10 milyon lira değerindeki altın sikkeler kayıp

Batman Valiliği doğruladı: 10 milyon lira değerindeki altın sikkeler kayıp Valilikten yapılan açıklamada, Batman İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi tarafından 22 Ağustos 2017’de yapılan operasyon kapsamında ele geçen 31 objenin..

10 milyon lira değerindeki altın sikkeler kayıp
Son Güncelleme: Whatsapp

Batman Valiliği doğruladı: 10 milyon lira değerindeki altın sikkeler kayıp

Valilikten yapılan açıklamada, Batman İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi tarafından 22 Ağustos 2017’de yapılan operasyon kapsamında ele geçen 31 objenin Müze Müdürlüğüne ekspertiz raporu hazırlanması amacıyla teslim edildiği aktarıldı.
https://1e87b3e89c19dbe76a11c2ffc8530b86.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Bu kapsamda 11 Eylül 2017’de Müze Müdürlüğü tarafından ekspertiz raporu hazırlandığı belirtilen açıklamada, getirilen objelerden 30 adedinin (16 altın sikke, 9 gümüş sikke, 2 figürün, 1 kandil, 1 ayna ve 1 hayvan heykelciği) 2863 sayılı kanun kapsamında eser olarak, 1 objenin ise (kanatlı aplike) kapsam dışı değerlendirilerek Kültür ve Turizm Bakanlığına bilgi verildiği belirtildi.

Açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün yazılı talimatları doğrultusunda ülke genelinde Müze Müdürlüğü yediemin depolarının kontrol edilerek, gerek kültür varlıklarının gereğinden uzun süre depolarda bekletilmesinin önüne geçilmesi gerekse dava eser bağlamının yitirilmemesi ve depolardaki yoğunluğun azaltılması açısından müzeye intikal ettirilen ve yediemin olarak depoda adli olaylarla bekleyen kültür varlığı ve objelerin soruşturma, dava durumlarının incelenmesi, bunlardan, davası bitip müzeye teslimine karar verilenlerin kayıt işlemlerinin ivedilikle tamamlanması işlemleri için 29 Nisan 2021’de dosya incelemesi yapıldığı aktarıldı.

’16 ADET ALTIN SİKKENİN YERİNDE OLMADIĞI TESPİT EDİLDİ’

Açıklamada, “Yapılan dosya incelemesi esnasında söz konusu 16 adet altın sikkenin yerinde olmadığı tespit edilerek, mevzuat doğrultusunda gerekli işlemlerin tesis edilebilmesi için müze uzmanlarınca 30 Nisan 2021’de tutanak tutularak konu Kültür ve Turizm Bakanlığına intikal ettirilmiştir. Konu ile ilgili soruşturma bakanlık müfettişlerince çok yönlü olarak yürütülmekte olup, gelişmeler ayrıca paylaşılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Batman İl Kültür Müdürlüğü Müzesi’nde bulunan piyasa değeri 10 milyon lira olduğu iddia edilen Roma dönemine ait 20’ye yakın altın sikkenin kaybolduğu bildirildi.

Olayın ortaya çıkması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı müfettişleri soruşturma başlattı.

Geçen sene içerisinde de Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi’nde 10 eserin, Ankara Üniversitesi’nde 440 yazma eserin kayıp, Mimar Sinan Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi’nde ise 42 eserin sahte, 404’ünün de kayıp olduğu ortaya çıkmıştı.

Odatv’nin konuyla ilgili görüşmeye çalıştığı müze yetkilileri “Konuyla ilgili talimat geldi. Bilgi paylaşmamız yasak” dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ise “sözlü yanıt” vermeyeceklerini söyledi.

Çalınan eserlerin değerleriyle ilgili uzmanlardan aldığımız bilgiye göre sikkelerin değerlerinin belirlenmesi çok zor, paha biçilemez…

Odatv’ye konuşan eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Türkiye’de Antik Çağ eserlerinin çok yoğun olduğunu ifade ederek, “Şu an müzelerde bulunanlar kadar yerin altında olan eserler var. Bunları kaçakçılar bularak çıkartıyor. Değeri çok yüksek bir piyasadan bahsediyoruz” dedi.

“İKTİDARIN SESSİZLİĞİ DÜŞÜNDÜRÜCÜ”

İktidarın müze ve ören yerler politikalarını eleştiren Sağlar, “İktidar müze ve ören yerleri korumuyor. İktidarın konuyla ilgili sessizlik içerisinde olması düşündürücü. Bu kadar eserin peş peşe kaybolması tesadüf değil. Çünkü bu eserler dünyadaki en önemli kaçak borsa malzemeleri” ifadelerini kullandı. 

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NA SORULARIMIZ

– Temmuz 2020’de Zeugma müzesinde 10 eser, 

– Ekim 2020’de MSÜ Müzesi’nde 404 eser,

ve son olarak Batman Müzesi’nde 10 milyon TL değerinde olduğu iddia edilen 20 altın sikke kaybolduğu öne sürüldü.

Buna ilişkin olarak;

-Batman’daki altın sikkeler çalındı mı? 

-Bu sikkelerin değeri ne kadar?

-Müzelerde yeterli önlemler alınmıyor mu?

-Kaybolan eserlerin akıbeti nedir?

Gürkan Karakullukçu

Odatv.com

bilgi@odatv4.com

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.