AVUKAT!..

Önceki dönem CHP Gebze İlçe Başkanı Av. Recep Dursun 5 Nisan Avukatlar gününde anlamlı bir yazı kaleme almış… Ve işin özü ülkede hukuksuzluğun adına demokrasi denirken insanlık can çekişiyor ve..

AVUKAT!..
Son Güncelleme: Whatsapp

Önceki dönem CHP Gebze İlçe Başkanı Av. Recep Dursun 5 Nisan Avukatlar gününde anlamlı bir yazı kaleme almış…

Ve işin özü ülkede hukuksuzluğun adına demokrasi denirken insanlık can çekişiyor ve memleket tüm değerleri ile birlikte santim santim çürüyor…

İşte o gerçeğin öyküsüdür Recep Dursun’un bu yazısı…

Yargılama faaliyetini; sav-savunma-yargı makamları yürütür.

Savunmayı biz avukatlar temsil ediyoruz.

Avukatlık mesleğinin en önemli özelliği ise “..bağımsızlıktır..”.Avukatlık Kanunu md.1’e göre avukat, ”Yargının Kurucu Unsuru”,dur.TCK md.6’ya göre”..Yargı görevi yapan..”, yargının paydaşı olan,”..savunma..”yı temsil ederler.

Avukat, halkın hak arama özgürlüğünün sesidir! Nihayetinde, “..savunma bir sanattır..” ilkesinden ödün vermeden, bu sanatı, bütün incelikleri ile amacına uygun olarak icra edip ,etkinliğimizi güçlendirerek, hukukun üstünlüğünden başka hiçbir şeye boyun eğmeyeceğiz!..

Devletin iktidar erkini elinde bulunduranların, bağlı yargı ve talimatlı yargıç ile hukuksuzluk çölünde, kendilerine vaha yaratma hayallerine her daim karşı duracak,eşit ve herkes için adalet ilkesini yaşamın tüm alanlarına yansıtacaktır.

Avukatlar mücadele gücünü, insanlığın daima adalet arayışı ve adalete olan susamışlığından alır. Gücünü, hak,ahlak ve adaletin en somutlaşmış hali vicdandan alır. Molierac’ın sözünü ettiği gibi görevimizi yaparken”..kimseye,ne müvekkile,ne hakime hele ne iktidara tabiiz.

Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiç bir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı”. Her kim avukatların efendiliğine soyunmaya kalkmış ise ne halk,ne hak,ne hukuk ve ne de insanlığın vicdanı asla kabul etmemiştir.

Bu tarihsel ve vicdani gerçeklikliği görmeyenler, hukukun üstünlüğüne, adalete ve kamu vicdanına ihanet içindedir.

Hukuk,hukukun üstünlüğü insanlığın barış içinde yaşaması için nefestir!İnsanlığın kalbi ise adalettir!

Yargılama faaliyeti vücuttaki kan dolaşımıdır!

Avukatlık mesleğide insanlığın yaşam sıvısının vücutta dolaşımını sağlayan aort yani ana damardır!

Hukuk yoksa, adalet yoksa, yargılama aksarsa, avukat yoksa insanlık, nefessiz kalır,felç olur ve ölür.

Tüm olumsuzluklara karşın, savunma mesleğini etik kurallarına uygun, onuru ile yapan tüm meslektaşlarımın “..Avukatlar Gününü..” kutluyorum.. Av.Recep DURSUN

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.