİYASİ PARTİDEN TEMSİLCİLER KURULTAYDA

Memleket Partisi’nin kongresine, dokuz farklı siyasi partiden temsilciler de katıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Uçak, Genç Parti Genel Başkan Yardımcısı Melek Dingaz Yaralı, Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Semih Narlı, DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Arif Doğan, Yeniden Refah Partisi Genel Sekreteri Suat Pamukçu ve Türkiye Değişim Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Akgün, Memleket Partisi’nin kurultayında yer aldı. Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Desteci ise gönderdiği mesajla kurultayın hayırlı olmasını dilediğini ifade etti.

İNCE, DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ’A TEPKİ GÖSTEREREK KONUŞMASINA BAŞLADI

Muharrem İnce, kurultay konuşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ikinci kez Diyanet işleri Başkanı olarak atanan Ali Erbaş’ı eleştirerek başladı. Erbaş’ın son dönemde yaptığı açıklamalarını hatırlatan İnce, “Bir din adamı her gün ekranlarda fetva veriyor. Günaydını konuşuyor, karidesi konuşuyor ama yurtlarda tecavüze uğrayan çocukları konuşmuyor. İktidar ise buna ses çıkarmıyor. Sen ‘günaydın’ denmesine laf ediyorsun, sen Tayyip Erdoğan’ın şeyhülislamı mısın? Günaydın da bizimdir, aleyküm selam da bizimdir. Atatürk de bizimdir. Fatih Sultan Mehmet de bizimdir. Sana soracak halimiz yok. İşine bak, önüne bak. Yurtlarda tacizleri tecavüzleri, haramı helali anlat” ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce, konuşmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çorum ziyareti sırasında bir kadınla yaşadığı diyaloğu da hatırlattı. İnce, Kılıçdaroğlu’na gösterilen tepkiye ilişkin “Yiyecek mi çocuğunu? Ne biçim annesin sen. Böyle iş olur mu? Muhalefet başkanına yapılan yanlıştır. O ablamız muhtemelen AK Partilidir. İktidarın yerinde olsam, gider bir daha yapma derim” dedi.

Partisinin kuruluş amacını da anlatan İnce’nin konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

MEMLEKET’İN SEÇİM VAADİ, BİZ TÜRKİYE’Yİ YÖNETMEYE TALİBİZ: Memleket Partisi’nin seçim vaadini açıklıyorum. Biz elli artı bir olmaya, Türkiye’yi yönetmeye talibiz. Önce memleket diyenlere selam olsun. Memleketi ayağa kaldırmak isteyenlere cesaretle yürüyenlere selam olsun. Zalime boyun eğmeyenlere, ekmeğini kardeşçe bölüşenlere selam olsun.

İNCE TEK ADAY: Biz kimiz, biz neden parti kurduk? Diğerlerinden neden ayrıyız size bunu anlatmak istiyoruz. Türkiye’de iktidarla muhalefet birbirine benzedi. Ülkeye demokrasi vadediyorlar ama kendi içlerindeki demokrasiyi sıfırlıyorlar. Türkiye’de ilk kez genel başkan üyeler tarafından seçilir dedik. Bugün Muharrem İnce tek aday. Yarın bir vatan evladı çıkıp senden daha iyi diyecek. Bekliyorum onu. Olsun olmalı. Eski partimde hangi zorlukları yaşadıysam, beni ekarte etmek için hangi ayak oyunlarını yaptılarsa, partinin tüzüğünü yazarken arkadaşlarıma şöyle söyledim. Bana yapılanların hiçbirini bana yarın rakip olana yapmayacağız.

CUMHURBAŞKANI ADAY ADAYIYIM: Cumhurbaşkanı aday adayıyım. Ama sandığı koyacağız bütün üyelerin önüne. Belki başka bir vatan evladı çıkar, üyeler karar verecek. Yarın tartışmalı bir konu oldu diyelim. Genel başkan, MYK karar vermeyecek. Bütün üyelerle referandum yapacağız.

GENÇLER HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ: Gençler yurt dışına çıkmak istiyor haberlerini görüyoruz. Gençler hiçbir yere gitmiyoruz. Bu memleket bizim başka memleket yok, başka yere gidiş de yok. Bu ülke bizim. Sokaklarını biz temizlemezsek kimse temizlemez. Terk etmek yok. Ormanlarını biz koruyacağız, yollarını biz süpüreceğiz, umutlarınızı yaşatın hiçbir yere gitmek yok. Kadın arkadaşlarım. Size bir şey söylemek istiyorum. Çevrenize bakın. Afganistan’a bakın. İran’a bakın. Suudi Arabistan’a bakın. Araba kullansın mı kullanmasın mı, yüzü açık mı olsun olmasın mı? Gör gör gör. Kadın arkadaşlarım haklarınıza sahip çıkın. Çıkmazsanız bin sene daha hakkımızı versin diye Atatürk beklersiniz.

TALAN, YALAN, İBAN SİYASETİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ: Rantlar saraylar onların olsun. Biz bıkmadan gelecek güzel günlere inanarak memleket için nefes alır insanlarımız için yaşatız. Biz rütbelerin adamı değiliz. Tertemiz bir ülke tertemiz bir dünya kuracağız. Geleceğimizi geri alacağız, geleceğimizi geri alacağız, geleceğimizi geri alacağız. Geçmişte hangi siyasi partiye oy verirsen ver hiç önemli değil. Memleketin geleceği için sevdanı da al gel. Gel ki geleceğin tarihini beraber yazalım. Memleketimiz güzel şeylere hasret. Bozuk düzende çark işlemez. Bu yalan bu talan bir de İBAN var. Bu yalan, bu talan, bu İBAN siyasetini
değiştireceğiz.

30 AĞUSTOS’TA FATİHAYI ÇOK GÖRDÜ: Bana iktidar mı kötü muhalefet mi diye soruyorlar. Karadenizli’nin dediği gibi, Ne birisi ne birisi hepisi hepisi, bunların hepsi yanlış. Diyanet İşleri Başkanı baştan sona yanlış. Bir de görev süresini uzattılar. 30 Ağustos’ta bu ülkenin kurucusuna bir Fatiha’yı çok gören adam, adam bile değildir benim gözümde. Adil Öksüz’ün doktora tezinde imzası olandan ne beklenir?

UMUDUM ÇAY FIRLATANDA DEĞİL: İnsanların kafasına çay fırlatan varsa, taziyeye ayağına insanları çağırıyorsa… Ben en yararlı yapacağın iş torun bakmak olacak demiştim. Geçen çocuğun kafasına vurunca ondan da vazgeçtim, torunlarına da bakmasın. Benim umudum çay fırlatanda değil, kutuplaşma siyaseti yapanda değil.

ESAT’LA ANLAŞIP ŞAM’A BÜYÜKELÇİ ATAYACAĞIZ: Sığınmacı kaçak göçmen ne diyorsanız deyin adına bir problem var. Erdoğan iktidara gelene kadar Türkiye’nin terör sorunu, ekonomik sorunu var mıydı? Vardı. Ama Suriyeli sorunu yoktu. Bunun tek sorumlusu Erdoğan’dır. Bodrum’da tatil yaptılar. Dostum Esat’tan kanlım Esat’a geçtiler. Esat’la neden anlaşmıyorsun, eski kankan? Türkiye Cumhuriyeti yok geçen hanı değildir, sınırlarımızdan geçişe yol verenleri yargının önüne koyarız. Memleket Partisi iktidarında bayramda Şam’a Halep’e gidersin ama geri gelemezsin. Esat’la anlaşıp Şam’a büyükelçi atayacağız ve Suriyelileri memleketlerine göndereceğiz.

KÜRT SORUNUNU BİZ ÇÖZECEĞİZ: Kürt sorununu biz çözeceğiz. İmparatorluk torunlarıyız. Kimimiz Türküz, kimiz Kürtüz, kimimiz Sünni kimimiz Aleviyiz ama hepimiz Türk milletinin paçasıyız. Kürt sorununu polisiye tedbirlerle değil demokrasiyle özgürlüklerle çözeceğiz. Evrensel kuralları uygulayarak çözeceğiz.

LİYAKATI GERİ GETİRECEĞİZ: Hukuk devleti olmadan ekonomi yönetilemez. Önce hukuk olacak. Düzgün bir yargı karın doyurur. Herkese tek adamın karar verdiği düzenden süratle çıkacağız. İlk işimiz bağımsız ve tarafsız yargı oluşturmaktır. Adalet Bakanı ve yardımcısını HSK’dan çıkaracağız. Terörün her türlüsünü kınayan bir siyasi partiyiz biz. Herkesin güvenebileceği sandık güvenliği sistemi kuracağız. Memleket Partisi iktidarında seçim boyasını geri getireceğiz. Kamuda liyakatı geri getireceğiz. Kamudaki israfı sonlandıracağız. Eğitimi, sağlığı, tarımı, gıdayı piyasanın insafına bırakmayacağız. Vergi yükünü azaltıp hesap vermeyi arttıracağız.

ÇOCUK BEZİNDE KDV’Yİ KALDIRACAĞIZ: İktidarımızda kararnameyle yapacağımız ilk şeyi söyleyeyim. Çocuk bezinde KDV’yi kaldıracağız. Koca Türkiye Cumhuriyeti çocuğun kakasına mı kaldı kalkınmak için. Gençler zor bez alıyor biliyorum. Hepimiz tam bağımsız Türkiye istiyoruz diyoruz. Onu kuracağız ve başaracağız. Hazır mısınız benimle yürümeye? Beraber yürüyelim mi? Yürüyor muyuz?

EHLİYET ALIYORUZ: Biz üç aylık bir partiyiz. Her babayiğidinin harcı değil üç ayda ayda yapmak. 54 vilayette temsilciliğimiz var. 81 ilde de olacak. Acele yapmamızın bir nedeni var. Acele yapmamızın nedeni, seçime girmek araba kullanmak gibidir. Ehliyetin olması gerekir. Biz bugün ehliyet alıyoruz ehliyet. 81 il olduğunda gör sen şenliği. Onu da en kısa zamanda yapacağız.

İnce’nin iktidarı ve muhalefeti eleştirdiği konuşması yaklaşık bir saat sürdü.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.