Avrupa’da açık ara birinciyiz, suç cenneti olduk

Küresel Organize Suç endeksinde dünya genelinde suç oranı 4.88 olarak açıklandı. Endekste suçlar “insan kaçakçılığı, silah kaçakçılığı, eroin ticareti, kokain ticareti, sentetik ilaç ticareti, esrar ticareti” olarak sıralandı. Odatv, Avrupa’daki..

Avrupa’da açık ara birinciyiz, suç cenneti olduk
Son Güncelleme: Whatsapp

Küresel Organize Suç endeksinde dünya genelinde suç oranı 4.88 olarak açıklandı. Endekste suçlar “insan kaçakçılığı, silah kaçakçılığı, eroin ticareti, kokain ticareti, sentetik ilaç ticareti, esrar ticareti” olarak sıralandı.

Odatv, Avrupa’daki suç oranlarını inceledi. Emekli Emniyet Müdürü Feramuz Erdin de oranları Odatv için yorumladı.

Avrupa’da en yüksek suç oranı 6.89’la Türkiye olarak açıklandı. Türkiye’yi 6.24 ile Rusya, 6.18 ile Sırbistan takip etti.

Suç oranlarındaki artışın nedenini Odatv’ye değerlendiren Emekli Emniyet Müdürü Feramuz Erdin, şu tespitleri yaptı:

“- Sınırlarımız kesinlikle savunmasız durumdadır. Sınır aşan suçların yüksekliğindeki en önemli neden de budur. Kaçakçılığa konu olan insan ve sınırdan metalar rahatlıkla girip çıkabilmektedir.

– Organize suçların yaratmış olduğu toksik (zehirli) gelirler yolsuzluğa yol açmaktadır. İlgili taraflar arasında paylaşılan bu kirli para kamu düzeninin gereği gibi sağlanmasının önünde bir engel olmaktadır.

– FETÖ’cüler ile başlayan paralel devlet kurma hayali sonucunda bürokrasideki devletine bağlı personel tasfiye edilmiştir. Bugün kendi aidiyetinin sırrını saklayan, soruşturmayan, yok sayan bürokrasi suçların engellenmesinde aktif bir rol oynayamamaktadır.”

Türkiye’de suçun artık bir sorun haline geldiğini vurgulayan Erdin “Bugün başlansa, bu suçları azaltmak çok uzun zaman alacaktır ki bunun için de topyekun bir zihniyet değişikliği gereklidir.

Bu endekse bakarak halkın, uyuşturucu, mafya, adam kaçırma, cinayet gibi organize suçlar karşısında savunmasız olduğunu ve gelecekte çok daha zarar göreceğini söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Odatv.com

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.