Tabip Odaları başından beri haklıydı…

Son zamanlarda yaşananlarla birlikte Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ında “çok büyük bir hata yaptık” itirafı gösteriyor ki…. TTB başından beri yaptığı uyarılarda haklıydı… Pandeminin başından bu yana Sağlık Bakanlığının uyguladığı politikanın..

Tabip Odaları başından beri haklıydı…
Son Güncelleme: Whatsapp

Son zamanlarda yaşananlarla birlikte Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ında “çok büyük bir hata yaptık” itirafı gösteriyor ki….

TTB başından beri yaptığı uyarılarda haklıydı…

Pandeminin başından bu yana Sağlık Bakanlığının uyguladığı politikanın yanlış olduğunu yazdık çizdik…

Evet Tabip Odalarında yaptığımız programlarda defalarca dile getirdik ama koskoca Profları, Doktorları dinlemediler ve sonuç ortada…

İnsanlar ölüyor, salgın her geçen gün artıyor ve iktidar son derece rahat.

Geçtiğimiz günlerde tüm Ülkede Tabip odaları tarafından yapılan açıklamanın ardından Mehmet Ceyhan’ın itirafı manidardır…

İnsanların hayatı hiçe sayıldı, kar ve rant insan sağlığından önemli görüldü, aşı yok ve ülkede şimdilik her gün bir uçak düşüyor…

Kocaeli Tabip Odası Genel Sekreteri Mehtap Yılmaz Maçkalı açıklamayı değerlendirdik ve durumun vahametini bir kez daha ortaya koyduk…

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka artışlarına dikkat çekerek, çalıştığı Hacettepe Hastanesi’nde tek hasta alabilecek bile yer kalmadığını söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 10’dan 12’ye programında Ahu Özyurt’un sorularını yanıtladı. Vaka artışlarını ve hastanelerde yer kalmadığını belirten Ceyhan, “Covid yatakları da dolu, yoğun bakım yatakları da dolu, bir tane bile hasta alacak yerimiz yok” dedi.

Ceyhan’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları:

TEK DOZ AÇIKLAMALARI YANLIŞ YÖNLENDİRİYOR”

Aşının etkisini toplumun yüzde 70’i aşılandığında görüyoruz. Yüzde 80’e ulaşan ülkeler var. Bakanlığın sürekli tek doz aşıdan bahsetmesi son derece olumsuz bir tablo yaratıyor.  İnsanlarda tek doz aşı dendiğine göre bir koruyucu özelliği vardır gibi bir algı oluşuyor. Hiç böyle bir şey yok. Ancak yüzde 20-25 koruyabiliyor. Bizim için önemli olan iki doz aşısını yaptırmış insan sayısı ve toplumdaki oranı. Henüz daha yüzde 10’unda bile değiliz.

“TARİH VEREN KAFADAN ATIYORDUR”

Bazen yanlış kelimeler görüyorum. Mesela aşı vaka dengesi. Böyle bir şey olamaz. Biz şunu bileceğiz. Bu aşılama hızımızla, alacağımız önlemlerle, toplumun bu önlemlere uyma oranı ile bu salını yenemeyiz. Tarih veriyorlar, insanlarımız da merak ediyor, bıktılar. Tarih vererek cevap veren bir insan atıyordur kafadan. 

“ÇOK BÜYÜK BİR HATA YAPTIK”

Tek silahımız devletin alması gereken önlemler ve bireysel önlemler. Devletin alması gereken önlemlerin geçtiğimiz ilkbahar ile kıyaslarsanız şu andaki önlemleri ne kadar hafif olduğunu, ne kadar vaka sayısını önlemede yetersiz olduğunu görürsünüz zaten

Bizim yetişkin hastanelerinde ölüm oranlarının daha düşük gibi düşünüyorsunuz. Örneğin çocuklarda, benim çalıştığım hastane Hacettepe’de tamamen doluyuz. Covid yatakları da dolu, yoğun bakım yatakları da dolu, bir tane bile hasta alacak yerimiz yok. Daha önceki iki artış dönemine göre şimdi daha ciddi bir sorunla karşı karşıyayız.

Mart ayında çok büyük bir hata yaptık ve bedelini çok sayıda ölümle ödedik. Mart ayında 5 bin 10 binlere çıktığı zaman günlük vaka sayısı, ben şunu bekliyordum; yeni önlemler alınmalı, kısıtlamalar gelmeli derken biz tam tersini yaptık. Okulları açtık, yasakları kaldırdık. Bu yolla salgınla nasıl başa çıkacaktık? Bunu 60 bini geçen vaka sayıları ile işte 300’ün üzerindeki ölüm sayıları ile ödüyoruz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.