Ağbal araştırdığı için mi görevden alındı?

Önce DEVA Partisi şimdi İYİ Parti… Ağbal araştırdığı için mi görevden alındı DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan “Merkez Bankası başkanı çar çur edilen 130 milyar doların akıbetini araştırdığı için mi..

Ağbal araştırdığı için mi görevden alındı?
Son Güncelleme: Whatsapp

Önce DEVA Partisi şimdi İYİ Parti… Ağbal araştırdığı için mi görevden alındı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan “Merkez Bankası başkanı çar çur edilen 130 milyar doların akıbetini araştırdığı için mi görevden alındı?” diye sordu. Aynı iddiayı İYİ Parti de dile getirdi. CHP ise, “Milletin başına damat kadar taş düştü” dedi.

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, ekonomi kurmayları; Samsun Milletvekili Erhan Usta ve Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz ile birlikte TBMM’de düzenledikleri ortak basın açıklamasında Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının ardından Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesi ve Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sorunları gündeme aldılar.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise, Merkez Bankası’ndaki başkan değişikliğinin ardından döviz kurlarında yaşanan yukarı yönlü hareketliliğe ilişkin, “Biz buharlaşan 128 milyar doların hesabını sordukça Erdoğan, ‘Başınıza damat kadar taş düşsün’ diyerek, beddua etmişti. Bedduası tuttu ne yazık ki. Milletin başına, damat kadar, hatta damattan daha büyük taş düştü. Bunun sorumlusu da Erdoğan’ın kendisidir” dedi.

ERDOĞAN, AÇIKLAMAK ZORUNDA

Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme ve Kasım 2020’de göreve gelen Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması kararına tepki gösterdi.

Tatlıoğlu şunları söyledi:

Bugün piyasaların açılmasıyla beraber borsa 9,44 döviz yaklaşık yüzde 10 yükselmiş, Türkiye’nin risk primi yaklaşık yüzde 50 artarak 500’lere dayanmış ve Türkiye ekonomisi adeta Sayın Erdoğan’ın gece yarısı kararıyla Türk ekonomisinde bir suikast etkisi yaratmıştır.

Esasen daha çok yeni faizler 10,25‘den 8,75 arttırılarak 19’a çıkartılmış ve Türkiye’ye çok ciddi bir maliyet yüklenmiştir. Bu maliyetin boyutu OECD ülkelerinde 37 ülkenin 21’nin faizi sıfırdır, 4 ülkenin faizi yüzde 1’den büyüktür.

En yüksek faiz yüzde 19 ile Türkiye’nin ikincisi yüzde 4 ile Meksika’nın, Polonya’nın ve Kolombiya’nın. Türkiye ekonomik istikrarı sağlamak adına bu kadar faizi yüklenmiş ve kendine bir yön ararken gerçekten Sayın Erdoğan’ın bu gece yarısı kararı Türk ekonomisine yarattığı suikast etkisiyle yeni bir dengesizliğe yol açmıştır.

Kendilerinin oynadığı bu oyunda milletimize çıkan maliyet, milletimizin hesabına yazılmaktadır. Bu kararının arkasında ne olduğunu Sayın Erdoğan kamuoyuna paylaşmak zorundadır.

128 MİLYAR DOLAR İDDİASI

Tatlıoğlu, Ağbal’ın görevden alınma nedeninin 128 milyar dolarlık döviz erime sürecini kamuoyuna paylaşılması talebi olabileceği yönünde bilgiler olduğunu belirterek, söyle konuştu:

Bizdeki bir başka bilgi de, görevden alınan Merkez Bankası Başkanı’nın 128 milyar dolarlık döviz erime sürecini kamuoyuna paylaşılması talebidir. Merkez Bankası’nın politikalarının daha etkin olabilmesi için bu talebin dile getirildiği bir başka bilgi de bize ulaşmıştır.

Bugün itibariyle Türkiye partili cumhurbaşkanlığının getirdiği noktada gerçekten dünyada ekonomik kaosun içine sürüklenmiş durumdadır. Sayın Erdoğan’ın tek kişilik bu kararı ve buna benzer kararlarının milletimizin ve ülkemizin çok yüksek maliyetlerle zamanın gerisine düşmesine neden olmaktadır.

Bu noktada Erdoğan’ın birinci olarak Merkez Bankası başkanlarındaki bu değişikliklerin nedenlerini kamuoyu ile paylaşması, ikinci olarak 128 milyar dolarlık döviz rezervi erimesinin bilgilerini kamuoyuna paylaşarak istifa sürecine başlamasını ve Türkiye’de bir seçim sürecini başlatması gerekmektedir.

İçinde bulunduğumuz noktada Türkiye için en iyi çözüm milli iradeye başvurmaktır. Yarın TBMM’ye tek maddelik bir kanun teklifi vereceğiz. Bu teklif, ‘Merkez Bankası başkanları 5 yıl için atanır ve bu 5 yıl içerisinde hiçbir şekilde görevden alınamaz’ şeklinde bir kanun teklifini de Meclis’e vereceğiz.

“CANİKLİ’NİN BİR ŞEY BİLDİĞİ YOK”

Eski Merkez Başkanı olan İYİ Parti’li Durmuş Yılmaz ise, AKP’de Ekonomi İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Nurettin Canikli’nin sosyal medya hesabından yaptığı, “Optimal pozitif reel faiz seviyesini belirlemede para politikası araçlarını rasyonel kullanmayan Merkez Bankası başkanını değiştirmek piyasalara meydan okumak değildir” sözlerini eleştirerek şunları söyledi:

Öyle irrasyonel, akıldışı sözler söyleniyor ki insan dayanamıyor buna cevap veriyor. Sayın Canikli’nin optimal reel faizin ne olduğu konusunda bir şey bildiği yok.

Sadece günü kurtarmak için bir tweet atmış ve burada söylenmek istenen şey, yurttaşı Türk Lirası’nda tutabilmek ve Türk Lirası’nın itibarını koruyabilmek için, kontrol edemediğimiz enflasyon üzerine bir miktar reel faiz vermek zorundayız ama biz bunu vermek istemiyoruz dolayısıyla Merkez Bankası’na bunu yaptırmak istemiyoruz. Bunun anlamı bu. Bütün bunlar birer sonuç. Şu anda her şey darmadağın.

Merkez Bankası’nın elinde bir takım araçlar vardı. O araçlarla hedefe varmak için ortaya çıkan problemlerle mücadele etti ama Merkez Bankası’nın en önemli aracı sözüydü. Bugün artık bu sözünde itibarı kalmadı. Bugün itibariyle kimse artık Merkez Bankası’na inanmaz ve Merkez Bankası’nın dediğini de kabul etmez.

FAİZLE KUR ARASINA SIKIŞMIŞTIR

Erhan Usta ise şunları söyledi:

Türkiye Erdoğan’ın yanlış politikaları neticesinde faizle kur arasına sıkışmıştır. Türkiye’de hiç kimse yüksek faizden memnun değildir ancak yüksek faiz bir sonuçtur.

Hükümet alması gereken kararları zamanında almadığı için reformları geciktirdiği ve güveni kaybettiği için, enflasyonu aşağıya çekebilmek için ve dolar Türk Lirası’ndaki aşırı değer kaybını önlemek için faiz artışı yapmak bir zorunluluk olmuştur.,

Şimdi bu sorunların hepsi dururken ben yüksek faizden şikayet ediyorum demek milleti aldatmaktan başka bir şey değildir. Türkiye eğer bugün bu sıkışıklığa geldiyse bir yanda faiz, bir yanda kur arasında sıkışmışsa bu geçmişte Erdoğan hükümetinin yaptığı hatalardan kaynaklanmadır.

BABACAN DA AYNI İDDİAYI DİLLENDİRDİ

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan partisinin 1. Olağan Aksaray Merkez İlçe Kongresinde konuştu.

Babacan, HDP’li Ömer Faruk Gergirlioğlu’nun vekilliğinin düşmesi, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması parti kapatma gibi birçok konuda AKP’ye yüklenerek şunları söyledi:

“Ülkeyi zaten karanlığa sokmuşlardı ama şimdi artık tamamen gece yarısı kararlarıyla karanlıktan yönetmeye başladılar.

Açıkladıkları insan hakları paketinden sonra Meclis’in İnsan Hakları Komisyonu üyesinin milletvekilliği düşürüldü, küçük ortak bir şeyler söyleyince apar topar gözaltına alındı.

Bari paketin hevesini alsaydınız. Dakika 1, ihlal 1.”

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

İstanbul Sözleşmesi eleştirilerini sürdüren Babacan şöyle devam etti: 

“Karar alırken hiç mi düşünmüyorsunuz ‘Şimdi bu kararı alırsak, bizden cesaret alanlar eşine, çocuğuna şiddet uygular’ diye? Kimse ‘Şu potansiyel katillere cesaret vermeyin’ demiyor mu size?

Çete liderlerine övgü düzen ortağınızla beraber, ülkede siyasal şiddetin yeniden ortaya çıkmasına alan açan da sizsiniz. Tüm dünyada ‘İstanbul Sözleşmesi‘ diye bilinen temel bir insan hakları belgesini yok sayamazsınız.”

MERKEZ BANKASI

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması ve sonrasına yaşananlarla ilgili Babacan şunları söyledi: 

‘Merkez Bankası’nın bağımsız çalışmasına müsaade edecek misiniz’ diye sorduk. Yanıt gecikmedi. Hayır, dediler.”

“Daha üç gün önce Sayın Erdoğan’ın önüne iki seçenek koydum. ‘Ya bu milletten özür dile ya da Merkez Bankası’yla ilgili bir adım at’ dedim. Sadece iki cevap seçeneği koyduk; gitti yine yanlış seçeneği işaretledi. Yazı tura atsan tutma ihtimali daha yüksek.

PARLATMA ÇABASI

Akraba bakanı parlatma çabası var; Merkez Bankası’nı kâr ettirmiş. Merkez Bankası nasıl kâr eder? Çok para basarsa, faizi yükseltirse ve biriktirilen 130 milyar doları mirasyedi gibi çarçur ederse kâr eder.

Merkez Bankası başkanı çar çur edilen 130 milyar doların akıbetini araştırdığı için mi görevden alındı?

CHP’Lİ ÖZTRAK: BEDDUASI TUTTU MİLLETİN BAŞINA DAMAT KADAR TAŞ DÜŞTÜ

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası’ndaki başkan değişikliğinin ardından döviz kurlarında yaşanan yukarı yönlü hareketliliğe ilişkin, “Biz buharlaşan 128 milyar doların hesabını sordukça Erdoğan, ‘Başınıza damat kadar taş düşsün’ diyerek, beddua etmişti. Bedduası tuttu ne yazık ki. Milletin başına, damat kadar, hatta damattan daha büyük taş düştü. Bunun sorumlusu da Erdoğan’ın kendisidir” dedi.

Öztrak, değiştirilmesi gerekenin Merkez Bankası başkanları, Hazine ve Maliye bakanları olmadığını belirterek, “Değiştirilmesi gereken metal yorgunu, beyin ölümü gerçekleşmiş Erdoğan Şahsım Hükümetidir” ifadesini kullandı.

CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Öztrak, dolar kurunun 7,80’lerde tutulabilmesi için yoğun bir şekilde döviz satıldığına dikkat çekerek, “Eğer bugün kamu bankaları eliyle arka kapı operasyonlarıyla eldeki emanet rezervler de yakıldıysa bunları da 128 milyar doların üzerine koyar hesabını da ilgililerden sorarız” dedi.

“ŞAHSIM HÜKÜMETİNİN ZARARDAN BAŞKA VERECEK BİR ŞEYİ KALMAMIŞTIR”

Faik Öztrak, şöyle konuştu:

“Bugün dolar kurunu 7,80’lerde tutabilmek için birilerinin yoğun şekilde döviz sattığını gördük. Ama Doların ateşi düşmedi. Çok açık söyleyeyim. Eğer bugün kamu bankaları eliyle arka kapı operasyonlarıyla eldeki emanet rezervler de yakıldıysa bunları da 128 milyar doların üzerine koyar hesabını da ilgililerden sorarız. Ayrıca döviz kasası açık vermişken çok ciddi sonuçları olacak ‘sermaye kontrolü’ gibi şüyu vukuundan beter fikirleri aklınızdan dahi geçirmeyin. Bugün döviz piyasasındaki yangın milletimizin cebini yakıp, kavuruyorsa sebebi kayınpeder damat ikilisinin emsali olmayan beceriksizlikleridir.

Biz buharlaşan 128 milyar doların hesabını sordukça Erdoğan, ‘Başınıza damat kadar taş düşsün’ diyerek, beddua etmişti. Bedduası tuttu. Ne yazık ki milletin başına, damat kadar, hatta damattan daha büyük taş düştü. Bunun sorumlusu da Erdoğan’ın kendisidir. Artık Türkiye’de değiştirilmesi gereken Merkez Bankası Başkanları, Hazine ve Maliye Bakanları değildir. Değiştirilmesi gereken milletin sesini değil, sadece yandaşının sesini dinleyen metal yorgunu, beyin ölümü gerçekleşmiş Erdoğan Şahsım Hükümetidir. Erdoğan Şahsım Hükümetinin millete zarardan başka verecek bir şeyi kalmamıştır. Sözü de yolu da tükenmiştir.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.