CHP’den ‘Afganistan’ tepkisi: Erdoğan kabul etse de biz asla izin vermeyiz

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TSK’nın Kabil Havalimanı’nda güvenliği sağlamasına ilişkin, “Allah aşkına bu nasıl bir havalimanı sevdasıdır?” tepkisini gösterdi. “Sınırlarımız Nasreddin Hoca’nın türbesi gibi, üç tarafı açık ama kapısı kilitli”..

CHP’den ‘Afganistan’ tepkisi: Erdoğan kabul etse de biz asla izin vermeyiz
Son Güncelleme: Whatsapp

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TSK’nın Kabil Havalimanı’nda güvenliği sağlamasına ilişkin, “Allah aşkına bu nasıl bir havalimanı sevdasıdır?” tepkisini gösterdi.

“Sınırlarımız Nasreddin Hoca’nın türbesi gibi, üç tarafı açık ama kapısı kilitli” benzetmesi yapan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Erdoğan kabul etse de biz, ülkemizin ‘egemen güçlerin Afgan gettosu’ haline getirilmesine asla izin vermeyiz” sözleriyle resti çekti.

Öztrak’ın açıklamalarından öen çıkanlar şöyle:

“PARA İÇİN MEHMETÇİĞİ FEDA ETMEKTEN ÇEKİNMİYOR”

“Bugün Merkez Yönetim Kurulu toplantımızın, gündem maddelerinin ilki, Afganistan’daki gelişmelerdi. Erdoğan’ın Biden’la Brüksel’de yaptığı görüşmede, “Mali ve lojistik destek karşılığında” Mehmetçiğimizi, Kabil’deki havalimanına nöbetçi yazdırma pazarlığının ortaya çıkmasından sonra, önemli gelişmeler oluyor. Üç ayda düşer denen Kabil üç günde düştü.

Havaalanı projesi de hayal oldu. Teşbihte hata olmaz, “Öküz öldü ortaklık bitti” diye bir deyim vardır. Afganistan’da yönetim Taliban’a geçti Ama Erdoğan, para için Mehmetçiği feda etmekten çekinmiyor. Ölen öküzden üç post çıkarma çabasına devam ediyor.

“BU NASIL BİR HAVALİMANI SEVDASIDIR?”

Hala Kabil Havalimanı’nda Mehmetçiğin durması için ısrar ediyor. Kabil ele geçirilmeden önce, “Mehmetçik, havalimanını Taliban’a karşı korusun” diye görüşmeler yapıyordu. Bu konuda ne kadar “istekli” olduğu, muhatap ülkelerin yetkilileri tarafından dile getiriliyordu. Şimdi Afganistan, Taliban’ın eline geçti. Erdoğan, hala “havalimanının emniyetini sağlama niyetlerinin baki olduğunu” söylüyor. Allah aşkına bu nasıl bir havalimanı sevdasıdır?

“ŞİMDİ DE TALİBAN İÇİN Mİ KORUYACAKSINIZ?”

Daha önce Taliban’a karşı korumak istediğiniz tesisi, şimdi de Taliban için mi koruyacaksınız? Hala 600’den fazla askerimiz, NATO görevi için çıkarılmış tezkere çerçevesinde Afganistan’da. Ama artık durum değişti. Orada; Ne NATO, ne de Mehmetçiği ülkesine davet eden bir yönetim var. Taliban da yabancı askerlerin ülkesinden çıkmasını istiyor.

Taliban Sözcüsü dün yaptığı açıklamada; “Havalimanında Türk askerine ihtiyaç yok, orayı kendimiz koruyacağız. Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, fakat askerlerini burada istemiyoruz” dedi. Ama Erdoğan ve bakanları bu mesajları almamakta ısrar ediyor.

“ASKERLERİMİZİ ATEŞE ATMAKTIR”

Savunma Bakanı, askerlerimizin Afganistan’da kalması için bakanlığın ve kurumların, yeni bir tezkere üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Ertesi gün parti sözcüleri çıkıyor, “Yanlış anlaşıldı, eğer Türk askerinin kalmasına karar verilirse tezkere lazım” diye, bakanın açıklamasını tevil ediyor. Bu şartlar altında Mehmetçiği Afganistan’da bırakmak, hem hukuksuzdur, hem de askerlerimizi ateşe atmaktır. Askerlerimiz, başlarına kötü bir şey gelmeden derhal ülkemize ve asli görevleri olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sınırlarını korumaya geri dönmelidir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.