Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak…

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Pehlivan, “Hesabı ödemeden nereye?” başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Barış Pehlivan’a ek olarak şunları belirtmek isterim… Bu memleketin öz evlatları bin bir zorlukla öğrenim görürken aldıkları..

Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak…
Son Güncelleme: Whatsapp

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Pehlivan, “Hesabı ödemeden nereye?” başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Barış Pehlivan’a ek olarak şunları belirtmek isterim…

Bu memleketin öz evlatları bin bir zorlukla öğrenim görürken aldıkları (KYK) kredileri ödeyemedikleri için icralık oldular. Ama kökü dışarda Amerikancı siyasal islamcılar ülkeyi tarumar ederken adeta işlerini kolaylaştırmak adına tüm kurumları ele geçirerek türlü yöntemler icat ederek kurumların içini son hızla boşalttılar. Tabelasına bile müdahele ettiler amaç devleti çökertmek kendi cihatlarını meşrulaştırmak ve ülke sömürgeleşirken kendilerini de sömürüden pay alanlar haline getirmekti… İşte bu nedenlerle doymuyorlar, ülkenin nesi var nesi yok her şeyini satılığa çıkarttılar. Alabilecekleri ne varsa doymaz bir açlıkla saldırıyor ve alıyorlar…

Pehlivan, “Arka Bahçe” adlı köşesinde yayımlanan yeni yazısında, ABD’deki eğitimi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 155 bin dolar ödenen AKP Milletvekili Ravza Kavakçı Kan ile ilgili yeni bilgiler paylaştı.

“Burs sözleşmesine göre Kan’ın ABD’deki eğitim süresi dört yıldı. Ancak o ABD’de yaklaşık bir yıl daha fazla kaldı” diyen Pehlivan, AKP’li Kavakçı’ya İBB’deki zorunlu hizmetini tamamlamadan “emekli ikramiyesi ödenebilmesi” için SGK’nin bilgi istediğini anlattı.

Pehlivan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

Arka Bahçe’de öğrendiniz: 

1- İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kasasından AKP milletvekili Ravza Kavakçı Kan’a 155 bin dolar ve 59 bin lira verildi. 

2- İBB’nin ulaşım şirketinden maaş alan Kan’ın cüzdanı, “ABD’de siyaset bilimi okusun” diye bu parayla dolduruldu. 

3- Bugünkü İBB yönetimi, “eğitim bursu” adı altında 2008-2013 arasında hukuka aykırı şekilde akıtılan bu paranın faiziyle birlikte geri alınması için yargıya başvurdu. 

Şimdi… 

Soru şu: Ravza Kavakçı Kan, ABD’deki eğitimi bitince İBB’deki işine geri döndü mü? 

Yanıta geleceğim. Ama önce… 

Burs sözleşmesine göre Kan’ın ABD’deki eğitim süresi dört yıldı. Ancak o ABD’de yaklaşık bir yıl daha fazla kaldı. Peki, bu sürenin neden uzatıldığına dair İBB arşivinde bir belge var mıydı? Yok. 

Ne mi oldu? Şu: Kan, cebimizden çıkan parayla ABD’de daha fazla yaşasın diye dönemin İBB yönetimi devreye girdi. 1 Şubat 2013’ten sonra 6 ay süreyle ücretsiz izne çıkarıldı. Peki, kâğıt üstünde dahi Kan’ın bu yönde talebi olduğuna dair İBB arşivinde bir belge var mıydı? Yok. 

Kan, ABD’deki eğitimini 27 Temmuz 2013’te bitirdi. Yasaya göre, 15 gün içinde işine dönmek için İBB’ye müracaat etmeliydi. Yoksa, oluşan kamu zararının karşılanması için hukuki süreç başlayacaktı. Peki, Kan’ın ABD’deki eğitim bitince işine dönmek için başvuruda bulunduğuna dair İBB arşivinde bir belge var mıydı? Yok. 

Evet, ABD’deki tatlı hayat bitince Kan’ın İBB’de işbaşı yapması gerekiyordu. Belediyedeki mecburi hizmet sürecinde hiçbir şekilde başka yerde çalışamazdı. 

Ya o ne yaptı? İBB binasına karayolu ile 1140 kilometre uzakta olan Gaziantep’teki Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde dört aydan fazla çalıştı. 

Bitti mi? Bitmedi. 

Ravza Kavakçı Kan, 2015’te milletvekili seçildi. Bundan dolayı İBB ile iş sözleşmesi askıya alındı. Lakin ne zamanki milletvekilliği bitecek, o zaman borcu olan 4 yıl 2 ay zorunlu hizmet süresini İBB’de tamamlayacaktı. Yasa ve sözleşmeler bunu emrediyordu. 

Acaba, diyorum… 

Cebimizden çıkan paralarla hukuksuz bir şekilde ABD’de yıllarını geçiren AKP milletvekili Kan farklı mı düşünüyordu? 

Zira, SGK’nin Emeklilik Dairesi 17 Şubat 2021’de İBB’ye bir resmi yazı gönderdi. SGK, Kan’a “emekli ikramiyesi ödenebilmesi” için bilgiler istiyordu. 

İnsanın aklına geliyor: AKP milletvekili İBB’ye, daha doğrusu bize borcunu ödemeden emeklilik hayatına mı geçmek istiyordu? 

Ya da Tevfik Fikret’in şu satırlarını mı okudu: 

“Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak

Yarın bakarsınız söner bugün çıtırdayan ocak…”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.