Mutasyonlu virüs bulaşan hastalar Edremit ve Antep’te karantinada

İngiltere’den Türkiye’ye gelen mutasyonlu koronavirüs hastası 15 kişiden biri Balıkesir’in Edremit ilçesinde karantina için yurda götürüldü. Antep’te de mutasyona uğramış koronavirüs bulaştığı tespit edilen 2 kişi karantinaya alındı. Balıkesir’in Edremit..

Mutasyonlu virüs bulaşan hastalar Edremit ve Antep’te karantinada
Son Güncelleme: Whatsapp

İngiltere’den Türkiye’ye gelen mutasyonlu koronavirüs hastası 15 kişiden biri Balıkesir’in Edremit ilçesinde karantina için yurda götürüldü. Antep’te de mutasyona uğramış koronavirüs bulaştığı tespit edilen 2 kişi karantinaya alındı.

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı kırsal Kızılkeçili Mahallesi’nde, mutasyona uğramış koronavirüs tespit edilen hasta, sağlık ekipleri tarafından evinden alınarak karantina için yurda götürüldü. Öte yandan, mutasyona uğramış koronavirüsün, hastadan alınan numunelerin Sağlık Bakanlığı laboratuvarlarına gönderilmesi ve incelenmesi sonucu tespit edildiği öğrenildi. Hastanın evi de karantinaya alındı.

ANTEP’TE DE 2 HASTA KARANTİNADA

Antep’te de mutasyona uğramış koronavirüs hastası 2 kişi, evlerinde karantina altında tutuluyor. İngiltere’den geldikten sonra yapılan testlerinde mutasyona uğramış koronavirüs tespit edilen ve evlerinde karantinaya alınan 2 kişinin takibi yapılıyor.

Kimlikleri açıklanmayan ve mutasyonlu virüs taşıyan kişilerin İngiltere’den ilk olarak İstanbul’a geldikleri ardından ise Antep’e döndükleri belirlendi. Filyasyon ekipleri tarafından kente geldikleri andan testleri yapılan bu kişilerin, virüs saptanmasının ardından karantinaya alındıkları belirtildi.

Öte yandan mutasyonlu virüs tespit edilen kişilerin, kentte 10 gün boyunca dolaştığı yönündeki haberler üzerine Gaziantep Valiliğinden de yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, yurt dışından gelen hastaların takibinin yapıldığı ve kente gelişlerinin ardından sıkı izolasyona tabi tutulduğu vurgulanarak şöyle denildi:

“Bazı basın mecralarında İngiltere’den Gaziantep’e mutasyona uğramış olan Covid-19 virüsü taşıyan yolcuların geldiği ve hasta olduğunu bile bile 10 gün boyunca şehir içinde dolaştığı ifadelerine yer verilmiştir. Bu ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. Mutasyona uğramış olan Covid-19 vakaları ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığımızın aldığı önlemler doğrultusunda İngiltere’den ülkemize gelen tüm yolcular gidecekleri illere liste halinde bildirilmekte ve hem yol esnasında hem de kalacakları ikamette izolasyona tabi tutulmaktadır. İlimize İngiltere’den gelen yabancı uyruklu olanlar dahil olmak üzere bütün yolcular da geldikleri andan itibaren sıkı bir izolasyona tabi tutulmuş ve PCR testleri yapılmıştır.”

NE OLMUŞTU?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Twitter hesabından İngiltere’den hava yolu ile gelen vatandaşlara yapılan test sonucunda, 15 kişide mutasyonlu koronavirüs tespit edildiğini açıkladı. Mutasyona uğramış koronavirüs tespit edilen 15 kişiden birinin, Edremit ilçesinin Kızılkeçili Mahallesi’nde yaşadığı öğrenildi. Kimliği açıklanmayan hastanın yaşadığı ev karantinaya alındı. Evin bahçe kapısına “Pandemi tedbirleri kapsamında bu konut görüşme ve ziyarete kapalıdır” yazısı asıldı. Jandarma ekipleri de dün akşamdan itibaren evin önünde 24 saat nöbet tutmaya başladı. Eve giriş ve çıkışa izin verilmiyor.

Koca’nın açıkladığı 15 kişiden 2’sinin de Antep’te olduğu belirtildi. İngiltere’den geldikleri ve yapılan testlerinde mutasyona uğramış koronavirüs tespit edilen hastaların, genel sağlık durumlarının iyi olduğu için evlerinde karantinaya alındığı belirtildi. 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.