Bizim Cumhuriyet Halk Partisi ile Türkiye’yi birlikte yönetelim iddiamız yok

Türkiye’nin önünü açmak. CHP İle birlikte Türkiye’yi yönetelim iddiamız yok. “Biz iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistem diyoruz. Bu sistemi AK Parti ‘gel konuşalım kardeşim’ derse ‘yok biz sizinle konuşmayız’ diyebilir miyiz?..

Bizim Cumhuriyet Halk Partisi ile Türkiye’yi birlikte yönetelim iddiamız yok
Son Güncelleme: Whatsapp

Türkiye’nin önünü açmak.

CHP İle birlikte Türkiye’yi yönetelim iddiamız yok.

“Biz iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistem diyoruz. Bu sistemi AK Parti ‘gel konuşalım kardeşim’ derse ‘yok biz sizinle konuşmayız’ diyebilir miyiz?

Yani İYİ Partinin tek şartı Parlamenter sisteme geçmek, pek çok defa söylediğim gibi Erdoğan’ın iktidarda kalabilmesinin yeniden dizayn edilebilmesi için formül ya Kürtler, ya da Akşener.

Kürtlerle çok uzak bir ihtimal.

Akşener’in şartı ise Parlamenter sisteme dönüş.

Erdoğan eninde sonunda bu tavizi verecektir ve CHP kenara atılacaktır.

Burada esas soru Akşener’in Erdoğan’la İttifakı seçim kazandırmaya yeter mi, Akşener ona inanan kitleyi peşinden sürükleyebilir mi?

İşte burada yetmezse ne olacak?

İşte bu noktada Milli Mutabakat Hükümeti kurulabilir yani birazcık ta CHP olursa işin içinde diğer küçük partilerde kenarından tutarlar ve Türkiye’nin önü açılır!

Bahçeli’de böylelikle Mutabakatın içerisinde kalır.

Erdoğan yargılanmaz, kimsenin mal varlığı sorgulanmaz.

Emperyallerin kazanımları tehlikeye girmez.

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu’nun açıklamasından her ne kadar kendisi inkar etse de, İYİ Partinin Erdoğan ile görüştüğü şifrelerini çıkartabiliyoruz.

Adım, adım Mutabakat Hükümetine doğru gidiyoruz ve Erdoğan son çare olarak ülke atmosferini bu doğrultuda hazırlayacak.

Ya Kaos ya Erdoğan’la iktidar ortağı olmak.

İsmail Tatlıoğlu’nun açıklaması şöyle…

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Millet İttifakı’nın geleceğiyle ilgili, “Bizim Cumhuriyet Halk Partisi ile Türkiye’yi birlikte yönetelim iddiamız yok. Bizim birlikte Türkiye’nin önünü açalım iddiamız var” dedi.

İYİ Partili İsmail Tatlıoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Erhan Usta ve Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale ile birlikte partisinin Burdur İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Burada partililerle bir süre görüşen heyet, daha sonra kentteki çeşitli sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek görüşmelerde bulundu.

BAHÇELİ: HİÇ ARIZA ÇIKARTMAYAN BİR KOALİSYON MENSUBU

Bir partilinin Millet İttifakı’nın geleceğiyle ilgili sorusu üzerine İsmail Tatlıoğlu, “Bu süreçte elbette ki birlikteliğimizin taraflardan dolayı arızaları var. Bu konuda bizim bir yolumuz var. Genel olarak gittiğimiz yol var. Millet İttifakı’nın ismi de bizim. Bizim ittifakımız Cumhur İttifakı’ndan çok farklı bir şey. Onlarınki bir koalisyon. Ülkeyi birlikte yönetme arzusu. Onların bir tane ortak adayları var ve Türkiye’yi de ortak yönetiyorlar. Mecliste MHP’nin eli kalkmasa AK Parti’nin oylarını saymazlar. Bütün günahları, sevapları ortak. Böyle bir birliktelik var. Tam bir koalisyon. Zaten Devlet Bahçeli’nin yapısı da iyi bir koalisyon mensubudur. Hatırlayın 1999’da bunu gösterdi. Hiçbir arıza çıkartmayan bir koalisyon mensubu. Millet İttifakı olarak tabii ki böyle bir yapımız yok. Biz, seçim ittifakı yaptık. Demokratik alanın genişlemesi için böyle bir ittifak yaptık. Hatırlarsanız böyle bir ittifaka da zorunlu olarak girdik ve sonra bunu organize ettik” dedi.

İTTİFAK AÇIKLAMASI: ‘TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇALIM’ İDDİAMIZ VAR

Yerel seçimlerdeki başarının mimarının Meral Akşener olduğunu savunan Tatlıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu süreçte elbette ki birlikteliğimizin taraflardan dolayı arızaları var. Yani nasıl bizim için bu (bozkurt işareti yaptı) karşı taraf için arıza ise o taraflar için de arızalar var ama biz şunu biliyoruz ki bizim Cumhuriyet Halk Partisi ile Türkiye’yi birlikte yönetelim iddiamız yok. Var mı? Yok. Bizim birlikte Türkiye’nin önünü açalım iddiamız var. Birlikte Türkiye’de asgari temel unsurları yerleştirelim iddiamız var. Yoksa biz bugün geçtiğimiz örneklere bakarsak bir seçime girdik, her partinin kendi Cumhurbaşkanı adayı vardı. Biz kazansaydık Türkiye’yi Meral Akşener yönetecekti, CHP kazansaydı Muharrem İnce yönetecekti.”

HDP’YE KAPATMA ÇAĞRILARI: KAPATTIR KARDEŞİM, ELİNİ KİM TUTTU?

Tatlıoğlu, Devlet Bahçeli’nin HDP’nin kapatılmasına yönelik sözleri için ise şunları söyledi:

“Kardeşim, elini kim tuttu. Mesele o değil. Mesele bunun konuşulması. Sen Yargıtay’a başvurabiliyor musun? Başvurabiliyorsun. Grubun var. Başvurdun mu? Hayır. Konu bu değil. Konu bunlar konuşulsun. Biz de bunları konuşalım, bunlara cevap verelim.” 

AKP İLE GÖRÜŞME İDDİASI: UYDURULMUŞ MESELELER

Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta da AKP ile İYİ Parti arasında görüşmeler olduğu yolundaki soruya şu yanıtı verdi:

“Biz iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistem diyoruz. Bu sistemi AK Parti ‘gel konuşalım kardeşim’ derse ‘yok biz sizinle konuşmayız’ diyebilir miyiz?

O zaman bir masa etrafında oturulabilir. Ama bu masada ana muhalefet partisinin de olması lazım diye bir şartımız var. Buna karşı çıkmak tabii anlamsız olur. Böyle bir görüşmeden genel merkezde kimsenin haberi yok. Böyle bir görüşme yok daha doğrusu. Bunlar uydurulmuş meseleler.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.