Tüm doktorlar yetkili

Aşı geldi ama şu gün başlanacak diye bir tarih verilmiyor. Pek çok soru işareti var, “inceleniyor” diyorlar, neyi inceliyorlar anlamış değiliz, acaba 3. faz çalışmalarının tamamlanmasını mı bekliyorlar. Bilindiği üzre..

Tüm doktorlar yetkili
Son Güncelleme: Whatsapp

Aşı geldi ama şu gün başlanacak diye bir tarih verilmiyor.

Pek çok soru işareti var, “inceleniyor” diyorlar, neyi inceliyorlar anlamış değiliz, acaba 3. faz çalışmalarının tamamlanmasını mı bekliyorlar.

Bilindiği üzre aşının alındığı şirketin rüşvetle ruhsat aldığı skandal olarak patlamıştı.

Hemen, hemen Dünyanın tüm ülkelerinde aşılama çoktan başladı, ne bekleniyor anlamıyoruz.

Türkiye’nin aylardır beklediği ve geçtiğimiz hafta getirilen koronavirüs aşıları inaktif (ölü virüs) aşısı olduğu için hastane ya da Aile Sağlığı Merkezlerindeki (ASM) normal buzdolaplarında 2-8 derece sıcaklıkta saklanabilecek. Her aşının, Türkiye’nin neresinde olursa olsun hangi merkezdeki, hangi buzdolabında, hatta hangi rafında ne kadar süreyle, kaç derece sıcaklıkta tutulduğu, Sağlık Bakanlığının dünya üzerinde hem sıcaklık, hem de stok takibi yapan ilk sistem olan Aşı Takip Sistemi (ATS) üzerinden Ankara’dan anlık olarak takip edilebilecek. Koronavirüs aşısında sadece ASM’ler değil, kamu ve özel fark etmeksizin tüm doktorlara aşı yapma yetkisi verildi.

Hangi aşının kime uygulandığı ise tıpkı kimlik bilgisi gibi sisteme kaydedilecek, kişi e-nabız üzerinden de aşılama takvimini görebilecek.

“AŞILARIN UYGULANMASINA ÖNCELİKLE SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN BAŞLANACAK”

Gerekli incelemeler tamamlandıktan sonra aşıların uygulanmasına öncelikle sağlık çalışanları ve yüksek risk grubundaki huzurevlerinden başlanacak. Daha sonra bilim kurulunun belirlediği kriterlere göre en riskli gruplardan başlanmak üzere normal nüfusun aşılanmasına geçilecek.

Koronavirüs aşılamalarında artık sadece Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) değil, kamu, özel fark etmeksizin tüm doktorlara aşı yapma yetkisi açıldı. MHRS üzerine eklenen koronavirüs aşısına özel randevu butonu ile vatandaşlar istedikleri doktordan aşı randevusu oluşturup aşısını yaptırabilecek. Hangi aşının kime uygulandığı ise tıpkı kimlik bilgisi gibi aşının barkodu üzerinden sisteme kaydedilecek, kişi e-Nabız’ı üzerinden de aşılama takvimini görebilecek.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.