Araplar rahatsız olduğu için Atatürk madalyalardan çıkarılmış

Araplar rahatsız olduğu için Atatürk madalyalardan çıkarılmış. Büyük skandalı Saygı Öztürk ortaya çıkardı Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk, bugünkü köşesinde yayımlanan yazısında bir yargı mensubuna dayandırarak, Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı,..

Araplar rahatsız olduğu için Atatürk madalyalardan çıkarılmış
Son Güncelleme: Whatsapp

Araplar rahatsız olduğu için Atatürk madalyalardan çıkarılmış. Büyük skandalı Saygı Öztürk ortaya çıkardı

Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk, bugünkü köşesinde yayımlanan yazısında bir yargı mensubuna dayandırarak, Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı, Liyakat Nişanı’nda bulunan Atatürk kabartmasının çıkarılmasının ardındaki şok gerçeği açıkladı. Öztürk, kendisine konuşan bir yargı mensubunun anlattıklarını, “Arap liderler ülkemize geldiğinde Anıtkabir’e gitmiyor. Bazı liderlerde Atatürk alerjisi var. Devlet nişanı verilecek Arap liderleri ve iş adamları, Atatürk kabartmalı nişanlardan rahatsız oluyor. Onları rahatlatmak için Atatürk kabartmasının çıkarılması gündeme gelmişti. Aslında, Atatürk’ten rahatsız olanlara, Atatürk’ü anlatsak daha yerinde olurdu.” şeklinde aktardı.

Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı, Liyakat Nişanı’nda bulunan Atatürk kabartmasının Danıştay tarafından verilen kararla çıkarılmasının perde arkasına dair Sözcü yazarı Saygı Öztürk’ten çok konuşulacak bir iddiayı gündeme getirdi.

Öztürk, bugünkü yazısında bir yargı mensubunun konu ile ilgili aktardıklarını şu şekilde köşesine taşıdı; 

“Belgelere geçmeyen ama Atatürk’ün çıkarılmasına neden olan iddiayı bir yargı mensubu şöyle anlattı: ‘Arap liderler ülkemize geldiğinde Anıtkabir’e gitmiyor. Bazı liderlerde Atatürk alerjisi var. Devlet nişanı verilecek Arap liderleri ve iş adamları, Atatürk kabartmalı nişanlardan rahatsız oluyor. Onları rahatlatmak için Atatürk kabartmasının çıkarılması gündeme gelmişti. Aslında, Atatürk’ten rahatsız olanlara, Atatürk’ü anlatsak daha yerinde olurdu.’  

Kuşkusuz rahatsız olanların başında da Suudi Arabistan Kralı ve bazı Arap ülkelerinin liderleri geliyor. Onları memnun edeceğiz diye madalyalardan Atatürk’ü çıkarmak gerçekten ağır bir durum.” 

Öztürk’ün yazısının ilgili bölümü şu şekilde;

Çözüm süreci döneminde PKK ve FETÖ’cüler, Andımız’ın kaldırılmasını istemişti. “Türk”ün, ırkçılık çağrışımı yaptığı görüşünü savundular. Atatürk’ün devlet nişan ve madalyasından çıkarılmasının gerekçesini Danıştay ve onama kararına itiraz eden iktidar açıklamalı.

Belgelere geçmeyen ama Atatürk’ün çıkarılmasına neden olan iddiayı bir yargı mensubu şöyle anlattı: “Arap liderler ülkemize geldiğinde Anıtkabir’e gitmiyor. Bazı liderlerde Atatürk alerjisi var. Devlet nişanı verilecek Arap liderleri ve iş adamları, Atatürk kabartmalı nişanlardan rahatsız oluyor. Onları rahatlatmak için Atatürk kabartmasının çıkarılması gündeme gelmişti. Aslında, Atatürk’ten rahatsız olanlara, Atatürk’ü anlatsak daha yerinde olurdu.” 

Kuşkusuz rahatsız olanların başında da Suudi Arabistan Kralı ve bazı Arap ülkelerinin liderleri geliyor. Onları memnun edeceğiz diye madalyalardan Atatürk’ü çıkarmak gerçekten ağır bir durum.

Suudi Arabistan Kralı Salman’a da Atatürk kabartması çıkarılmış devlet nişanı verilmişti.  Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı’nın Kral Salman’a verilmesinin gerekçesi de, “Türkiye ile dostane ilişkiler geliştirdiği, bölge barışına katkı sağladığı” olarak açıklanmıştı.

Son dönemlerde Türkiye karşıtı bir politika izlenmesi, Türk mallarına ambargo uygulaması, Yunanistan’la ortak tatbikata girişilmesi, Kral’a verilen madalyayı hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da, “Suudi Arabistan’ın Yunanistan’la ortak tatbikata girmesi bizi üzmüştür” demişti.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede şu soruyu yöneltti: Türk Milleti’nin hassasiyetlerini önemsemeyen Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz’den Türkiye’nin en yüksek nişanı olan Devlet Nişanı’nın geri alınmasına ilişkin herhangi bir çalışma yürütülmekte midir? Atatürk kabartmalı madalyadan rahatsız olduğu bilinen Kral’a, Atatürk’ün kabartmasının yer almadığı madalya, 2016 yılında verilmişti. Bakalım, Tanal’ın bu sorusuna nasıl cevap gelecek, bekleyelim, görelim

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.