HALK, ESAF, ÇİFTÇİ AÇIZ DİYOR

Esnaf, çiftçi, işçi, memur kısacası Halk açız diye bangır, bangır bağırıyor ve intiharların arkası kesilmiyor iyi de bu ülkede kim tok? Müteahhitler mi? Stokçular mı? Bürokratlar, vekiller ve Belediye Başkanları..

HALK, ESAF, ÇİFTÇİ AÇIZ DİYOR
Son Güncelleme: Whatsapp

Esnaf, çiftçi, işçi, memur kısacası Halk açız diye bangır, bangır bağırıyor ve intiharların arkası kesilmiyor iyi de bu ülkede kim tok?

Müteahhitler mi?

Stokçular mı?

Bürokratlar, vekiller ve Belediye Başkanları mı?

Başka tok yok mu bu memlekette.

Devletin kurumlarını, makamlarını ele geçiren ve normalde orta halli bir maaştan başka geliri olmayacak insanların, devlete iş yapan imtiyazlı müteahhitlerin dışında tok yok bu memlekette.

İl il her yerde “düş peşimize cenazemiz var”

Ekonomik sıkıntılarını böyle dile getirdiler: “Esnaf öldü…”

Mersin’in Erdemli ilçesinde domates üreticileri “Köylü milletin efendisiydi. Böyle efendilik olur mu? Borçtan ve açlıktan ölüyoruz. Açız biz aç” diyerek isyan etti.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mersin’in Erdemli ilçesinde çiftçileri ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Domatesin kilosunu en az 3 liraya mal eden üretici ürününü 2 liraya bile satamıyor. Borçlarını ödeyemeyen çiftçi icralık olmakla karşı karşıya.

Domates üreticisi olan Mersin Üçtepe Köyü Muhtarı Mahmut Yazgan, “Köylü milletin efendisiydi. Böyle efendilik olur mu? Borçtan ve açlıktan ölüyoruz. Açız biz aç. 80 bin lira borcum var, sadece 25 bin liralık ürün satabildim. Domates olduğu gibi duruyor. İcralık olmayalım diye borcumuzu borçla ödemeye çalışıyoruz. Borcu olmayan çiftçi yok. Ürün satılsa borcumuzu hemen yatırırız. Çoluk çocuğu everemiyoruz, karnımızı doyuramıyoruz ki” dedi.

İbrahim isimli bir domates üreticisi de, “Domatesin kilosunu 3 liraya mal ediyorum, 1.8 liraya satamıyorum. Alıcı yok. Bunun zaten bir fidesi 4 liradır. Domatesleri toplamıyorum. Alıcı yok. Atacağız çöpe. Günah ama ne yapalım” diye konuştu.
 
Erdemli Çiriş’te yaşayan Ali Amca ise yerlere serilen domateslerle ilgili “Domateslerim yerlerde kaldı. Bedava versem götüren bile yok. Marulu alamıyoruz. Hiç satamadım bu sene. Domatesi ürettiğimiz fiyatın altında bile satamıyoruz. Acımızdan ölüyoruz yani. Ayın 18’i borcumun son günüydü, ödeyemedim. Artık koyunumuzu, arabamızı götürecekler. Param yok ne yapayım, satamadım. Artık yapacak bir şeyim kalmadı” dedi.

“ÇİFTÇİYE VERİLMESİ GEREKEN 211 MİLYAR ÖDENMEDİ”

CHP’li Milletvekili Alpay Antmen “Çiftçi Milletin efendisiyken, bütün milleti beslerken şimdi kendisi açlığa mahkum edildi. 2002 yılında 2,6 milyon çiftçimizin resmi borcu yaklaşık 2,5 milyar TL iken, şu anda 2 milyon 83 bin çiftçinin bankalara 128 milyar TL borcu var. Çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatifine ise 12 milyar TL olan borcu ve özel sektör borçları dahil edildiğinde 180 milyar TL’yi aşkın yakın borcu bulunmaktadır” ifadelerini kullandı. Antmen, “2006 yılında çıkarılan 5488 sayılı Tarım Kanunu’nun 21 inci maddesinde, ‘Tarımsal destekleme programlarının finansmanı bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılan kaynak, gayrisafi milli hasılanın yüzde birinden az olamaz’ denilmektedir. O yıldan bu yana geçen sürede çiftçiye verilmesi gereken tam 211 milyar lira ödenmedi. Pandemi döneminde gıda konusunun, üretim meselesinin ne kadar hayati olduğu bir kere daha ortaya çıktı. Herhangi bir salgında, depremde, afette insanlarımız açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Çiftçimizi bile aç bırakırsanız insanlarımızın yaşayabileceklerini düşünün” diye belirtti. (EKONOMİ SERVİSİ)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.