AKP ile MHP seçim barajında anlaştı

Memleketimde bu işler ihale yasası gibi yüzlerce kez şekilden şekile girebiliyor… Nasıl avantajlı oluruz, nasıl kılıfına uydururuz çalışmaları sonuçlandı ve seçim barajı konusunda AKP ile MHP anlaşmaya vardı… Sırada daraltılmış..

AKP ile MHP seçim barajında anlaştı
Son Güncelleme: Whatsapp

Memleketimde bu işler ihale yasası gibi yüzlerce kez şekilden şekile girebiliyor…

Nasıl avantajlı oluruz, nasıl kılıfına uydururuz çalışmaları sonuçlandı ve seçim barajı konusunda AKP ile MHP anlaşmaya vardı… Sırada daraltılmış bölge seçim sistemi var bakalım o hangi kılıfa sokulacak?

Ama bazen tüm hesaplar ters tepebilir değil mi?

Selvi: AKP ile MHP seçim barajında anlaştı, Daraltılmış Bölge sistemi tartışmalı

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP ile MHP’nin seçim barajında anlaştığını öne sürerken iki parti arasındaki ‘Daraltılmış Bölge’ sisteminin de tartışıldığını ifade etti.

Seçim Yasası ve Siyasi Partiler Yasası‘nda ikinci aşamaya geçildiğini iddia eden Selvi, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız başkanlığında yapılan çalışmada ana iskeletin ortaya çıktığını söyledi. Bu ikilinin seçim yasasında çalışmalar yaparak son şeklini vereceklerini belirten Selvi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin onayına sunulacak iki maddenin olduğunu ifade etti.

İTTİFAK İÇİ YÜZDE 10, DIŞI YÜZDE 5 BARAJI

Selvi’ye göre; MHP, ittifak içinde de baraj istiyor. İttifaksız seçimlere girecek partiler için yüzde 5 baraj getirilmesini isteyen MHP, ittifak halinde seçime girecek partiler açısından ayrı bir seçim barajı getirilmesi öneriliyor. Selvi’ye göre ittifak halinde seçimlere giren partilere yüzde 10 barajı isteniyor.

DARALTILMIŞ BÖLGE ANLAŞMAZLIĞI

Abdulkadir Selvi, AKP’nin Büyükşehirlerde seçim çevrelerinin 7 milletvekiline göre bölünmesini isterken MHP’nin buna sıcak bakmadığını yazdı. Selvi’ye göre MHP, “daraltılmış bölge” sisteminde milletvekili kaybetmekten korkmanın yanısıra bu sistemin HDP’ye yarayacağını düşünüyor. Selvi, AKP ile MHP arasındaki görüşmede dar bölge sisteminin masaya yatırılmadığını da aktardı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.