CHP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI KILIÇDAROĞLU

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayının Kemal Kılıçdaroğlu olacağını pek çok defa yazmıştım. Bunun temelleri son CHP kongresinde atılmış ve mesaj verilmişti… Ankara ve İstanbul Belediye Başkanlarına birer dönem daha devam etmeleri yönündeki..

CHP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI KILIÇDAROĞLU
Son Güncelleme: Whatsapp

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayının Kemal Kılıçdaroğlu olacağını pek çok defa yazmıştım.

Bunun temelleri son CHP kongresinde atılmış ve mesaj verilmişti…

Ankara ve İstanbul Belediye Başkanlarına birer dönem daha devam etmeleri yönündeki telkininden sonra zaten durum netleşmişti. Her ne kadar İmamoğlu buna çok gönülden evet dememişse de oda durumu kabullenmiş görünüyor.

CHP içinde muhalefetin itirazları bu durumu değiştirmeyecek…

Bazı çevrelerin “Kılıçdaroğlu Alevi seçilemez” söylemlerinin ülkenin içinde bulunduğu koşullarda bir geçerliliği yok. Eğer seçim olursa İttifakın adayı seçimi kazanacak.

O nedenle Kılıçdaroğlu’nun ittifakın ortak adayı noktasında buluşması önemli…

Son zamanlarda Kılıçdaroğlu’nun tüm açıklamalarının altında, satır aralarında Cumhurbaşkanı adayı olacağı mesajını görmek ve bunu okumak mümkün.

Parti üst düzey yöneticilerinin de açıklamaları zaten bu yönde…

CHP Grup Başkanvekili Özel, “Kılıçdaroğlu aday olması gerekiyorsa aday olacak. Belediye başkanlarımızın hepsi anketlerde çok iyi gidiyor. Böyle olunca CHP’nin bu büyükşehirleri alıp üstüne koyması hepimizin en önemli dileği” açıklamasında bulundu.CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, KRT TV’de Şimdiki Zaman programında CHP’nin cumhurbaşkanı adayıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

‘Mehmet Şimşek ihtimali yok’

Adaylık için Mehmet Şimşek isminin geçmesiyle ilgili Özel, Mehmet Şimşek ismini ortaya CNN’deki bir tartışma programında attılar. Ertesi gün Sayın Faik Öztrak’ın basın toplantısında soru ATV-A Haber’den yandaş basından… Demek ki bizim içimizde bir Mehmet Şimşek tartışması sokmaya çalışıyorlar. Yok öyle bir şey. Öyle bir adaylık teklifi de yok. Öyle bir ihtimal de yok. Cumhuriyet Halk Partilileri rencide edecek, rahatsız edecek, sandıktan soğutacak, Recep Tayyip Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürecek bir adayımız olmadı, olmayacak. Söz veriyoruz” dedi.

‘Kılıçdaroğlu, aday olmayı gerekiyorsa aday olacak’

Özel, CHP’nin adayının seçilmesiyle ilgili şöyle konuştu:”Millet İttifakı’nın bileşenleriyle oturulacak, yöntemi konuşulacak. Herkes ilk turda en çok oyu alacak en güçlü adayını mı, yoksa seçimi ilk turda kazanacak ortak bir aday mı buna karar verilecek. Doğru, namuslu, çoklu ve birbirini denetleyen anketlerle tek aday mı, çok aday diye karar vermek gerekiyor.Çok aday olunca CHP’nin adayı söz konusu olur. Ona resmi cevabı meclis grubu karar verecek. Meclis grubuyla belirleniyor anayasaya göre. Son karar meclis grubunda kapalı oylamayla. Ama partinin yetkili kurulları genel başkanı. Bir partinin genel başkanı adaysa, buna o partinin bütün yöneticileri çok memnun olur. Çünkü onun kazanmasıyla partiniz resmen iktidar olur.Ama partinin genel başkanının şöyle bir özlemi var. ‘Aday değilim’ demiyor, dememeli, hiç dememeliydi. Ama şöyle bir gerçeklik var. Kemal Kılıçdaroğlu diyor ki, ‘Biz bu ülkeyi yeniden demokrasiye taşıyacağız. Tek adam rejimini bitireceğiz.’ Bunun için kendisinin aday olması gerekiyorsa aday olacak. Kendisinin fedakarlık yapması gerekiyorsa bunu defalarca kanıtladı. Ben grup başkanvekili olarak vekaletini yürüttüğüm kişi cumhurbaşkanı olursa bu benim için en büyük mutluluk.”

‘Belediye başkanları anketlerde iyi gidiyor’

Belediye başkanlarının cumhurbaşkanı adaylığı için konuşulmasıyla ilgili Özel, şunları söyledi:”Belediye başkanlarımızın hepsi anketlerde çok iyi gidiyor. CHP’li 11 büyükşehirden seçildiği günden geride bir tane yok. 10-12 olan ilerde olan var. Ortalaması 4-5 puan ilerdeler. Böyle olunca CHP’nin bu büyükşehirleri alıp üstüne koyması hepimizin en önemli dileği. Ama ilerleyen zamanlarda sayın genel başkanın Türkiye siyasetine bakıp da bir başka yöneticileriyle birlikte, partinin yetkili kurullarıyla birlikte bir başka görevlendirmesi olursa, o bambaşka bir düzlem olur. Ama işin normali herkesin seçildiği görevini en iyi yapıp yeniden orada başarı elde etmesidir.

Bizim bu seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan’ı yenecek bir cumhurbaşkanı adayımız olacak. Onun da ismini şimdiden açıklayayım… 50+1’i alan kazanıyor. O zaman cumhurbaşkanı adayı şimdiden belli. Fatma Öğretmen Hanım var arkada oturuyor. Benim cumhurbaşkanı adayım o. Ekrem Usta oturuyor burada, Edremit sanayi sitesinde kaportacı, cumhurbaşkanı adayımız Ekrem Usta. Şurada 25 yaşında üniversite öğrencisi Aylin oturuyor, benim cumhurbaşkanı adayım o. En arkada 30 yıl önce Burdur’da askerliğini yapmış, çok muhafazakar ama onu hiç kırmayacak birbirine canlarına emanet ettikleri arkadaşıyla Ekrem oturuyor. Aday o. Veya şurada Mansur kardeşim var liseden terk. Aday Mansur bey. Aday Özgür, aday Kemal, aday Semra… Aday belli olana kadar hepimiziz.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.