“BANANE, BANA MI ÇALIŞTINIZ. OY VERMESEYDİN”

Madenciler tütüncüler yollarda… “Bana mı çalıştınız oy vermeseydin” Tütüncülerin ardından madenciler de haklarını almak, tepkilerini göstermek için yollara çıktı… Tütüncülerin ardından madenciler de haklarını almak, tepkilerini göstermek için yollara çıktı…

“BANANE, BANA MI ÇALIŞTINIZ. OY VERMESEYDİN”
Son Güncelleme: Whatsapp

Madenciler tütüncüler yollarda… “Bana mı çalıştınız oy vermeseydin”

Tütüncülerin ardından madenciler de haklarını almak, tepkilerini göstermek için yollara çıktı…

Tütüncülerin ardından madenciler de haklarını almak, tepkilerini göstermek için yollara çıktı. Meclis’e yürümeleri engellenen maden işçileri Ankara girişinde baret kırma eylemi yaptı. Alacakları tazminatları için Ankara’ya girişleri engellenen Somalı madenciler, görüştükleri AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’tan da şaşırtıcı bir cevap aldı.

Manisa’nın Soma ilçesinde 8 yıldır tazminatları ödenmeyen Uyar Maden işçileri, üyesi oldukları Bağımsız Maden İşçileri Sendikası (Bağımsız Maden-İş) ile birlikte yürüdükleri Ankara’nın girişinde 4 gündür bekletiliyor.

Madenciler, bugün bulundukları yerden Meclis’e doğru yürüyüşe geçmek için bir araya geldi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Özgür Özel ve Milletvekili Ali Şeker madencilere destek amaçlı ziyarette bulundu.

BARET KIRDILAR

Ancak polisler Meclis’e yürüyüşe müdahale etti. Madenciler, tepki olarak “Vur vur inlesin Ankara dinlesin” ve “İşçi burada Soylu nerede” sloganlarıyla bulundukları yerde baret kırma eylemi gerçekleştirdi.

Madenciler, eylem sonrasında açıklama yaptı. Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, 15 yıldır hak mücadelesi verdiklerine dikkati çekerek, “Köle değiliz eşitlik istiyoruz” dedi.https://3ee10a4890ef9348f0badb9ec2c4c506.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Aksu, “Her önüne gelen Ankara’ya girebiliyor, biz giremiyoruz, ne yaptık biz? Hırsızlık mı yaptık? Katil miyiz? Türkiye halkına sesleniyoruz; bizi görün, yanımızda olduğunuzu hissettirin” diyerek, dayanışma çağrısı yaptı.

“BANANE, BANA MI ÇALIŞTINIZ. OY VERMESEYDİN”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri ile görüşen madencilere “Haklarınızı verirsek, diğer madenlere emsal olur” yanıtı verildi.

Bakanlık yetkililerinden olumsuz cevap alan heyet daha sonra AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile görüşme yaptı. Görüşme sırasında AKP’li Elitaş’ın verdiği cevaplar şok etkisi yarattı

Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu tarafından aktarılan o görüşmede, mağdur madencilerden birisinin AKP’li Elitaş’a “Hakkımızı ödeyeceksiniz. AKP üyesiyim. Size oy verdim. Hakkımızı verin” ifadeleri kullandığı öğrenildi. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın ise madenciye “Banane, banamı çalıştınız. Oy vermeseydin. Ben sizden oy mu istedim” şeklinde cevap verdiği öğrenildi.

AKP’li Elitaş’ın verdiği bu cevap, mağdur madencilerin tepkisine sebep oldu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.