Akmeşe ve Kolin İnşaat

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Akmeşe’den geçen Kuzey Marmara Otoyolunu yapan Kolin İnşaatın çevreye ve köylüye verdiği zararın TBMM’de verdiği soru önergesi ile giderilmesini ve köylünün mağduriyetinin giderilmesini istedi…

Akmeşe ve Kolin İnşaat
Son Güncelleme: Whatsapp

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Akmeşe’den geçen Kuzey Marmara Otoyolunu yapan Kolin İnşaatın çevreye ve köylüye verdiği zararın TBMM’de verdiği soru önergesi ile giderilmesini ve köylünün mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Köylünün arazisini ortadan ikiye bölen Kolin İnşaat insanların tarlasına gitmesini engelliyor.

Akmeşe Otoban çıkışındaki kavşakta ise trafik levhaları yok, Kandıra’ya, Adapazarı’na ve İzmit’e ayrılan yolların tabelaları yok.

Köyün Merasını kullanan ve işleri bitip ayrıldıklarında geride bir çöplük bırakan Kolin İnşaattan Köylü yaka silkiyor.

Aşağıda önergede okuyacağınız daha pek çok sorunu Mecliste dile getiren Ömer Faruk Gergerlioğlu bir an önce bu eksikliklerin giderilmesini ve köylünün tarlasına gideceği geçiş yollarının yapılmasını talep etti…

Önerge şöyle…

                      TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen soruların Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM tarafından yazılı olarak cevaplanmasını, Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca arz ederim.

                                                                                                  Ömer Faruk GERGERLİOĞLU

                                                                                                              Kocaeli Milletvekili

     Altyapı planlamasında otoyolu yapım projeleri yurttaşların ulaşımını kolaylaştırmak açısından oldukça önemli bir yere sahiptir, fakat bunu yaparken çevredeki insanların hayatlarını zorlaştırmak ve çevre kirliliği oluşturmak gibi sorunlar sorumluluk alınması  ve denetlenmesi gereken durumlardır.            

     Kocaeli ili İzmit ilçesi Akmeşe Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinin Türkiye’nin en çok kamu ihalesi alan şirketlerinden biri olan Kolin İnşaat’ın üstlendiği Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ne dair şikayetlerinin, proje süresince ve bitiminde çevreye verilen zararların araştırılması, çevre sakinlerinin mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde Akmeşe Mahallesi kavşağına tabela koyulmadığı ve araçların kavşağa geldiklerinde yollarını kaybettikleri gibi son derece korkunç ve trafik kazalarına sebep olabilecek önemli bir ihmal belirtilmiştir. Bu ihmalin giderilmesine dair bir çalışma yapılacak mıdır?
  2. Otoyol kenarına yapılan kanalın ucunun bir yere bağlanmadığı ve yarım bırakıldığı söylenmektedir.  Bu kanalın yarım bırakılıp mahalleye yakın olan dere yatağına bağlanmamasının gerekçeleri nelerdir?
  3. Proje süresince oluşan atıkların toplanmadığı ve olduğu gibi bırakıldığı belirtilmektedir. Bu atıkları toplamadığı ve çevreyi kirlettiği için projeyi üstlenen şirkete bir yaptırım uygulanacak mıdır?
  4. Otoyol projesinin hataları sebebiyle yağmur sularının mahalle sakinlerinin evlerinin önünde biriktiğine dair şikayet belirtilmiştir. Bu mağduriyet giderilecek midir?
  5. Projenin çevre sakinlerinin ulaşımı düşünülmeden yapılması sebebiyle insanların tarla ve arazilerine ulaşım yolunun kapatıldığı, arazilerine ulaşımın zorlaştığı, eskiden yirmi dakikada gittikleri yolu şimdi bir saatte gittikleri iddiaları doğru mudur?
  6. Yolun kenarına yapılan foseptik çukuruna kapak koyulmadığı için çevreye kötü koku yayılmaktadır. Küçük görülüp önemsenmeyen bu ihmal sebebiyle çukura birinin düşüp yaralanması veya ölmesi an meseledir. Yolun kenarına yapılan foseptik çukuruna kapak koyulacak mıdır?
  7. Büyük bir yol yapım projesi olan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi denetlenmiş midir? Projeyi üstünkörü yaptığı ve yukarıda sayılan mağduriyetleri oluşturduğu için Kolin İnşaat’a yaptırım uygulanacak mıdır?

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.