MEMLEKET PARTİSİNDE DEPREM!

Kulis l Memleket Partisi’nin ağır topları istifa etti

17 Mayıs 2021 tarihinde kurulan ve Genel Başkanı Muharrem İnce olan Memleket Partisi’nde istifa depremi yaşandı. Memleket Partisi Genel Sekreteri Hakkı Akalın ve Parti Sözcüsü Gaye Usluer’in istifa ettiği ifade edildi.

ELİF ÜNSAL / GERÇEK GÜNDEM

Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’nin adayı olan ve seçimlerden sonra Genel Başkan olma mücadelesi veren Muharrem İnce, CHP’den istifa ettikten sonra Memleket Partisi’ni kurdu.

17 Mayıs 2021 tarihinde kurulan Memleket Partisi’nde yeni bir istifa depremi yaşandı. Siyaset kulislerinde Memleket Partisi Genel Sekreteri Hakkı Akalın ve Parti Sözcüsü Gaye Usluer’in de aralarında olduğu önemli isimlerin istifa ettiği konuşuluyor. İddiaları sormak için aradığımız Hakkı Akalın, Gaye Usluer ve Serkan Ufuk Akgün’ün telefonları kapalıyken Ali Rıza Büyükuslu ise aramamıza cevap vermedi.

Memleket Partisi’nde geçtiğimiz aylarda İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de istifa etmişti.

USLUER’DEN AÇIKLAMA: KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

Gaye Usluer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Gün küçük olsun bizim olsun zamanı değil.

Ya kazanılacak, ya da kazanılacak bir seçim sürecinin içindeyiz. Aksi düşünülemez, düşünülmemeli.

Ülkemiz için köprüden önce son çıkış gibi görünen, alternatifi ya da aksini düşünmek bile istemeyeceğim sürece, isteyerek ya da istemeyerek olumsuz katkıda bulunuyor olmak en büyük endişem.

Bu duygu ve düşüncelerle Memleket Partisinden istifa ettiğimi bilgilerinize sunuyorum.

Süreçteki yol arkadaşlarıma tek tek teşekkür ediyorum. Aydınlık bir Türkiye, çocuklarımız için aydınlık ve huzurlu bir gelecek dileklerimle saygılar sunarım.”

İL BAŞKANLARI GRUBUNA MESAJ GÖNDERDİ

Edinilen bilgilere göre; Memleket Partisi Genel Sekreteri Hakkı Akalın, İl Başkanları Whatsapp grubuna mesaj göndererek istifa ettiğini açıkladı. Akalın, istifasını şu sözlerle paylaştı:

“Değerli arkadaşlarım,

Çok değerli mesleğime de ara vererek, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerine bağlılıktan ayrılmadan, 16 aydan beri kuruluşundan önce ve sonra parti için bir nefer gibi çalışmayı görev bildim. Bu süreçte sevinçli günlerim de mutsuz günlerim de oldu. Başlangıçta önümüzde yapacağımız zorlu pek çok iş olduğunu düşünerek yola çıkmıştık.

17 Mayıs 2021’de partinin kuruluşundan itibaren 4 ay içinde yasal olarak zorunlu örgütlenmeyi tamamlayarak 18 Eylül 2021 tarihinde Kurultayı yaptık. Böylece seçimlere katılabilmek için gerekli koşulları yerine getirdik. Bugün itibarıyla kongreleri yapılmış 45 il örgütümüz, örgütlenmesini tamamlamaya çalışan 18 ilimiz, toplam 63 ilimiz mevcut. Özellikle kurultaydan sonra karşılaştığım tüm olumsuzluklara karşın bana verilen görevi yapmanın ve sorumluluğu yerine getirmenin bugün vicdani huzuru içindeyim.

Uzun süreden beri var olan çözümsüzlüklerin içinde, partinin başlangıçtaki hedef ve iddiasından uzaklaştığını üzülerek gözlemledim. En nihayetinde kuruluşta var olan heyecan ve inancımı yitirerek bir yol ayrımına geldim. Türkiye’nin dış ve iç tehdit, baskı ve krizlerle karşılaştığı çok kritik bir süreçte seçimlere de bir yıldan az bir süre kala, ülke siyasetine olumsuz bir katkıda bulunmanın sorumluluğunu üstlenmek istemiyorum.

İnanç, gurur ve kararlılıkla Türkiye sevdası uğruna çıktığım buradaki yolculuğumun sonunda beni örgütü kurmak üzere Genel Sekreter olarak görevlendiren sayın Genel Başkan Muharrem İnce’ye, partiyi yoktan var eden ve bizimle her zaman uyum içinde çalışan özverili örgütümüze, Genel Sekreterlik’te bana yardımcı olan, birlikte görev yaptığım değerli yönetici arkadaşlarıma ve gece gündüz beraber olduğum Genel Merkezin tüm personeline teşekkür ediyor, 13 aydan beri sürdürdüğüm Genel Sekreterlik görevinden, Merkez Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi üyeliğinden ve kurucusu olduğum Memleket Partisi’nden ayrılıyorum. Hoşça ve sağlıkla kalın.”

5 İSİM DAHA İSTİFA ETTİ

Akalın ile birlikte istifa eden isimlerden birinin de Prof. Dr. Gaye Usluer olduğu iddia edildi. Usluer’in Twitter hesabından “Memleket Partisi Genel Başkan Vekili, Parti Sözcüsü” ifadelerini silmesi de istifa söylentilerini güçlendirdi. 

Usluer ile beraber istifa ettiği iddia edilen diğer isimler ise şöyle oldu:

Serkan Ufuk Akgün
Alı Rıza Büyükuslu
Oğuz Giray
Meryem Kala

PM DÜŞECEK, OLAĞANÜSTÜ KURULTAY SÜRECİ BAŞLAYACAK

Memleket Partisi’nde yaşanan istifaların ardından PM’nin düşeceği ve partinin olağanüstü kurultaya gideceği konuşulurken henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.